"Коронавіруса не існує": Куди лідерів-популістів привела гонитва за рейтингами

Кількість випадків коронавіруса перевалила за 3,6 млн, хвороба забрала 252,2 тис. життів, але деякі світові лідери все ще заперечують небезпеку. Мовляв, на фоні загальної паніки дуже легко наростити популярність, просто заспокоївши людей. Втім, такий вибір – не лише небезпека для нації, але й часто – іміджева пастка

Журналіст відділу "Життя"
"Коронавіруса не існує": Куди лідерів-по…

Так, Дональд Трамп, що кілька місяців втому з усієї сили вдавав оптимізм, наразі агресивно переводить стрілки на Китай. Мовляв, США не попередили та ще й  навмисне заразили.  При цьому США наразі впевнено очолюють список країн за кількістю випадків хвороби (при тому, що за населенням Китай обганяє США у понад чотири рази). 

Якщо штати відкриють, як на тому наполягає сам Трамп, 1 червня кількість смертей у країні може сягнути 3000 на добу (зараз – близько 1750), а кількість нових випадків – 200 тис. (зараз – близько 25 тис.). Принаймні про такі цифри йдеться у внутрішньому прогнозі Федерального агентства з управління у надзвичайних ситуаціях,  що опинився у журналістів The New York Times

Американські ЗМІ докоряють лідеру бровадою на початку епідемії. Пригадують його прогнози, що "коронавірус збирається зникнути", а запроваджувати карантин підстав немає. "Від грипу помирає 36 тис. людей на рік, і ми ніколи не закривали країну", – заявляв американський лідер в інерв'ю Fox News.  І якщо б епідемія  не набула таких шаленів обертів, Трамп набув би іміджу такого собі безстрашного мудреця, який зберіг стійкість попри тиск полохливих демократів і, за версією його прихильників, "продажної" ВООЗ. Але ставка не спрацювала і під ударом опинилася як країна, так і політична кар'єра любителя рожевих окулярів. 

З часом президент США був змушений непрямо визнати, що помилився у прогнозах. "Я просто думаю, що маємо право з тим, що… Ніхто не міг уявити", – заявив президент країни з місяць тому. 

Наразі у країні вельми серйозна епідеміологічна ситуація. Крім того, за перші три місяці економіка країни впала на 4,8%, а за наступний, вже карантинний період, збитки можуть бути істотнішими. Лише за останній тиждень квітня 3,8 млн американців втратили роботу. І, звісно ж, навіть пересічний прихильник республіканців косо дивиться на свого лідера, який транслював "оптимізм" на всю країну. 

"Я справді вірю, що ви можете ходити у парки і на пляжі… Якщо певний час будете зберігати дистанцію", – на днях заявив Дональд Трамп. Моляв, можна задовольнити обидві сторони – як противників карантину, так і тих, хто боїться повертатися до звичайного життя. Тож наразі оптимальний серединний варіант – економіка штатів відновлюється, але люди зберігають дистанцію і носять маски. 

Рятуючи імідж за півроку до виборів, Трамп вдається до стандартних методів – пошуку винуватців і спільного супротивника. За нинішньою піар-стратегією Трампа, серед ворогів – не лише Китай, а й таке собі "зібрання анонімів", що применшували небезпеку.  "Забийте, нічого не робіть, просто забийте і думайте про це як про грип. Але це не грип, це більше зло", – зазначив очільник Білого дому на прес-конференції.  Втім, така маніпуляція суспільною свідомістю наразі дається непросто. Бо ж, по-перше, виборці мають елементарне критичне мислення, а по-друге, опоненти не втрачають жодної можливості кинути черговий камінь у город пана Дональда. 

Мексиканський послідовник

Втім, така модель поведінки виявилася далеко не унікальною для світу. Так, 22 березня у Мексиці був уже 251 випадок захворювання, а лідер країни Андрес Мануель Лопес Обрадор закликав співвітчизників "жити, як зазвичай". У цей день політик виклав відео біля ресторану і зекомендував "виходити поїсти сім'єю, бо це зміцню економіку". 

Приклад давай сам Обрадор, спілкуючись і обіймаючись з людьми без жодних засобів захисту. Втім, країні все ж довелося оголосити карантин – повідомити про запровадження обмежувальних заходів Обрадор делегував міністра здоров'я. Вочевидь, сам все ще сподівався лишитися хоча б відносно послідовним. 

Вже у квітні лідеру країни довелося заговорити про ситуацію відносно правдиво. За його квітневими прогнозами, Мексика мала повернутися до нормального життя 1 червня, що, на жаль, наразі видається надто оптимістичним.  Наразі Обрадора звинувачують у запізно вжитих заходах, але сам він "тримає лице" і стверджує, що країні вдалося "сповільнити криву захворювання".

Фото: Worldometers

Не хоче говорити лідер і про серйозні проблеми у економіці.  Обрадор обіцяє створити два мільйони робочих місць протягом наступних дев'яти місяців і забезпечити доступні кредити для бідних. Тим часом експерти попереджають, що країна ризикує не тільки суттєво підвищити кількість працевлаштованих, а навпаки – залишитися без 18 млн робочих місць. Кого в такому випадку звинувачуватиме президент країни, поки що незрозуміло. 

"Cлабенький грип" для лідера Бразилії

Лідер Бразилії Жаїр Болсонару пішов ще далі і підтримав антикарантинні протести. Мовляв, учасники таких заходів – "патріоти", що захищають громадянські свободи, а ухвалені урядом обмежувальні заходи – прояви диктатури. 

Прихильників карантину Болсонару називає "злодіями", що руйнують країну. Акцентує, мовляв, небезпека від хвороби перебільшена, а якби він сам підхопив коронавірус, пережив би його "ніби легкий грип". 

А от одна з останніх реплік лідера Бразилії журналістам викликала шквал обурення на його адресу. Коментуючи рекордні для країни 474 смерті від коронавіруса за добу, президент країни відповів: "То й що? Мені прикро. Що ви хочете, щоб я зробив?". Скандальна відповідь розлетілася бразильськими та світовими ЗМІ – гнів буквально захлеснув суспільство. 

На додаток звільнився популярний у країні міністр юстиції Сержіу Моро та ще й звинував лідера країни у неправомірне втручання в справи федеральної поліції, через що Верховний федеральний суд країни почав розслідування. На думку експертів, Болсонару опинився у репутаційній кризі, виходу з якої може так і не знайти. 

Білорусь "не париться"

Доки ВООЗ всіляко намагається напоумити лідера Білорусі Олександра Лукашенка, той готується відзначати 9 травня масштабним парадом, на який запросив лідерів пострадянських країн.  Крім того, лідер Білорусі відвідував на Великдень у церкву і не відмовляв від походу у храм співгромадян. А ще – після подовжених канікул у країні знову відкрилися школи. 

"Якщо відверто, аналізуючи всі ось ці ваші "простирадла", які ви надсилаєте мені кожен ранок і вечір, я особливо не парюся з приводу виявлених коронавірусних хворих", – заявив Лукашенко в ефірі одного з телеканалів

У його баченні, "чим більше країна тестує, тим більше у ній заражених".  Тестують у Білорусі доволі активно, до того ж запевняють, що вчасно ізолюють людей з груп ризику. Кількість хворих чимала та існує ризик епідеміологічного вибуху. Втім, останні дні приріст випадків тримається приблизно на сталому рівні. 

Фото: Worldometers

При цьому у Білорусі рекордно низький рівень фатальності від COVID-19 – близько 0,59%.  І цей факт певною мірою рятує лідера країни від наймасштабнішого за багаторічну прездентську кар'єру іміджевого фіаско. 

Немає слова – немає проблеми

Рейтинг коронавірусних популістів міг би очолити президент Туркменістану Гурбангула Бердимухамедов, що керує країною з 2007 року. За даними "Репортерів без кордонів", на кінець березня Бердимухамедов заборонив медійникам країни взагалі вживати слово "коронавірус", а також прибрав його з усіх брошур, що розповюджувалися у школах. 

Ще 23 квітня МЗС країни рапортувало на весь світ, що випадків захворювання у країні немає. Втім, зокрема, на території Туркменабада розбили ціле карантинне містечко, де перебували близько 486 людей. У свою чергу,  джерела Радіо Азатлик повідомили, що людей звідти… відпустили. Нібито напередодні візиту ВООЗ. 

Хоча, виявилося. що відпустили даремно, адже несподівано влада країни скасувала запрошення для представників організації. Тим часом у Amnesty International наголошують, що керівництво Туркменістану викривлює дані і наражає країну на небезпеку. Втім, за умов турменістанської диктатури, Бердимухамедов, мабуть, далеко не так сильно турбується про рейтинг, як колеги з інших країн. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme