Коли Ізраїль вдарить по російській армії в Сирії

Домовленості Путіна та Трампа щодо миру в Сирії виливаються у конфронтацію з Ізраїлем, поблизу кордону якого стоятиме російська армія

Коли Ізраїль вдарить по російській армії…

Ще 6-го травня вступив в силу меморандум про створення зон деескалації у Сирії . Для початку їх було чотири. Там мали припинитися бойові дії, а гарантами цього стали Росія, Туреччина та Іран. Меморандум стосувався провінції Ідліб, частини провінцій Алеппо, Латакії і Хомса, де велися бої між сирійською армією та опозицією. Згодом американські ЗМІ почали проливати світло на таємні переговори Путіна і Трампа щодо Сирії.

Так The Wall Street Journal написав у червні про секретні переговори між російськими та американськими представниками щодо створення зон деескалації на південному заході Сирії.

На початку липня американські журналісти почали рознюхувати все більш нову інформацію.

Напередодні зустрічі Трампа і Путіна в Гамбурзі, 7-го липня, видання The Daily Beast опублікувало статтю, в якій стверджувалося, що американський лідер готовий погодитися на збереження влади Асада в Сирії і на присутність в цій країні російських військових. У статті Спенсера Акермана також зазначалося, що державний секретар США Рекс Тіллерсон запропонував виробити з російськими колегами "загальні механізми" врегулювання ситуації в Сирії. Ця інформація була підтверджена Держдепартаментом США.

Сама схема такого врегулювання передбачала збереження влади Башара Асада, а також згоду на створення зон деескалації за варіантом, запропонованим Росією і її союзниками. Окрім цього передбачена співпраця з Москвою і згода на присутність російських військ в Сирії.

Як стверджувалося в публікації The Daily Beast, головною метою стане перемога над "Ісламською державою", а проміжним завданням є відновлення координації дій російських і американських військових в Сирії.

У той же день держсекретар США Рекс Тіллерсон заявив, що Вашингтон готовий вивчити можливість створення спільних з Росією безпілотних зон в Сирії та інших механізмів для забезпечення стабільності. Про це зокрема йшлося в опублікованій 5-го липня "Заяві держсекретаря Рекса У. Тіллерсона про поточну ситуацію в Сирії", в якій мова йшла про багато цікавих моментів. Говорилося про відповідальність Росії у сприянні зусиллям припинення конфлікту: "Росія як гарант режиму Асада і сторона, яка давно залучена в сирійський конфлікт, несе відповідальність за забезпечення потреб сирійського народу і за те, щоб ніякі угруповання в Сирії не повертали під свій контроль і не окупували незаконно райони, звільнені від ІДІЛ і інших терористичних угруповань". Там також йшлося про розбіжності між країнами і точки дотику, а також усунення перешкод зі сторони міжнародної спільноти і Росії для знищення ІДІЛ.

Вже тоді ставало зрозуміло, що буде досягнута певна домовленість по Сирії, принаймні тимчасова. Були відомі і зони деескалації, котрі мають проходити поруч з кордоном Ізраїля. Вони торкалися (і в підсумку так і сталося) Ель-Кунейтри (Кунейтра), Дераа і Ес-Сувейди.

Ізраїльська газета "Гаарец" писала про те, що в Ізраїлі наполягають на тому, щоб зони деескалації на півдні Сирії, близько кордонів Ізраїлю та Йорданії, контролювалися американськими військовими. Американці присутні на йордано-сирійському кордоні, але на кордоні Ізраїлю і Сирії їх немає. Тут діють миротворці з контингенту сил ООН зі спостереження за роз'єднанням на Голанських висотах, у яких немає ні озброєнь, ні мотивації для забезпечення режиму припинення вогню.

У керівництві Ізраїлю раніше неодноразово підкреслювали неприпустимість присутності в цих районах збройних сил Ірану або ліванської "Хезболли", що цілком логічно. Втім, сталося зовсім інакше.

Про що домовилися

7-го липня результатом переговорів Трампа і Путіна стала домовленість про перемир'я в Сирії. З 9-го липня вона вступила в силу, стосувалася вже озвучених територій. Говорилося, що учасниками домовленості є також Ізраїль і Йорданія - держави, які мають спільний кордон з Сирією. Після зустрічі президентів міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров підтвердив наявну інформацію, зазначивши, що забезпечувати дотримання режиму припинення вогню в цьому регіоні Сирії буде російська військова поліція.

Зрозуміло, що це зовсім не влаштовувало Ізраїль. Міністр оборони Ізраїлю Авігдор Ліберман зробив досить жорстку заяву: "Ізраїль зберігає повну свободу дії - всупереч домовленостям між Трампом і Путіним. Ми будемо робити все, що будемо вважати за необхідне". Але не тільки росіяни занепокоїли Ізраїль.

Справа в тому, що плани, розроблені для Дараа між США, Росією і Йорданією, включали пункт, який прямо передбачав виведення іранських і про-іранських сил, в тому числі "Хезболли", до точки в 40 км на захід або північ від демілітаризованого міста.

Але цей пункт не був виконаний повністю. 16 липня, навіть після того, як російські і чеченські війська перейшли в Дараа, іранські та сирійські військові пішли, але нікуди не поділися елітні підрозділи "Хезболли". США, Росія і Йорданія колективно вирішили дозволити це порушення угоди, навіть спробували цей факт приховати, утримавшись від звернення до Ізраїлю. Очевидно, що Росія та США знали про негативну реакцію єврейської держави на не включення пункту про виведення про-іранських сил на 40 кілометрів з Дараа. Тепер цей пункт був виключений з угоди для Кунейтри - незважаючи на термінові вимоги Ізраїлю про його включення.

Таким чином Ізраїль залишився документально незахищеним перед іранськими силами і "Хезболлою". Іран, як відомо, є союзником Росії. "Хезболла" також отримує зброю від Росії.

Що зробить Ізраїль

Під словами міністра оборони Ізраїлю Лібермана "робити все, що будемо вважати за необхідне" можна розуміти навіть удари ізраїльської авіації по цілях. І цьому не завадять жодні російські військові. Ізраїль вже не раз заявляв, що буде знищувати російську зброю, котра передається, в тому числі "Хезболлі" та сирійській армії і нестиме загрозу країні. Варто нагадати, що ізраїльська авіація досить успішно діяла в провінції Кунейтра ще у квітні цього року, коли літаки нанесли ракетний удар по позиціях сирійської армії в районі Хан-Арнаба. Тоді це сталося у відповідь на кілька мін, котрі були випущені зі сторони Сирії і впали на території Голанських висот, підконтрольних Ізраїлю.

Раніше системи ППО Сирії збили ізраїльський безпілотник над Кунейтрою, а у січні Сирія звинуватила Ізраїль в обстрілі військового аеропорту в Дамаску. Справжньою ж метою удару тоді називався склад "Хезболли" на території аеропорту, який і знищили ізраїльські військові.

Від самого початку громадянської війни у Сирії керівництво цієї держави звинувачує Ізраїль у підтримці терористів, котрі зокрема діють у провінціях Кунейтра і Дараа. Мова йде про "Джебхат-ан-Нусра" і ще кілька ісламських угруповань. На думку сирійської влади, вони орієнтовані на Ізраїль та Йорданію, отримують підтримку як фінансову, так і у вигляді озброєнь для того, щоб послаблювати Сирію в цих регіонах.

Зазначимо, що Сирія та Ізраїль формально знаходяться у стані війни. Між ними є історичний спір за Голанські висоти, котрі кожна з країн вважає своєю територією. У 1967 році після Шестиденної війни Кунейтра відійшла Ізраїлю. Місто було повернуто Сирії за Договором про поділ сил між Ізраїлем і Сирією від 31 травня 1974 року.

Росії, без якої режим Асада вже давно б перетворився на попіл, дуже важливо взяти під контроль регіон Кунейтри.

Для Ізраїля, навпаки, потрібно зробити все, щоб цього не сталося. Так само для Ізраїля важливо, щоб в районі Дараа не було іранських військових та "Хезболли". Єврейська держава неодноразово висловлювала свій протест щодо домовленостей Путіна і Трампа. 16 липня, виступаючи на прес-конференції в Парижі після зустрічі з президентом Франції, прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаніягу назвав "дуже поганою" угоду про створення зони деескалації на півдні Сирії.

Що буде далі

Цілком можливо, що деескалація на південно-західних ділянках Сирії, гарантами якої є США, Росія та Йорданія буде зірвана. І наразі неважливо, хто буде винуватцем. Оскільки, у цих регіонах створилася справді вибухова суміш. Росія разом із союзниками Іраном та підтримуваною "Хезболлою" нав'язує свій інтерес та контроль. Це не влаштовує Ізраїль і будь-яка провокація проти цієї країни завершиться ударом у відповідь, наслідком якого можуть стати в кращому випадку загиблі терористи з "Хезболли", в гіршому - російські військові. Звичайно, що це навряд чи призведе до російсько-ізраїльської війни, так само, як і не призвів збитий турками російський винищувач. Але намагання Трампа і Путіна досягти домовленостей не узгодивши всі питання з іншими, достатньо сильними гравцями, не враховуючи їхніх інтересів, призведе до чергової ескалації бойових дій, руйнації всіх мирних домовленостей і початку нового діалогу, котрий затягнеться. Радує в цій історії лише те, що Росія надовго застрягне у Сирії і навряд чи зможе реалізувати повноцінно власні інтереси, як військові, так і геополітичні.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme