На додачу до коронавірусу: Що відомо про хантавірус, зафіксований на Львівщині, і чи чекати на ще одну епідемію

На Львівщині підтвердили перший випадок захворювання на хантавірус – цю незнайому багатьом хворобу підхопив мешканець Дрогобицького району

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
На додачу до коронавірусу:  Що відомо пр…

Чоловік звернувся до обласної лікарні зі скаргами на високу температуру, біль у м'язах, дрібні крововиливи та зменшення кількості сечі. Аналізи підтвердили хантавірусну інфекцію – хворобу, яку до цього в області та Україні загалом не фіксували. 

Зазначимо, що хантавірус змусив людство говорити про себе ще минулою весною – через летальний випадок у Китаї. Тоді чоловіку з провінції Юнань стало погано у автобусі, що перевозив співробітніків одного з харчових підприємств. Йому викликали швидку, втім, у лікарні стан чоловіка погіршився і він помер.

Окрім нього, жар виявили у водія автобуса та ще двох пасажирів. Підозра на Covid-19 не підтвердилася і врешті медики з’ясували, що люди були інфіковані одним із хантавірусів.

А за кілька місяців, минулого листопада, хворобу виявили у мешканки Німеччини. Тоді припускали, що вірус могли завести з дикими щурами на кораблях. 

Логічно, що в умовах поширення COVID-19 повідомлення про невідому багатьом хворобу – хантавірус, викликають занепокоєння та побоювання ще однієї пандемії. 

Depo.ua розповідає, що таке хантавірус, як ним можна заразитися та чому не варто побоюватися спалаху "мишиної зарази" тим, хто дотримуєтеся правил гігієни. 

Що таке хантавіруси

Це сімейство вірусів (нині відомо про 9), поширюване переважно гризунами, яке може викликати різні захворювання. Кожен вірус має свого специфічного гризуна-господаря, при цьому "хазяї" самі по собі не хворіють. Хантавіруси поділяють на віруси  "Нового Світу" (характерні для США) та "Старого світу" ( Європа та Азія). Перші найчастіше викликають хантавірусний легеневий синдром (HPS), симптоми якого включають втому, лихоманку і біль в м'язах на ранніх стадіях, а також кашель і задишку на більш пізніх. Хантавіруси "Старого Світу" можуть викликати геморагічну лихоманку з нирковим синдромом (HFRS), з такими симптомами, як сильні головні болі, болі в спині і животі, лихоманка, озноб, нудота і помутніння в очах. Обидва захворювання вважаються рідкісними, але можуть бути смертельними.

Як людина може заразитися хантавірусом

CDC (Центр з контролю та профілактики захворювань США) зазначає, що зараження хантавірусом людини, як правило, відбувається епізодично і найчастіше - в сільській місцевості з лісами, полями та фермами, які є привабливими для гризунів.

Гризуни викидають вірус назовні разом із слиною, сечею та фекаліями, а люди найчастіше заражаються ним, дихаючи крихітними крапельками, що містять вірус – він розчиняється у повітрі при перемішуванні свіжої сечі гризуна, посліду чи гніздових матеріалів. Це може статися під час прибирання у вашому будинку та навколо нього, якщо у вас теж живуть дикі гризуни. Відкриття чи очищення сараїв та раніше не використовуваних будівель, особливо в сільській місцевості також може бути небезпечним, якщо гризуни, що лишили там послід, були заражені. Обережними варто бути, якщо ви йдете на пікнік поблизу місць, де проживає багато гризунів.

Дослідники також вважають, що люди можуть заразитись хантавірусом, якщо вони торкнуться чогось забрудненого сечею гризунів, послідом або слиною, а потім - свого носа чи рота. Також припускають, що захворіти можна через їжу, у яку якимось чином потрапили сеча, кал або слина заражених гризунів. І в рідкісних випадках вірус може поширюватися, якщо гризун, який переносить вірус, когось вкусить.

CDC стверджує, що хантавіруси фактично не можуть передаватися від однієї людини до іншої, навіть при дуже близькому контакті. За усю історію спостерігалося лише кілька випадків – у Чилі та Аргентині, коли один із видів хантавірусів передався іншій людині. 

Чи лікується хантавірус і чи є щеплення від хантавірусу

CDC зазначає, що не існує специфічного лікування чи вакцини проти інфікування хантавірусом. Чим раніше зараженим встановлюють діагноз та направляють їх до інтенсивної терапії, тим більше шансів одужати. В інтенсивній терапії пацієнтів інтубують, вони отримують кисневу терапію. Ті, хто мають геморагічну лихоманку з нирковим синдромом, також можуть отримувати внутрішньовенну терапію, щоб керувати їх рідинами та електролітами, і в крайніх випадках потребують діалізу. Тож якщо ви були біля гризунів і у вас симптоми лихоманки, глибокі болі в м’язах та сильна задишка, негайно зверніться до лікаря і повідомте про контакт із тваринами.

Наскільки небезпечний хантавірус

Розвиток HPS (хантавірусний легеневий синдром) та HFRS (геморагічна лихоманка з нирковим синдромом) можуть бути смертельними. Перший має рівень смертності 38%. Залежно від того, який вірус викликає HFRS, смерть настає від менше ніж 1% до приблизно 15% пацієнтів. Але обидва вони також досить рідкісні, і хоча деякі пацієнти потребують лікування тижнями чи й місяціями, велика частина пацієнтів одужує без тривалих ускладнень.

Хантавірус - хто у групі ризику 

На відміну від COVID-19, хантавірусу все одно, старі ви, молоді, здорові чи хворі. Кожен, хто контактує з гризунами, які переносять хантавірус, ризикує розвинути HPS. Найбільше ризикують люди, які живуть поряд із зараженими гризунами і ті, чия діяльність якимось чином пов’язана із гризунами чи продуктами їх життєдіяльності. 

Як не заразитися хантавірусом

Найкраще, що ви можете зробити – максимально усунути контакт з дикими (не одомашненими) гризунами. Латайте діри чи прогалини у вашому будинку, квартирі чи гаражі, які могли б пустити гризунів. Після контакту із місцями перебування гризунів не торкайтеся обличчя та ретельно мийте руки. Дезінфікуйте предмети, які могли бути забруднені гризунами або їх сечею та послідом.  Гігієна – це ключова профілактика.

Хантавіруси – це щось нове

Ні. Першим великим зіткненням з хантавірусом прийнято вважати спалах захворювання, відомого як "Корейська геморагічна лихоманка". Це сталося під час Корейської війни 1950-1953 років, коли 3 тисячі солдатів ООН відчули на собі вплив невідомого агента, який викликав внутрішню кровотечу і порушення функцій нирок. Рівень медицини на той час не дозволяв визначити причину захворювання, тому вірус залишився невідомим аж до 1976 року.

Ізолювати етіологічного агента вдалося лікарям Лії і Джонсону, зі звичайної польової миші. У тому ж році дослідження показало зв'язок між спалахами схожого захворювання в Радянському Союзі. На даний момент Корейська геморагічна лихоманка відома як геморагічна лихоманка з нирковим синдромом і доведено, що її викликає Hantaan orthohantavirus.

Оскільки хантавірус не є новим і він не передається між людьми, не варто боятися, що вибухне новий спалах епідемії, спричинений саме цим родом вірусів.  Хіба що на країну раптом опаде дощ із інфікованих гризунів або ж економіка України сприятиме масовому полюванню на мишей.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme