Кремлівська обіцянка: Чи доповнить Путін дипломатичний наступ звільненням українських моряків

Зусилля Росії, спрямовані на відновлення стосунків з Францією та повернення до G7, супроводжуються наростанням чуток про те, що впродовж найближчого місяця буде звільнено як українських моряків, так і частину незаконно утримуваних на Росії політв’язнів

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Кремлівська обіцянка: Чи доповнить Путін…

Впродовж останніх двох місяців чутки про ймовірне звільнення українських моряків, утримуваних на Росії, лунали з дивовижною періодичністю. Відзначився і екс-президент Порошенко, з його "інформацією на 90%" про скоре звільнення, і команда Зеленського з їхнім "форматом звільнення 10х10 чи 15 на 15", і уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денисова з заявою про "майже звершені переговори".

Як відомо, всі без винятку подібні заяви супроводжувались або мовчанням Кремля, або повідомленнями Пєскова про те, що "переговорів про обмін українських моряків не ведеться". Хоч всі і здогадувались, що ці заяви були неправдивими – бо коли вже й президенти говорили про моряків, то якийсь переговорний процес все-таки йшов – але тон і зміст висловлювань Пєскова недвозначно натякали на те, що скоре звільнення українським морякам не світило.

І от сьогодні сигнали про те, що активний переговорний процес рухається в бік успішного завершення, стали поступати "з-за поребрика". Зокрема, близькі до переговорного процесу джерела російського "Коммерсанта" стверджують, що "Росія і Україна вийшли на фінальну стадію узгодження обміну утримуваними на території обох країн особами". І що йдеться, буцімто, не тільки навіть про моряків, а й про інших осіб, що перебувають на Росії в місцях позбавлення волі.

Інформацію російським журналістам буцімто підтвердив на умовах анонімності й один з українських дипломатів.

Російський політтехнолог Олексій Чеснаков, близький до Суркова, також заявив про "значний позитив" у переговорах – щоправда, не назвавши точних дат звільнення українських бранців.

Паралельно із тим російський "Інтерфакс", щоправда, також із посиланням на анонімні джерела,  повідомляє про скору видачу засуджених Балуха, Гриба, Карпюка, Клиха і Кольченка з СІЗО "Лефортово". Вони, буцімто, можуть бути "видані на батьківщину для відбування покарання".

Гарантувати правдивість усіх цих, по суті, чуток не може ніхто. Але й велика кількість однотипних витоків інформації свідчить про те, що йде або свідома й спланована дезінформація журналістів, або обмін у форматі, близькому до "всіх на всіх", таки відбудеться.

І, якщо зважити на той факт, що Росія значно активізувала дипломатичні зусилля, спрямовані на ослаблення санкційного тиску, або на розпалення конфлікту між учасниками "єдиного санкційного фронту", ймовірність того, що українські бранці будуть відпущені для демонстрації "готовності російського уряду до конструктивного діалогу", істотно зростає. Складається враження, що у Європі хочуть закінчити українсько-російську війну. Яка висить додатковим тягарем на тлі Брекзіту, фіналу перебування на посаді Ангели Меркель, після відходу якої Німеччина, схоже, увійде в свою політичну турбулентність, та наростання конфліктів між "старою" і "новою" частинами ЄС.

Але для "збереження обличчя" європейським лідерам потрібна імітація компромісного рішення. Та сама "магічна паличка примирення з Україною", про яку Путіну говорив Макрону під час останнього побачення на Лазуровому березі. І Володимир Путін цілком готовий імітувати свою схильність до компромісів. От тільки стосуватимуться ці компроміси не виведення військ з Донбасу чи припинення окупації Криму. Наразі, схоже, все обмежиться поверненням Україні бранців, без будь-якого права захоплених і обвинувачених в абсурдних правопорушеннях. Чи вдовольняться цим "жестом доброї волі" в Парижі, Берліні та Вашингтоні – покаже, скоріше за все, наступна зустріч у !нормандському" форматі. Яку французький президент, як відомо, анонсував вже "в найближчі тижні".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme