Кінець вальсам: Навіщо Курцу шпигунський скандал з Путіним

Молодий канцлер, але досвідчений дипломат Себастьян Курц відважився на шпигунський скандал з Кремлем

Райдужні російсько-австрійські стосунки сьогодні раптом різко спохмурніли. Трапилось це після того, як канцлер Австрії Себастьян Курц виступив сьогодні з екстреною заявою стосовно затриманого за підозрою в шпигунстві на Росію відставного австрійського офіцера.

"Ми повинні вас проінформувати, що в Австрії є підозра, що відставний полковник австрійських збройних сил працював на російську розвідку протягом багатьох років. За нашою інформацією, це почалося в 1990-і і тривало до 2018 року", - заявив Курц журналістам.

Попри те, що інформація про російського шпигуна начебто зовсім свіжа, австрійські ЗМІ демонструють навдивовижу добре знання подробиць ситуації. Наприклад, за даними Krone, 70-річний полковник Альфред Редль регулярно передавав зашифровану інформацію про стан та місця дислокації австрійських ВПС та артилерійських установок безпосередньо до Москви. Для цього він виходив на зв'язок з російським колегою "Юрієм" кожні два тижні. За довгі роки відданої служби на благо Кремля, Редль, за даними журналістів, отримав близько €300 тис.

Не хочеться вдаватись до конспірології, але якось не дуже віриться в якусь нелюдську ефективність і оперативність австрійських спецслужб.

Тому логічним буде припустити, що "вели" російського шпигуна не день, не два, і навіть не декілька тижнів. І що навіть коли Карін Кнайсль браво витанцьовувала вальс із Володимиром Путіним, австрійські спецслужби знали про діяльність полковника Редля - і ненав'язливо, але дуже уважно за ним стежили.

До речі, стосовно Карін Кнайсль — то вона вже відмінила заплановану на 3-4 грудня поїздку до Москви. У відповідь на що очільник російського МЗС Сергій Лавров заявив, що "ихтамнєт" - себто, що в Москві нічого не знають ні про якого полковника, а тільки "прикро вражені" "невиправданими звинуваченнями" з боку Відня.

Що ж змусило канцлера Курца піти на публічний скандал? Адже в разі, якби він залишив інформацію про російського шпигуна поза межами уваги громадськості, то зміг би виторгувати в Кремля за відмову від скандалу чимало приємних економічних бонусів.

Та, здається, ситуація склалася така, що політичні потреби значно перевищили економічні інтереси. І причин для того є дві.

Перша полягає в тому, що, за натяками австрійських ЗМІ, першопочатково інформацію про російського шпигуна у Відні отримали не самі — а з рук неназваних "європейських партнерів". І якщо б австрійський канцлер спробував спустити історію на гальмах — то прес-конференцію про російського шпигуна збирали б сьогодні не у Відні, а в Брюсселі. За таких умов, щоб не втратити обличчя і не стати в очах ЄС "прислугою Путіна", Курц був вимушений вийти із різкою заявою, і навіть очільницю МЗС відрадити від поїздки до "партнера по вальсуванню". У такий спосіб, австрійському канцлеру дали можливість зберегти обличчя, у обмін на що він пообіцяв помітно знизити градус стосунків із Росією під пристойним приводом.

А іншим приводом для сьогоднішнього скандалу могло стати і власне бажання Курца ці стосунки трохи зіпсувати. Оскільки ходить поголос, що австрійська праворадикальна "Партія свободи" останнім часом стала надто відверто грати на боці Кремля. Якому, вочевидь, простіше повпливати на рішення однієї націоналістичної партії, ніж на цілий австрійський уряд. А перевівши шпигунську історію з Росією в публічну площину, Курц отримав важіль впливу на надто вже прокремлівських партнерів по коаліції.

Втім, як би не розвивалася в подальшому історія із підстаркуватим полковником Редлем, влада країни, до якої Володимр Путін їздив у гості по два рази за одне літо, більше не зможе дозволити собі бути аж такою гостинною до російських гостей. Хоча на щільну співпрацю між Віднем та Москвою у газотранспортній сфері вся ця історія, на жаль, навряд чи вплине.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Мітки: #Росія