Корупційний скандал в Ізраїлі: Чим загрожує Україні відставка Нетаньяху

Ні владна коаліція Ізраїлю, ні опозиція не зацікавлені в погіршенні стосунків з Україною. Але урядова криза може призвести до зриву розгляду важливого для України питання

Журналіст відділу «Світ»
Корупційний скандал в Ізраїлі: Чим загро…

Корупційний скандал довкола ізраїльського прем'єр-міністра неспішно, але впевнено розвивається. Поліція у неділю арештувала двох близьких соратників Нетаньяху — колишнього генерального директора міністерства зв'язку Ізраїлю Шломо Філбера і колишнього прес-секретаря Нетаньяху Ніра Хефетца.

І вчора Філбер дав згоду свідчити проти прем'єр-міністра, підтвердивши принаймні один випадок корупції Нетаньяху. За даними "Хааретц", йдеться про небезкорисну допомогу Нетаньяху компанії Bezeq Telecom — в обмін на обіцянку щодо схвального висвітлення діяльності прем'єра на підконтрольному компанії популярному новинному інтернет-ресурсі Walla.

Інші звинувачення проти прем'єра — зокрема, стосовно того, що Нетаньяху нібито просив видавця національної щоденної ізраїльської газети "Едіот ахронот" висвітлювати діяльність ізраїльської влади в позитивному ключі, в обмін на допомогу в приборканні прямих конкурентів газети, та отримував подарунки від мільйонера Арнона Мілнчена на суму як мінімум 300 тисяч доларів — поки не підтвердились.

Сам прем'єр наразі продовжує стояти на своєму, стверджуючи про абсолютну свою невинуватість — і, заодно, нагадуючи, що за роки при владі він 15 разів ставав об'єктом розслідувань і слідчих дій — і "всі ці спроби закінчилися нічим. Нічим все закінчиться і цього разу".

Соратники Нетаньяху із партії "Лікуд" об'єдналися навколо лідера, оголосивши про готовність продовжити роботу під його керівництвом. А голосів опозиції явно недостатньо, щоб відправити правлячу коаліцію у відставку. Хоча екс-міністр закордонних справ і юстиції Ципі Лівні, з керівництва найбільшого опозиційного блоку "Сіоністський табір", звернулася до коаліційних партнерів Нетаньяху із закликом змусити його піти. Союзники Нетаньяху наразі скромно промовчали.

Втім, шанси на те, що Нетаньяху цього разу таки позбудеться посади, експерти оцінюють як помітно вищі, ніж у попередніх випадках. Хоча все залежить від того, які саме свідчення дасть ізраїльській поліції Шломо Філбер.

Але навіть відставка Нетаньяху не стане катастрофою для ізраїльської правлячої коаліції, яка матиме всі шанси просто замінити прем'єра. Хоча за умов, якщо звинувачення будуть масштабними і резонансними, союзники партії "Лікуд" можуть вирішити вийти з коаліції, і тоді на Ізраїль чекатиме повномасштабна урядова криза.

Зміни на владному Олімпі Ізраїлю на стосунки Тель-Авіву з Києвом радикальним чином не вплинуть за будь-яких умов. Ані взаємовигідні торговельно-економічні зв'язки, ані безвізовий режим між двома країнами ніколи не були предметом дискусій в уряді чи в Кнессеті. У їх збереженні зацікавлена як правляча, так і опозиційна коаліції.

Єдине питання, яке перебуває зараз на розгляді ізраїльського парламенту і може постраждати від корупційної кризи — це закон про визнання Голодомору актом геноциду. Поданий депутатом Акрамом Хасоном із партії Кулану, яка входить в урядову коаліцію, цей юридичний акт вже викликав вельми негативну реакцію в Москві. І питання його прийняття, яке і за сьогоднішніх умов підвішене в повітрі, за умов урядової кризи може бути перенесеним на неозначене майбутнє. Втім, як би не склалася подальша доля Беньяміна Нетаньяху і його правлячої коаліції, наразі ізраїльські правоохоронці на ділі продемонстрували, що "недоторканих" в цій країні немає.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme