Кадиров хоче грошей: Росія починає втрачати Кавказ

Лояльність Чечні, купована впродовж багатьох років астрономічними дотаціями до республіканського бюджету, які покривали більш ніж 80% фінансових потреб регіону, разом із зникненням грошового потоку також починає слабшати

Журналіст відділу «Світ»
Кадиров хоче грошей: Росія починає втрач…

Чечні "для розвитку" потрібно помітно більше російських грошей - "і щоб не заважали". Під "завадами" маються на увазі спроби російських посадовців порахувати, на що ці гроші витрачаються. З таким відвертим інтерв'ю виступив перед російськими ЗМІ очільник Чеченської республіки Рамзан Кадиров.

"Люди думають, що Росія дає Кадирову великі гроші, тому Чеченська Республіка цвіте і розквітає, констатував Кадиров. - А нам дали 75 мільярдів рублів, кажуть, відновили каркаси - запускайте заводи. А як ми запустимо заводи, якщо немає обладнання, сировини?"

При тому Кадиров обурюється ще й "зайвою увагою" з боку російських відомств, які норовлять контролювати діяльність "колишнього воїна з автоматом".

З одного боку, виступ Кадирова - на тлі багатьох інших його ескапад - виглядає цілком невинно. Врешті, і облаяти він вирішив всього лише Рахункову палату під керівництвом Олексія Кудріна, одного з останніх "недобитих лібералів". Ці підступні бюрократи два дні тому дозволили собі оприлюднити звіт, в якому зазначили, що бюджетні кошти на Кавказі використовуються не дуже ефективно і не надто прозоро, а в регіоні багато об'єктів, будівництво яких профінансовано - а результатів якось не дуже помітно.

З іншого ж боку, заява Кадирова у чомусь є знаковою. Суми дотацій Чечні з федерального бюджету і справді стали помітно просідати. Якщо дивитись у рублевому вираженні - то так ніби й не сильно. В найбільш ситі роки вони досягали 60 мільярдів рублів на рік (і це на республіку де менше ніж 1.5 мільйони осіб населення) - то в 2017 році Грозний отримав, за різними даними, десь між 27 і 29 мільярдами рублів. Але якщо звернути увагу іще й на зміну курсу рубля стосовно долара - то падіння вийде вже зовсім непристойним.

На тлі такого тотального зубожіння Кадиров цього літа навіть написав Володимиру Путіну листа з проханням включити в програму розвитку до 2025 року Транскавказьку високошвидкісну магістраль від Краснодара до Грозного. Хорошу таку магістраль - вартістю в 1 трильйон рублів. У Кремлі факт отримання листа з пропозицією підтвердили, повідомили, що уряд уважно розглядає всі наявні можливості, але трильйон, судячи з усього, давати явно не збираються. Натомість використанням коштів федерального бюджету в Чечні та у недалеком Дагестані зацікавилась Рахункова палата - що "колишньому воїну з автоматом" з очевидних причин явно не сподобалось.

Тому на Північному Кавказі, здається, назріває конфлікт. Кадиров гарантував свою лояльність до Путіна, поки з федерального центру йшов безперервний колосальний грошовий потік, що дозволяв самому Рамзану Ахматовичу підтримувати свій спосіб життя схильного до мілітаризму мільйонера, його чисельним друзям і родичам також забезпечував немалий достаток, і ще й дозволяв будувати мечеті та магістралі, зображаючи "чеченське процвітання". Зараз, судячи з усього, грошей в Грозному почало бракувати не тільки на мечеті, але й на особисті потреби Кадирова і його оточення - тому Кремлю м'яко натякають, що з ситуацією слід щось робити. Глибока криза російської економіки, куди завів її чинний президент країни своїми авантюрами, Рамзана Ахматовича хвилює мало. На його думку, вирішувати її мав би той, хто до неї призвів. Власне, в такій його думці немає рішуче нічого оригінального - за даними опитування Левада-центру, вже 55% росіян назвали відповідальним за економічні проблеми в країні особисто президента Путіна.

Але Рамзан Ахматович - це не якихось там 55%. У нього можливостей задати свої питання Володимиру Володимировичу є набагато більше, ніж у 55% - чи й у 95% російських громадян. І, не виключено, на Росію чекає період, коли прикрі запитання чеченського керівництва зазвучать у повну силу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme