План РПЦ по Україні: Як патріарх Кирил принизив ФСБ

Останні дипломатичні рухи Моспатріархії можуть бути викликані двома протилежними причинами. Або успіхи у створенні автокефальної української церкви викликали в РПЦ істерику. Або ж навпаки, Кирил, давно потрапивши в опалу, просто "відпрацьовує номер" зі зверненням до "всіх у світі"

Патріарх Кирил сьогодні перейшов у дипломатичний наступ. Зокрема, він написав звернення про "порушення прав" ієрархів та вірних Української православної церкви Московського патріархату. Суворе таке звернення. "Останнім часом втручання керівників світської української держави в церковні справи набуло характеру грубого тиску на єпископат і кліриків УПЦ, що дозволяє говорити про початок повномасштабних гонінь", - наводить зразки патріаршого стилю сайт РПЦ.

Втім, в самому зверненні нічого радикально нового немає. Ну, хіба що окрім дивних і не дуже логічних конструкцій, на кшталт: "УПЦ, найчисленніша релігійна конфесія... повинна бути замінена на якусь нову релігійну організацію, створювану Президентом України Порошенком спільно з Патріархом Константинопольським Варфоломієм". Що саме і на що збирається "замінити" Порошенко за участі Варфоломія, і чому в Москві нічого не знають про цю заміну - сказати складно.

Аналізувати зміст цього звернення, звичайно, жодного сенсу немає. Оскільки у всьому, що СБУ за останні дні зробила з окремими кліриками УПЦ МП та підсобним господарством єпископа Павла (більш відомого під не зовсім монашим псевдонімом "Паша-Мерседес") нічого страшнішого за дрібні процесуальні порушення однозначно не було. І якщо й виникають якісь питання до української спецслужби, то тільки в тому плані, чому зроблено так мало і так пізно.

В будь-якому разі, якщо Кирилу так хочеться поборотись за релігійні права, він міг би почати і з власної країни. Де зараз за належність до певних релігійних конфесій (наприклад, до "свідків Єгови") людей просто саджають в тюрму.

Натомість цікавішою є ситуація з адресатами звернення, яке Кирил направив буквально всім. Серед них - папа Римський Франциск і глава Англіканської спільноти архієпископ Кентерберійський, генеральний секретар Всесвітньої ради церков і генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй, генеральний секретар Організації з безпеки і співпраці в Європі, а також президент Франції Макрон і канцлер ФРН Меркель. Складається враження, що в Моспатріархії просто відкрили файл "адреси важливих організацій.doc" і розіслали однаковий і погано написаний текст до всіх, хто в тому списку був.

На перший погляд, все це схоже на істерику. Замість традиційної для Моспатріархії жорсткої і цинічної дипломатії, замість приватних вояжів до глав інших православних церков (після яких частина з них різко змінює свою думку), замість тиску на кліриків і єпископів в Україні - Кирил просто пише якийсь недоладний папірчик і розсилає його, як рекламу безмедикаментозного збільшення самі-знаєте-чого. Ця дія схожа на бажання "зробити хоч щось" у ситуації, коли зробити щось осмислене вже вкрай складно. Бо скасувати українську автокефалію на цій стадії вже можуть тільки самі українці, що явно є темою для іншої розмови.

Та існує ще одна можливість. Очільник РПЦ не страждає зараз від жодної істерики. Навпаки, зараз момент його тихого і злостивого тріумфу. Бо ні для кого не секрет, що після анексії Криму Кирил, який завше був прихильником "духовних скрєп", які вважав надійнішими від "зелених чоловічків", не впав у благоговійний екстаз від дій Путіна і попав у явну опалу. ФСБ перехопило керування помітною частиною патріаршого бізнесу, а по Москві поповзли чутки про можливого наступника Кирила - в особі "духовника Путіна" Тихона Шевкунова. Це при живому Кирилі. Після цього керівництво зовнішньою політикою РПЦ перехопила Луб'янка, а рішення Синоду з питань, пов'язаних з Україною, почали відкрито писати на російському Радбезі.

І зараз, коли стало зрозуміло, що "луб'янські стратеги" успішно провалили справу, патріарх Кирил на обурений дзвінок з Кремля із запитанням, а що він зробив для того, щоб зберегти РПЦ в колишніх межах, може зі швейківською простотою і наївністю відповісти: "Як що? Звернення написав. І до Меркель, і до ООН, і до Папи Римського. Тепер от сиджу, заяв про "стурбованість" чекаю..."

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Мітки: #Росія