Бандера більше не в тренді: У Качинського почали "мочити" Туска

Зростання рейтингу опозиційної партії "Громадянська платформа" змусило правлячу партію Польщі зайнятись дискредитацією лідерів цієї політичної сили, забувши про "зовнішніх ворогів" Варшави

Журналіст відділу «Світ»
Бандера більше не в тренді: У Качинськог…

Новини стосовно стосунків Польщі із посадовцями ЄС, які донедавна нагадували зведення з фронту, в останні дні різко змінили тональність. Зокрема, не далі як учора віце-президент Єврокомісії Франс Тіммерманс повідомив, що Польща стала помітно поступливішою у питанні коригування суперечливої судової реформи. "Ми досягаємо прогресу, є чітке бажання обох сторін продовжувати", - сказав Тіммерманс, відзначивши, що з обох сторін існує "чітка готовність" вирішити давню і прикру суперечку.

Таким чином, тижневої давності заява Ярослава Качинського, який анонсував, що впродовж короткого часу стосунки з ЄС будуть нормалізовані, виявилась не бравадою, а цілковитою правдою. "Ми плануємо впровадити зміни (до судової реформи — ред.), які ми раніше погодили з Єврокомісією", - сказав тоді Качинський. Ця нова позиція Варшави зустріла повне розуміння з боку Брюсселю. Ймовірно, що впродовж наступних тижнів світ довідається вже про припинення процедури застосування санкцій проти Польщі з боку ЄС.

Паралельно із "примиренням з Європою" триває і стишення бурхливої антиукраїнської риторики. Декілька найбільш схильних до неї посадовців польського МЗС розпрощалися зі своїми посадами в процесі "заміни команди" після приходу нового очільника відомства Яцека Чапутовича. А польські історики зосередились на тому, що геноцид за етнічною ознакою чинили проти поляків в Україні співробітники НКВС, послабивши градус дискусії довкола прикрих подій на Волині.

Складається враження, що керівна партія Польщі наразі прийняла рішення принаймні тимчасово відмовитись від антиєвропейської та антиукраїнської риторики як засобу зміцнити свій рейтинг у суспільстві.

Що й не дивно — якщо зважити на той факт, що по мірі наростання цієї риторики рейтинг "Права і справедливості" хоч і не поступився конкурентам, але між лютим та березнем знизився на 12%. Довершили картину рейтингових втрат квітневі опитування, згідно з якими очільник опозиційної "Громадянської платформи", а зараз — президент Європейської Ради Дональд Туск очолив рейтинг довіри польських виборців. Ще у березні в дослідженні центру IBRiS він поступався президентові Анджею Дуді та главі уряду Матеушу Моравецькому. Однак, вже у квітні він із показником 42,8% на понад 6% випередив президента та голову Ради міністрів Польщі. Окрім того, у квітневому президентському рейтингу Туск має 33% підтримки - лише на піввідсотка менше, ніж чинний президент Польщі. За півроку у цій номінації президент Європейської ради покращив свої позиції на 12%, при тому не беручи жодної участі у польській політиці.

Тому зараз ключовим завданням "Права і справедливості" стала дискредитація суперників. Від епатажної та агресивної зовнішньополітичної риторики тимчасово вирішили відмовитись. Натомість після того, як у Міністерстві оборони Польщі заявили, що причиною загибелі пасажирів президентського Ту-154 під Смоленськом став вибух, всі зусилля польського уряду зосереджуються на пошуку винних у тому, що впродовж 8 років смоленську авіакатастрофу так і не було до кінця розслідувано. В числі винних, безумовно, опиниться чимало екс-посадовців з числа членів опозиційної "Громадянської платформи".

У справі падіння президентського літака на лаві підсудних вже опинилися екс-керівник канцелярії прем'єр-міністра Туска, колишній посол Польщі в Іспанії Томаш Арабський, двоє інших представників канцелярії тодішнього глави уряду, а також двоє колишніх польських дипломатів у Москві.

А наступного понеділка свідчити у справі Смоленської авіакатастрофи буде вже сам Дональд Туск. Поки що - у якості свідка. Пропагандистська машина "Права і справедливості", підкріплена адміністративним ресурсом, починає рух в інший бік.

Фото EPA

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme