Коли Німеччина перестане фінансувати антинімецький уряд Польщі

Польща і Угорщина можуть продовжити виконувати роль "антиліберальної опозиції" в ЄС. Але при тому, схоже, їм доведеться навчитись жити на власні кошти, а не на німецькі позики

Журналіст відділу «Світ»
Коли Німеччина перестане фінансувати ант…

Наявний у німецьких ЗМІ 8-сторінковий документ німецького Міністерства економіки під суворою бюрократичною назвою "Позиція уряду ФРН з питань політики субсидій Євросоюзу після 2020 року" пропонує новий розподіл фінансових коштів між багатими і біднішими країнами ЄС на наступні сім фінансових років.

Головним приводом до появи цього документу, звичайно, став Брекзіт. Вихід зі складу ЄС Великої Британії, яка, поряд із Німеччиною, була одним з ключових донорів європейського бюджету, залишив у цьому бюджеті немалу дірку розміром у 10-13 мільярдів євро на рік. Оскільки ЄС не хоче влазити в борги, є тільки дві реалістичні можливості покрити дефіцит: або зменшити витрати, або отримати додаткові кошти від інших платників.

І оскільки великої черги "інших платників", готових до збільшення витрат, якось не спостерігається, справа однозначно пахне затягуванням поясів. "Всі субсидії мають бути перевірені з критичної точки зору", - зазначено в документі федерального уряду.

При тому в контексті перевірки субсидій Берлін, схоже, має чудовий шанс поєднати приємне з корисним.

Оскільки традиційно найбільш дотаційною країною ЄС є Польща, яка лиш інколи поступається пальмою першості Греції. Із бюджету Європейського Союзу поляки, зазвичай, отримують на 10-16 мільярдів євро більше, ніж сплачують до нього. Дотації Угорщини трохи менші – близько 5 мільярдів євро. Що, як для країни з населенням у 9 мільйонів осіб, теж не так вже й мало.

При тому якраз Польща і Угорщина є головними противниками політичного курсу і системи цінностей як Берліну, так і більшої частини Євросоюзу. Чинні уряди цих держав відмовляються приймати біженців, вони стимулюють агресивний націоналізм та чинять наступ на права і свободи власних громадян.

Доходить до фантастичних речей. Наприклад, декілька днів тому, польський прем'єр-міністр Беата Шидло, ведучи мову про теракт в Манчестері, заявила, що Польща не дасть шантажувати себе європейській еліті, яка "осліпла від своєї політкоректності". "Якщо європейці не піднімуться з колін, вони будуть оплакувати своїх дітей щоранку", - додала вона.

І це, помітимо, говорить лідер, країна якої живе, не в останню чергу, на гроші західноєвропейських платників податків!

Все це в сумі дає причини підозрювати, що з 2020 року фінансова реальність в ЄС може помітно змінитися. У документі німецького Мінекономіки, зокрема, зазначено, що "в даний час перевіряється, чи можна прив'язати отримання субсидій від ЄС до дотримання конституційних принципів окремими країнами".

Що в перекладі з німецької бюрократичної на людську мову означає, що той, хто хоче всмак топтатись по моральних цінностях ЄС, і в якості розради жертвам теракту пропонувати свої вузьколобі націоналістичні гасла, і взагалі будувати "Річ Посполиту" нового розливу, робитиме це за власні кошти.

Бо зараз складається враження, що націоналістичний уряд Польщі, отримуючи колосальні європейські дотації на ведення того ж сільського господарства, чверть цих дотацій віддає фермерам, які наймають на роботу українців – а решту витрачає на "марші орлят", зйомки націоналістичних фільмів та агітацію за "Право і справедливість". Можливо, якщо дотації зникнуть – в поле доведеться виходити й полякам, і на "марші орлят" та роздуми про "східні креси", які добре було б забрати в українців, часу просто не вистачатиме.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme