Дилема Лукашенка: Що принесе Білорусі рішення ЄС та України

Втративши залишки легітимності в очах всіх сусідніх держав, окрім Росії, Лукашенко загубив і можливість маневру, завдяки якій впродовж двох десятиліть балансував між Заходом і Кремлем. Виходів залишилось два – або поглинання Росією, або конституційна реформа й більш вдала імітація чесних виборів. Хай і з неприємним результатом

Дилема Лукашенка: Що принесе Білорусі рі…

Вчора ЄС на засіданні Європейської ради прийняв рішення про невизнання виборів президента Білорусі і початок розробки санкцій проти причетних до фальсифікації і насильства над опозицією. Аналогічну позицію президент Європейської ради Шарль Мішель висловлював за тиждень після "виборів", посилаючись на результати термінової відеоконференції лідерів країн ЄС. Те саме повторив на сьогоднішньому брифінгу і очільник європейської дипломатії Жозеп Боррель, додавши, що нові вибори в країні бажано провести під егідою ОБСЄ.

Іще якось тихо і недоречно прозвучало повідомлення про те, що ЄС готовий запропонувати Білорусі допомогу в налагодженні діалогу між владою і опозицією, і цим може зайнятися зовнішньополітичне відомство ЄС на чолі з тим самим Боррелем. Втім, після вчорашнього сеансу духовного єднання між Олександром Лукашенко а Володимиром Путіним, здається, інших міжнародних помічників у справі "наведення конституційного порядку" в Білорусі тамтешній президент і не потребує.

Санкції проти Білорусі будуть мати персональний характер. Оскільки економічні заходи, на думку більшості європейських посадовців, надто сильно вдарять по пересічних білорусах. Фінальне рішення стосовно санкцій прийме саміт глав держав і урядів ЄС – і дотепер  не зрозуміло, чи буде в списку підсанкційних осіб сам Лукашенко. Чи всі в Європі так і робитимуть вигляд, що білоруський ОМОН калічив людей за власною ініціативою, а не за рішенням де-факто президента, який прагнув залишитися в своєму кріслі.

До європейського рішення підтяглася, врешті-решт, навіть Україна. Не без проблем, і скромною кількістю у 228 голосів, затвердивши постанову про фактичне невизнання результатів виборів у Білорусі. Хай і сформульовану у вкрай делікатний спосіб. А наш президент у нападі якоїсь небаченої сміливоості навіть задумався про ймовірність білоруського Майдану. Щоправда, тільки в інтерв'ю Wiener Zeitung. Напевно, в надії, що в Мінську зараз це видання навряд чи читають.

У такий спосіб, четверо із п'яти сусідів Білорусі визнали Лукашенка нелегітимним. Що різко скорочує простір для його традиційних дипломатичних маневрів.

Навіть якщо проти Лукашенка не буде введено особистих санкцій (під якими він, до слова, був від 1996-го по 2014-й рік – і, загалом, непогано себе почував) – новий, нелегітимний статус дозволить йому продовжувати яку не яку співпрацю хіба що з Києвом.

Оскільки Зеленський в інтерв'ю німецькомовним виданням, за доброю традицією пострадянських посадовців, говоритиме одні речі, а на днях якоїсь білорусько-української дружби – зовсім інші.

І тепер у білоруського "виконувача обов'язків" залишається всього лише дві адекватних опції. Або швидко провести сяку-таку конституційну реформу, здійснити чистки серед силовиків – отих, нагороджених за власні звірства, виторгувати собі недоторканість за вчинені злочини, і дати Білорусі жити далі.

А можна вчинити інакше. Можна підписати всі ті неозвучені поки інтеграційні угоди, які вимагає підписати Путін за півтори мільярди кредиту. Витратити ті гроші на закупівлю нових кийків та бронежилетів, і за три місяці попросити іще. В обмін на нові геополітичні поступки, звісно. Лукашенко, звичайно, бувалий переговорник, і голову російському колезі вміє морочити справно. Але навіть за таких умов Білорусі надовго не вистачить.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"