Казус Віндмана: Як емігрант з України налаштував республіканців проти Трампа

Підполковник Віндман не розповів Конгресу жодних сенсацій. Але неадекватна реакція команди Трампа на заяву авторитетного посадовця і бойового офіцера призвела до втрати лояльності стосовно чинного президента з боку багатьох впливових республіканців

Казус Віндмана: Як емігрант з України на…

Дональду Трампу та його команді фатально не таланить з Україною та українцями. Ні з олігархами, серед яких вони вибирають на роль союзників найбільш одіозних, ненадійних і недалеких. Ні з екс-генпрокурорами – бо вибрати адекватних і правдивих генпокурорів якось не дуже вдається навіть самим українцям.

Не стала винятком з цієї "лінії невезіння" й історія з директором з питань Європи Ради з національної безпеки США, підполковником армії США Александром Віндманом. Посадовець, що народився у Києві і у юному віці емігрував до США, став першим чинним представником адміністрації Трампа, хто вирішив свідчити перед Конгресом. При тому підполковник Віндман не сказав конгресменам нічого надто нового й сенсаційного. Він просто описав два епізоди, котрі, на його думку, були обурливими, й примусили його звернутися до головного юридичного консультанта Ради нацбезпеки.

Першим епізодом була зустріч між американськими і українськими посадовцями, що відбулась 10 липня в Білому домі. В ході якої, за словами Віндмана, посол США в ЄС Гордон Сондленд, заявив, що для проведення зустрічі Зеленського з Трампом українській стороні потрібно спочатку "погодитися провести розслідування щодо втручання у вибори (в США) в 2016 році, стосовно родини Байдена і компанії "Бурізма".

Іншим епізодом була та сама телефонна розмова між Зеленським і Трампом, публікація транскрипту якої і стала початком серйозних неприємностей для чинного президента США.

"Я був стурбований змістом цієї розмови, - заявив конгресменам Віндман. - Я не думаю, що хтось може вимагати від уряду іноземної держави провести розслідування щодо громадянина США".

Втім, стурбувало Віндмана не тільки порушення американських норм, які допустив Дональда Трамп, але й той факт, що вся історія може бути фатальною для України.

"Я також турбувався про те, що це може ускладнити підтримку, яку США надають Україні. Я розумів, що якщо Україна почне розслідування стосовно Байденів і "Бурізми", це буде розцінено як участь в політичних іграх (в США – ред.) на боці однієї з партій. Все це без сумніву призведе до того, що Україна втратить підтримку обох партій, якою вона користується зараз. Все це стане ударом і для системи національної безпеки США". За великим рахунком, всі ці тези вже були неодноразово озвучені.

Природно, що в Трампа зреагували на свідчення Віндмана без зайвого захвату. "Якщо вірити корумпованим ЗМІ, телефонна розмова з Україною дуже стурбувала сьогоднішнього свідка, який ніколи не був прихильником Трампа, - написав президент США. - Він що, брав участь в тій самій розмові, що і я? Це неможливо! Будь ласка, попросіть його прочитати розшифровку дзвінка. Це полювання на відьом!".

І це ще було зразком "стриманої" реакції, оскільки особистий адвокат Трампа Джуліані взагалі оголосив підполковника Віндмана "шпигуном", заявивши, що він "відчуває себе втраченим, тому що служить двом країнам (вочевидь, США і Україні- ред.)". І це було явним "перебором", оскільки Александр Віндман, попри свою не те щоби захмарну військову кар’єру, є своєрідним живим втіленням "американської мрії". Його батько переїхав з Києва до США в 1979 році, після смерті дружини, з трьома дітьми. Важко працював, пночами вчив англійську, зумів адаптуватись і дати військову освіту всім трьом синам, які не перше десятиліття працюють на військовій та дипломатичній службі.

Сам Віндман при тому пройшов достойний шлях по військовій драбині, служив в Південній Кореї та Німеччині, воював в чині піхотного капітана в Іраку, де був важко поранений, після чого невдовзі став експертом з питань України та Росії в Держдепі США. Він, звичайно, не був палким прихильником Трампа, але ніколи не був і прихильником демократів. Віндман – це "іконічний" образ достойного американця, сина мігрантів, який ідеально вписався в нову країну, збудовану іншими мігрантами.

На захист Віндмана від словесних атак Трампа і його оточення несподівано виступили демократи – Джо Байден назвав ці атаки "підлотою". Але чи не вперше від початку скандалу з імпічментом до демократів приєдналися і "правовірні" республіканці. Мітт Ромні, який свого часу непогано виступив на президентських виборах від республіканців, хоч і поступився Обамі, заявив, що вважає слова президента США "абсурдом". Член Палати представників від республіканців Ліз Чейні заявила, що вважає підполковника Віндмана "справжнім патріотом". А ті, хто в цьому сумнівається, повинні "відчувати почуття сорому".

Історія з Віндманом – здається, несподівано для самого Трампа – стала черговим потужним ударом по його підтримці і помітно збільшила шанси на реалізацію процедури імпічменту. Дотепер Трамп позиціонував себе, як "президент, що хоче зробити Америку великою знову". А зараз, в ситуації з Віндманом, в противників президента США з'явилась можливість просувати тезу про те, що команда чинного президента, фактично, руйнує американську мрію і американські устої, звинувачуючи цілком успішних та інтегрованих в американське суспільство іммігрантів в "шпигунстві" і "подвійній лояльності".

Як саме зуміє Дональда Трамп вийти з цієї ситуації – покаже найближчий час. Але наразі члени Палати представників від Демпартії поширили текст резолюції, яка санкціонує продовження розгляду з метою імпічменту Трампа. Резолюція наказує вже шести комітетам Конгресу: з розвідки, фінансових послуг, закордонних справ, нагляду і реформи, доходів і видатків, а також юридичному – здійснювати розслідування у справі імпічменту Трампа. Резолюція буде поставлена на голосування ​​в четвер і історія з Віндманом в цій ситуації може зіграти з президентом США лихий жарт.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"