Гнів Європи: Чим заплатить Кремль за арешт Навального

Жорстка резолюція Європарламенту стосовно Росії носить рекомендаційний характер. Але останні дії Кремля призвели до того, що частина цих рекомендацій може бути узгоджена вже в понеділок, і реалізована впродовж найближчого часу. На жаль, "Північний потік – 2" у перелік реалістичних цілей поки не входить

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Гнів Європи: Чим заплатить Кремль за аре…
Фото: EPA, Getty Images, колаж: Depo.ua

Дебатів в Європейському парламенті, присвячених історії з арештом Навального, як таких, не відбулося. Оскільки рішуче ніхто не захотів захищати дії російської влади, а назвати "дебатами" одностайне засудження дій Кремля і заклики покарати Росію, напевно, неможливо.

В результаті було прийнято вкрай жорстку резолюцію, яка визнає поведінку Росії "невідповідною для члена Ради Європи та ОБСЄ" та закликає Комітет міністрів і держави-члени Ради Європи розпочати процедуру покарання Росії в Європейському суді з прав людини. За резолюцію проголосував 581 депутат – при 50 противниках.

Крім того, євродепутати, делікатно не сказавши слова "Німеччина", закликали "держави-члени ЄС", критично переглянути співпрацю з Росією – зокрема, будівництво газопроводу "Північний потік-2".

З цікавого – було озвучено й заклик до Ради ЄС ввести санкції проти російських олігархів з найближчого оточення Володимира Путіна та пропагандистів з їхньої обслуги.

Зрозуміти рішучість європейських політиків, в принципі, не складно. По-перше, Путін, посадивши Навального, вибив останні аргументи з рук власних європейських адвокатів. Які свого часу просували тезу про те, що "в Росії порушують права людини – отже, треба зберегти цю країну в Раді Європи, щоб Європейський суд з прав людини міг допомагати простим росіянам, протидіючи владі". Зараз, коли російська влада демонстративно витерла ноги об рішення ЄСПЛ, який виправдав Навального у справі "Ів Роше", подібні аргументи закінчилися.

По-друге, в ЄС, схоже, надіялися, що Путін, закрутивши до межі гайки на президентських виборах, дозволить якусь дещицю лібералізму на виборах у Держдуму – і можна буде спокійно закрити очі на інші його дії. Знову не склалося – оскільки на роль опозиції до "Єдиної Росії" в Кремлі готують Захара Прілєпіна, а не Навального.

Але, на жаль, ключовим моментом в усій цій історії є той факт, що вчорашня резолюція має виключно рекомендаційний характер. І, за великим рахунком, відображає радше емоції європейських політиків, аніж майбутній курс ЄС. Втім, і вважати її "порожньою балаканиною" теж було б перебільшенням. Оскільки, наприклад, минулого вересня, коли Навального отруїли, а євродепутати запропонували посилити санкції і прийняти європейську версію "акту Магнітського", керівництво ЄС до рекомендації прислухалося, і після певної паузи відповідні рішення все-таки були прийняті.

Які саме із запропонованих антиросійських санкцій буде реалізовано на практиці, ми, ймовірно, дізнаємося вже в найближчий понеділок, за результатами зустрічі очільників МЗС 27 держав – членів ЄС. Але, на жаль, ймовірних європейських санкцій проти російського газогону "Північний потік – 2" у списку схвалених заходів, скоріше за все, не буде. Оскільки попри відверто політичний характер цього проекту, він формально підпадає під суверенну владу Німеччини – влада ЄС тут обмежується ймовірною вимогою суворо дотримуватися енергетичних директив спільноти.

А от питання особистих санкцій проти громадян Росії цілком може бути вирішене не на користь оточення Путіна. При тому бажано, щоб під удар потрапили саме олігархи та пропагандисти, які забезпечували медійну підтримку арешту Навального, а не гіпотетичний "дільничий інспектор Іванов", в кабінеті якого у Хімкінському РОВД відбувався фарс під назвою "суд у справі про затримання громадянина Навального". Без подібного кроку російська влада, що вже почала масові затримання прихильників Навального, обшуки в регіональних струткурах його фонду та черговий сеанс залякування молоді з намаганням зірвати протестні акції, може навіть не відчути "гніву Європи".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme