Чим загрожує Україні кінець правління Меркель

Внутрішньопартійні суперечки і ймовірний розпад "великої коаліції" однозначно призведуть до зниження зовнішньополітичної активності Берліну

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Чим загрожує Україні кінець правління Ме…

Чутки про ймовірне завершення політичної кар'єри незмінної канцлерки Німеччини сьогодні раптово перетворились на реальність. На засіданні президії ХДС/ХСС Ангела Меркель заявила, що не висуватиме свою кандидатуру на виборах голови партії, які відбудуться в грудні цього року у Гамбурзі. Хоча при тому Меркель хоче залишитися на посаді канцлера до кінця терміну. Попри її власні попередні заяви про те, що посади голови партії та канцлера Німеччини для неї нерозривно пов'язані.

На прес-конференції Ангела Меркель також заявила, що після завершення свого терміну у 2021 році не планує балотуватись в Бундестаг та висувати свою кандидатуру на посаду канцлера. "Це мій останній термін на посту", - сказала вона, особливо зазначивши, що не прагне обіймати жодних політичних посад після завершення перебування на посаді канцлера.

Що послужило причиною такого рішення? В першу чергу, звичайно, низка прикрих політичних поразок, які зазнала очолювана Меркель правляча партія Німеччини.

Зокрема учора, на виборах 28 жовтня в Гессені, де розміщений фінансовий центр Німеччини - Франкфурт-на-Майні - ХДС, за даними екзит-полів, набрав 27% голосів. Що на 11% менше, ніж на попередніх виборах гессенського ландтагу. Подібний результат все рівно був найкращим на тих виборчих перегонах, але на стан підтримки політсили в регіоні натякнув достатньо прозоро.

А за два тижні до цього, на виборах в Баварії, союзний ХДС Християнсько-соціальний союз, показав найгірший результат більше ніж за півстоліття і позбувся абсолютної більшості в ландтазі.

Далеко не блискучими були результати на цих виборах і теперішніх партнерів ХДС/ХСС в урядовій коаліції, Соціал-демократичної партії Німеччини. Притому в СДПН схильні винуватити в цьому саме політику Меркель, яка впливає на популярність всіх політичних сил і постатей, причетних до управління Німеччиною.

Прикрим є факт, що помітна частина голосів, яких позбулись на цих виборах німецькі партії влади, перейшли до ультраправих проросійських популістів із "Альтернативи для Німеччини". Що недвозначно вказує на той факт, що серед ключових причин непростої політичної ситуації, в якій опинилась Ангела Меркель, однозначно присутнє незадоволення німецьких громадян міграційною політикою чинної влади.

При тому далеко не факт, що Ангелі Меркель дадуть можливість спокійно досидіти свій термін при владі - за чутками в німецьких ЗМІ, серед німецьких соціал-демократів дуже щільно орбговорюється сценарій виходу із чинної коаліції. Що поставить Меркель перед необхідністю чи то намагатись формувати нову коаліцію (що буде більш ніж непросто), чи то йти на позачергові вибори.

Сказати, хто прийде на зміну Меркель наразі не видається можливим. Серед ймовірних кандидатів аналітики розглядають міністра охорони здоров'я Німеччини Йенса Спана з правого крила ХДС, міністра оборони країни Урсулу фон дер Ляйен, та генерального секретаря ХДС Аннегрет Крамп-Карренбауер - але цей перелік далеко не повний.

Якими будуть результати сьогоднішнього рішення Ангели Меркель для україно-німецьких стосунків? В найближчій перспективі воно однозначно призведе до зменшення інтенсивності німецької зовнішньої політики через неминуче загострення як внутрішньополітичної боротьби в ХДС/ХСС (у якій фрау канцлерін, скоріше за все, таки прийме боротьбу, протегуючи ймовірного "наступника"), так і проблем зі стійкістю правлячої коаліції. А майбутнє цих стосунків неминуче залежатиме від того, хто саме займе крісло, в якому Ангела Меркель провела останні 13 років. І ким би не виявився той наступник, перед ним стоятиме колосальне внутрішньополітичне завдання - зупинити зростання політичної ваги небезпечних проросійських популістів з "Альтернативи для Німеччини". Успіх яких може бути фатальним як для України, так і для ЄС.

А інший цікавий момент стосовно політичної позиції, в якій опинилась Ангела Меркель, може полягати в тому, що тепер фрау канцлерін може формувати зовнішню політику свої країни, помітно менше оглядаючись на інтереси своєї партії, ніж це було дотепер. Особливо втрачати їй немає чого - політичні перспективи достатньо визначені. За таких умов Ангела Меркель може (і, скоріше за все, спробує) здійснити ті політичні кроки, на які не наважилась яерез партійні інтереси ХДС-ХСС впродовж без малого півтори десятиліття перебування на посаді. Тому, не виключено, що "заліза канцлерін" наостанок чимось добряче здивує європейський політичний бомонд. Будемо надіятись, що здивує приємно.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme