Кремлівська "отвєтка": Чому Москва демонстративно відкинула можливість компромісів з Зеленським

Реакція Росії на мюнхенську промову чинного українського президента продемонструвала, що в Кремлі до компромісів все ще не готові й продовжують вимагати від України "реінтегрувати" абсолютно непідконтрольний Донбас під звуки канонади на лінії зіткнення

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Кремлівська "отвєтка": Чому Москва демон…

Промова Зеленського на мюнхенській безпековій конференції, хай місцями плутана, химерна і не надто обдумана, судячи з усього, мала подати два сигнали. Перший із них призначався українцям, і, як писало Depo.ua, зводився до того, що "тотальної зради" - себто прямих переговорів з сепаратистами чи проведення виборів на Донбасі без контролю над російським кордоном не трапиться.

Натомість другий сигнал призначався Кремлю, і полягав у тому, що сьогоднішній Київ готовий до компромісних рішень. На кшталт "спільного патрулювання кордону" з представниками самопроголошених республік. З керівництвом яких адміністрація Зеленського говорити, звичайно, не буде, але з бойовиками яких службовці ЗСУ та прикордонної служби повинні разом стерегти кордон. Від росіян.

Іще однією ініціативою, спрямованою, вочевидь, на виконання домовленостей, досягнутих у Парижі, мало стати "посекторне" відведення бійців і техніки — вочевидь, заплановане на всій лінії розмежування.

В Москві пропозиції Зеленського почули. І навіть відповіли. Зокрема, заступник голови МЗС Росії Олександр Грушко заявив, що ключовою умовою для проведення нового саміту у нормандському форматі є "зрушення щодо комплексу домовленостей – як на треку безпеки, так і на політичному треку". Відповідно, "відсутність будь-якої готовності Києва до нормального діалогу з Донецьком і Луганськом" з точки зору Москви унеможливлює подальші пошуки компромісу. Більше того, "компромісну" пропозицію Зеленського стосовно спільного патрулювання кордону також розкритикували, оскільки узгоджувати її, на думку прес-секретаря російського президента Дмітрія Пєскова, слід з "Л-ДНР", а не з Росією.

Фокус, за якого рішення стосовно Донбасу приймаються в Москві, а домовлятися щодо них Київ повинен з картонними паяцами із сепаратистських республік — які, в разі чого, "нестимуть відповідальність" за будь-які порушення цих рішень, Кремль намагався провернути від самого початку інтервенції на Донбасі. І ні Порошенко, ні навіть Зеленський згоди на нього не дадуть — хоча б з міркувань політичного самозбереження.

Не те, щоб подібна відповідь Москви стала сюрпризом для команди Зеленського. Особливо якщо зважити на заяву Пристайка, яка прозвучала ще до виступу українського президента — стосовно того, що зустріч Зеленського, Путіна, Меркель та Макрона в квітні може й не відбутися.

Тому здається, що говорячи про можливості якихось компромісів стосовно Донбасу, Зеленський намагався продемонструвати учасникам Мюнхенської конференції — як європейським, так і американським — той факт, що Київ все ж намагається "налагодити діалог".

Натомість відповідь російської сторони абсолютно логічно вписується в нинішню стратегію Кремля. Яка полягає в спробі переконати Європу у двох речах. Перша із них — це агітка про "недієвість антиросійських санкцій". Агітка настільки розповсюджена, що її періодично повторює навіть президент Франції.

А друга теза російської дипломатії та пропаганди — це необхідність відокремити діалог стосовно припинення російсько-українського конфлікту від загального контексту економічних стосунків між Росією та ЄС. Найбільш повно ця теза, напевно, викладена в інтерв'ю Сергія Лаврова італійській газеті La Stampa. У російському зовнішньополітичному відомстві вважають це інтерв'ю настільки важливим, що навіть розмістили його повний переклад на своєму сайті.

І зважаючи на той факт, що Британія вийшла з ЄС, а Німеччина входить в період політичної нестабільності, ідея відокремити питання вкраденого Криму від прибутків італійських (французьких, угорських, чи яких завгодно ще) компаній має ненульові шанси на реалізацію. Про що, мабуть, не варто забувати Банковій.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme