Хашоггі і два трупи в США: Що Трамп зробить з Саудівською Аравією

Людожерські замашки, поєднані з повним нерозумінням того, як працюють сучасні системи масових комунікацій, зіграли з Саудівською Аравією злий жарт

Журналіст відділу «Світ»
Хашоггі і два трупи в США: Що Трамп зроб…

Історія з убивством журналіста Джамаля Хашоггі у будівлі консульства Саудівської Аравії, почавшись із сюжету, достойного політичного детективу, продовжується в стилі фільму жахів. Після того, як турецька прокуратура повідомила, що має чіткі докази того факту, що журналіста задушили невдовзі після того, як він зайшов у будівлю консульства, а тіло розрізали на шматки і знищили, від саудівської сторони можна було б, за логікою подій, чекати на якісь пояснення.

Нехай не надто правдиві, нехай відверто маніпулятивні - але все ж пояснення. Натомість Ер-Ріяд не відповів на запитання про наявність плану вбивства, не назвав ім'я турецького спільника вбивць (який, за вернсією Ер-Ріяду, "кудись подів" тіло), і не вказав місцезнаходження решток тіла.

Саудівська сторона у письмовій формі лише запросила генпрокурора Стамбула Ірфана Фідана до Саудівської Аравії - разом зі всіма наявними доказами - для "подальших переговорів". Після інциденту в консульстві можна зрозуміти посадовця, який від саудівської гостинності делікатно відмовився.

Хоча ні, якась відповідь з боку Саудівської Аравії все-таки була - спадковий принц Мохаммед ібн Салман назвав Хашоггі "небезпечним ісламістом". Щоправда, трапилось це у приватній розмові з американськими посадовцями.

Тим часом паралельно із розголосом подробиць вбивства журналіста на поверхню сплила інша, не менш темна й страшна історія. Два дні тому в районі Нью-Йорка на березі річки Гудзон були виявлені тіла двох підданих Саудівської Аравії. Загиблими виявилися дві сестри Фареа, одна з яких була неповнолітньою. Дівчата зникли в серпні цього року. За день до їх зникнення з матір'ю сестер зв'язалися диппредставники Саудівської Аравії і зажадали, щоб вся сім'я покинула США. Цю вимогу представники саудівського посольства висунули після того, як дівчата подали прохання на надання політичного притулку в США.

Наразі прямих доказів причетності Ер-Ріяду до події немає, та й розслідується поки що "підозріла смерть", а не вбивство - але в разі, якщо слідство доведе причетність саудівських дипломатів чи спеціальних служб і до цієї історії, це означатиме геополітичну катастрофу для Ер-Ріяду, яка, ймовірно, супроводжуватиметься глибокою дипломатичною ізоляцією.

Втім, поки цього не трапилося, у Вашингтоні роблять спроби витримати баланс між жорсткою реакцією на дій Саудівської Аравії (відсутність якої не зрозуміють власні виборці) та бажанням зберегти стосунки з Ер-Ріядом, які є вкрай прибутковими для американського ВПК, а такж дозволяють частково впливати на геополітичну ситуацію у вкрай неспокійному регіоні планети. Зокрема, держсекретар Майкл Помпео учора ввечері заявив, що США буде потрібно чимало часу, щоб зібрати інформацію, необхідну для введення санкцій проти причетних до вбивства саудівського журналіста. "Буде потрібно, напевно, кілька тижнів, перш ніж у нас буде достатньо доказів, щоб фактично застосувати ці санкції, але я думаю, що у нас вийде", - сказав він. При цьому чесно додавши, що між США і Саудівською Аравією встановилися "важливі торговельні стосунки", і Вашингтон має намір зробити так, щоб "ці стосунки залишилися недоторканими". Помпео зумів побачити позитив навіть у співпраці Туреччини та Саудівської Аравії, які розслідують вбивство репортера.

При тому на відміну від США ЄС у питанні санкцій діє куди рішучіше. Зокрема, Німеччина фактично припинила експорт зброї до Саудівської Аравії, аналогічне рішення з боку Франції може бути прийнятим вже найближчим часом. Хоча Саудівська Аравія була одним з найбільших покупців зброї для обох європейських держав, у 2017 році вони відвантажили туди озброєнь та товарів військового призначення на 1.2 та 1.38 мільярди доларів відповідно.

Чи стане масштабний розрив із Заходом фатальним для королівства? Навряд чи, оскільки колосальні запаси вуглеводнів з його території нікуди не подінуться. А зброю грошовитому покупцеві із задоволенням продадуть і Китай з Росією - при тому не задаючи зайвих питань щодо того, скільки і яких підданих королівства вбили спецслужби королівства. Але "особливі стосунки" із цими геополітичними гравцями загрожують Ер-Ріяду залежністю вже зовсім іншого роду.

Втім, у Ер-Ріяді не поспішають рвати стосунки із Заходом. Там надіються, що принісши в жертву виконавців вбивства та їхніх безпосередніх керівників зможуть уникнути потенційних звинувачень у бік спадкового принца. За чутками, спеціальним указом саудівського короля були затримані і відсторонені від посади 18 підданих королівства, що займали керівні пости у саудівській розвідці, серед яких - два головних помічники спадкового принца: заступник голови служби загальної розвідки Ахмед Асир і радник королівської канцелярії Сауд аль-Кахтані. Цілком ймовірно, що подібні радикальні чистки і покарання винних задовольнять західних дипломатів. У яких також є очевидні резони не надто роздувати скандал.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme