Іранська революція. Хто програє від пожежі в країні

В останні кілька днів в іранських містах зростають акції протесту

Іранська революція. Хто програє від поже…

Ще в п'ятницю іранська поліція розігнала сотні демонстрантів, які виступали проти уряду в місті Керманшах на заході країни. На неї вийшло близько 300 осіб, котрі вимагали "свободу політв'язням", а також виступали проти президента Роухані.

Згодом протести переросли у захоплення держустанов. Сьогодні стало відомо про двох загиблих у місті Доруд, які отримали вогнепальні поранення. Поліція стверджує, що непричетна, а влада звинувачує у розхитуванні ситуації "іноземних агентів", які хочуть нівелювати досягнення революції 1979 року. Втім, загинули протестувальники при нападах на офіси і установи КВІР (Корпус Вартових Ісламської Революції). При цьому, Дональд Трамп та сенатор Джон Маккейн вже виступили з підтримкою протестувальників. Трамп навіть у "Твіттері" нагадував іранській владі, що "Захід стежить".

У той же час поліція попередила протестувальників, що буде діяти жорстко у випадку захоплень держустанов.

Причини акцій протесту

В основному, на них виходить молодь, незадоволена економічним станом та бідністю в Ірані. Так чи інакше, санкції та військові дії, які веде країна, зокрема і в Сирії, сказалися на економіці. Окрім цього, як вже повідомлялося, протестувальники висувають і політичні вимоги проти президента Роухані, а також палять портрети Хаменеї.

Цікаве співпадіння

Акції протесту співпали із з анонсованими США та Ізраїлем заходами проти Іранського впливу та стримування цієї країни, зокрема, в Сирії.

Під "іноземними агентами" в Ірані дійсно бачать руку дядька Сема, а також ізраїльський слід. Оскільки, мовляв, "ворогам" не вдається суттєво обмежити іранський вплив у Сирії, Іраку та Йемені, тому вони вдарили у тил.

Для Ізраїлю слабкість Ірану вигідна з точки зору недопущення закріплення "Хезболли" та іранців, які її підтримують, на північному кордоні. Також Іран активно виступав проти визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю і взагалі це одвічний опонент і ворог країни.

Для США та Саудівської Аравії, які разом з Ізраїлем є опонентами Ірану, дуже вигідно знецінити вплив та цієї держави на Близькому сході. Зокрема і для переділу зон впливу у Сирії.

Невигідні проблеми в Ірані саме Росії, оскільки для Путіна - це союзник, за допомогою якого він, в тому числі, зберіг маріонетковий режим Асада в Сирії і вплив у цій зоні. Російсько-іранська коаліція цілком може розколотися, якщо іранській владі доведеться гасити масштабну пожежу всередині країни.

Зазначимо, що в 2009-му році владі вдалося локалізувати протести після виборів та на піку санкцій, які не змогли призвести до зміни курсу Ірану. Наразі ж вже напрошуються паралелі із початком війни у Лівії та Сирії, де з протестів молоді розпочиналися майбутні криваві події. В Лівії це призвело до падіння режиму. В Сирії так само б призвело, якби не втручання Росії, яка разом з Іраном зберегла маріонетку Асада на частині території.

Зараз демонстранти підпалюють автомобілі та мотоцикли поліції, скандуючи гасла "смерть диктатору", маючи на увазі Верховного лідера країни Алі Хаменеї. В Тегерані і Абхарі протестуючі почали зривати плакати з Хаменеї, а в місті Горган пройшлися вулицями з гаслами "Смерть диктатору" і "Смерть Хаменеї".

В Араку підпалили штаб-квартиру проурядової організації Басидж, що входить до складу Корпусу Вартових Ісламської революції. У Кашані мітингувальники також спалили будівлю міської прокуратури.

Економічні проблеми є чудовим сірником для розпалювання протестів. Втім, подальші події залежать сьогодні від того, як саме діятиме КВІР. Двоє загиблих протестувальників і зростання жертв може лише посилити настрої натовпу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme