Киргизстан обрав нового президента: Куди заведе країну "лідер простих людей"
На президентських виборах у Киргизстані, за попередніми підсумками, зі знаковими 79,18% голосів переміг Садиров Жапаров, який протягом кількох місяців виконував обов'язки голови держави
- Головна
- Тарас Паньо
- Аліна Морозова
-
11 січня 2021 12:00

Новообраний лідер країни матиме розширені повноваження, адже одночасно з президентськими виборами у країні відбувся референдум про реформу Конституції, що збільшує можливості президента за рахунок парламенту. Такі зміни підтримали понад 80% виборців.
При цьому, на думку експертів, президентські вибори важко назвати законними, адже відбулися вони надто стрімко, з порушенням визначених термінів.
Жапарову 52 роки і свій політичний шлях від почав 15 років тому як депутат Тюпського району, а згодом швидко доріс до радника президента. Жапаров очолив агенцію із запобігання корупції, але згодом опинився в опозиції.
Заявити ж про амбіції очільника держави йому вдалося минулого жовтня, коли під час політичних акцій політика звільнили з в'язниці (у 2018-му його засудили на 11 років начебто за захоплення заручників). Після парламентських виборів п'ять опозиційних партій організували масштабні протести, адже, за підрахунками жодна з них не подолала прохідний бар'єр. Вийшовши з тюрми, Жапаров ледь не зразу вмостився у прем'єрське крісло країни. А згодом, після відставки тодішнього президента Сооронбая Жеенбекова, почав виконувати ще й його обов'язки. На численні запитання про настільки стрімкий зліт Жапаров зазвичай відповідає, що до керування державою йшов з 2005-го, до того ж "не просто так сидів у тюрмі, а через соцмережі працював з народом".
Втім, на момент звільнення Жапаров не був системним опозиціонером, радше – популістом з національним ухилом.
Напевно, найяскравішим моментом його попередньої політичної біографії була участь в протестах проти відмови колишньої влади націоналізувати найбільше родовище золота в країні - "Кумтор", передане у розробку канадській компанії.
Тоді Жапаров заробляв політичні бали, публічно заявляючи, що "кожен киргиз буде мільйонером, якщо природні ресурси віддадуть в руки народу". Серед інших пунктів політичної програми політика, окрім націоналізації приватизованих чи переданих в оренду родовищ та заводів, значиться ще й повернення смертної кари і боротьба з олігархами.
Простіше кажучи, мова йде про традиційний коктейль правого популізму, який зараз у моді від Вашингтона до Бішкека. Тільки, на відміну від західних правих, Жапаров схильний наголошувати на ключовій ролі держави в економіці та необхідності жорстко регулювати ринкові процеси.
Така позиція на певному етапі викликає симпатію значної частини електорату, не надто обізнаної з особливостями функціонування сучасної економіки. Розчарування прийде потім, коли стане зрозуміло, що без західного капіталу видобувна галузь якось не дуже добре розвивається. І навіть якщо й приносить мільйони — то не всім киргизам, а тільки деяким.
Натомість Жапаров не приховує симпатій до Кремля, зокрема наголосив, що "Росія залишається головним союзником" його країни.
До цього слід додати той факт, що Жапарова підозрюють у зв'язках з лідерами киргизьких організованих злочинних угруповань. Сам Жапаров подібні стосунки, звичайно, спростовує. Але той факт, що на акції його конкурентів — як прихильників експрезидента Алмазбека Атамбаєва, так і на учасників мирної ходи "Проти організованих злочинних угруповань при владі" — були здійснені масовані атаки "тітушок" з використанням холодної зброї та каміння, натякає на протилежну ситуацію.
Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
Всі новини на одному каналі в Google News
- 16:47На КПВВ в Новотроїцьку перші 9 осіб пройшли тестування на антиген до COVID-19
- 16:46 ВАКС вирішив, що справу Татарова має розслідувати НАБУ, а не СБУ: Подробиці
- 16:42 У МОЗ заявили, що це бізнес випросив у влади заборонити продаж шкарпеток в локдаун
- 16:41Український клуб офіційно розірвав контракт з досвідченим футболістом
- 16:41 "Укренерго" запевняє, що віялових відключень у морози не буде
- 16:39В Британії зафіксували перший випадок "бразильського" коронавірусу
- 16:33 Місцевих виборів у 18 ОТГ на Донбасі 28 березня не буде: Кириленко повідомив про причини
- 16:32Єврокомісія обговорить ідею створення єдиного сертифікату вакцинації для ЄС
- 16:29 "Слуга" Гетманцев поскаржився на великі суми у платіжці за газ
- 16:24 Україна на карантині до 28 лютого: Що відбувається (ХРОНІКА)
- 16:15 Генпідрядника на будівництво злітної смуги аеропорту Дніпра вкотре не змогли обрати
- 16:14Вен CITROЁN Ё-BERLINGO: коли відмінний простір і модульний салон об'єднуються з інноваційним електроприводом Новини компаній
- 16:11На Закарпатті четверо чоловіків перекрили дорогу і трощили битами автомобілі ФОТО
- 16:07Санду прагне створити "коло довіри" з Румунією та Україною
- 16:03 ЗМІ підрахували кількість депутатів у різних країнах світу: Чим відрізняється Україна
- 15:59У Франції почали розслідування проти Саркозі за зв'язки з Росією
- 15:57 У Житомирі сотні людей через високі ціни на газ взяли штурмом облраду Відео
- 15:56У тренерський штаб донецького клубу ввійде несподіваний "персонаж" із Кот-д'івуара ФОТО
- 15:55Ваш родич у біді: На Луганщині піймали телефонного шахрая ФОТО