ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Коли Путін введе війська до Венесуели

Останній вірний союзник Росії в Латинській Америці, схоже, готується покинути табір прихильників "керованої демократії"
Depo.Світ
8 грудня 2015 20:00
ФОТО: depo.ua
Коли Путін введе війська до Венесуели
Коли Путін введе війська до Венесуели

На тлі перемог Народного фронту у Франції, якось зовсім поза увагою залишились парламентські вибори у Венесуелі. При тому що наслідки цих виборів, на відміну від все ще недоконаної і явно тимчасової перемоги французьких націоналістів, можуть помітно вплинути на геополітичну ситуацію як в Латинській Америці, так і у світі загалом. Єдиний реальний союзник Росії в регіоні, а також один з десяти найбільших видобувачів нафти у світі (хай і з 3,3% світового видобутку), Венесуела всерйоз намірилась відмовитись від "чавесизму" як у зовнішній, так і у внутрішній політиці.

Опозиція у Венесуелі в результаті недільних парламентських виборів отримала як мінімум 99 місць з 167 в однопалатной Національній асамблеї. Доля іще 22 місць стане відомою після скрупульозного підрахунку голосів.

Двадцятирічне панування "соціалістів у стилі Чавеса", схоже, завершилось. Більше того, президенту Ніколасу Мадуро вистачило чи то благородства, чи то здорового глузду визнати перемогу опозиції і відмовитись від насильницьких з'ясувань стосунків. У венесуельської опозиції, за чинним законодавством, тепер є можливість змінювати Конституцію, призначати новий Верховний Суд, а при бажанні – провести референдум стосовно відставки Мадуро і призначення нових виборів. Не кажучи вже про можливість посприяти звільненню чималої кількості політв’язнів, які втрапили за грати за часи Уго Чавеса.

Втім, разом із новими можливостями, опозиція тепер поділятиме із соціалістами і відповідальність за стан справ у країні, яка, як і Росія, є залежною від цін на нафту. І економічні показники якої за цей рік включають в себе більш ніж 100-відсоткову інфляцію і 10% падіння ВВП. А прогнози на наступний передбачають майже 20% безробіття. При тому шанси на якесь миттєве і чудесне оздоровлення економіки, залежної від нафтової голки, рівні нулю.

Втім, можливо саме небажання брати на себе всю відповідальність за економічну кризу і стало причиною як поступливості Мадуро, так і відносно м'якої – принаймні, у програмних заявах – позиції переможців виборчих перегонів.

Втім, якою б не була подальша економічна та політична доля Венесуели, її нинішній президент продемонстрував готовність до розумного співіснування з політичними опонентами і розумного з ними торгу. Чим і вивів свою країну з того специфічного світу "керованої демократії", де комфортно відчували себе Кучма і Лукашенко, Туркмен-баші та Назарбаєв. Хоч, слід віддати належне, і Леонід Данилович свого часу після вагань і метань теж достатньо спокійно сприйняв перемогу опозиції. Тому і може тепер гуляти Хрещатиком – на відміну від одного зі своїх наступників, пожиттєвого "ростовського гостя".

Зміна влади вивела Венесуелу з зони впливу Росії хоч поки що це і не надто помітно. Бо якщо тепер Путіну захочеться про щось домовитись з Каракасом, йому доведеться мати до справи не з "дружбаном-команданте", з яким завше можна домовитись, врахувавши його особисті інтереси. Справи доведеться мати також з реальним парламентом, який представляє інтереси народу – чи принаймні, робить вигляд що представляє. А "купити" цілу Венесуелу – як то робилося з Науру та іншими чудесними острівними державами – у Росії просто не вийде. Довірливі стосунки між Москвою і Каракасом закінчились – як закінчились вони, приміром, після Помаранчевої революції між Москвою і Києвом, не зважаючи на повну відсутність антиросійської риторики в позиції тодішньої української влади. Просто до влади прийшли "не ті" люди.

Поки невідомо, чи захоче Вашингтон якось посприяти венесуельській опозиції вивести країну з того економічного глухого кута, куди завів її путінолюбний і владолюбний Чавес. Хоча такий варіант більш ніж не виключений. Проте, як би там не склалося, життєрадісні вояжі російських бомбардувальників з посадкою у Венесуелі, схоже, стали безнадійним минулим. Від чого цей світ гіршим явно не стане.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ