Іранська кібервійна: Для чого Путін зробив теракт в ізраїльському аеропорту

Останні події довкола іранської кризи - з кібератакою США на іранські системи ППО та російським блокуванням GPS біля аеропорту імені Бен-Гуріона демонструють, що кібервійна стала реальністю. А політики не розуміють справжньої небезпеки подібного типу ведення бойових дій

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Іранська кібервійна: Для чого Путін зроб…

Чутки про те, що Росія випробовує якісь технології, пов'язані із порушенням роботи системи супутникової навігації GPS на значних територіях, періодично спливали вже давно. Найголосніше - в формі відкритих і доконаних тверджень - ці чутки зазвучали восени минулого року, коли міноборони Норвегії заявило, що Росія з Кольського півострова втручалася в роботу GPS під час навчань НАТО Trident Juncture. І що подібне втручання становило помітну небезпеку для роботи повітряних апаратів. Втім, військові навчання - це специфічний жанр. І шпигунство, а також дрібні капості реальним і потенційним супротивникам під час подібних заходів - це, загалом, давня традиція.

Але зовсім інакше зазвучали новини про російську технологію впродовж останньої доби, коли ізраїльські ЗМІ з посиланням на військових та представників спецслужб повідомили, що Росія, швидше за все, несе відповідальність за збої в роботі системи GPS в районі аеропорту імені Бен-Гуріона в Тель-Авіві.

Про чисельні проблеми і позаштатні ситуації під час польотів протягом останніх трьох тижнів учора повідомило управління аеропортів Ізраїлю. А сьогодні радіо "Галей ЦАХАЛ", офіційний ЗМІ Армії оборони Ізраїлю, повідомило з посиланням на власні джерела, що проблема може бути викликана засобами радіоелектронної боротьби, які Росія застосовує в Сирії або Середземному морі. Аналогічну інформацію оприлюднила газета "Гаарец" з посиланням на ізраїльські спецслужби. Російський посол в Ізраїлі інформацію про застосування "глушилок", звичайно, спростував. Що, напевне, мало в кого викликало глибоку і щиру віру в його тезу про "повну непричетність Росії" і "газетні фейки".

Але якщо попередні ігри з GPS над пустельними північними морями можна було вважати "пустощами військових", то блокування систем супутникової навігації біля величезного і завантаженого аеропорту швидше підпадає під означення слова "теракт". Оскільки застосування сучасної зброї, яке створювало явну небезпеку для людських життів, скоріше за все, мало на меті вчинити тиск - чи налякати - керівництво Ізраїлю.

Із чим була пов'язана ця демонстрація російської військової технології? За відповіддю на це питання далеко ходити не треба. Оскільки впродовж останніх трьох тижнів керівництво Ізраїлю приймає активну участь у спробі Держдепу США переконати Росію припинити підтримку Ірану. А тиждень тому, коли було збито американський безпілотник, США провели масштабну кібератаку на іранську інфраструктуру ППО. Вочевидь, російська "гібридно-технологічна" відповідь в тій чи іншій мірі була спробою переконати Ізраїль дистанціюватись від тиску на Іран та Росію. Який в найближчі дні посилиться - з огляду на те, що Іран "образився" на європейців, які не придумали, як їм торгувати з Тегераном в обхід санкцій США, і остаточно відмовився від будь-яких компромісів, почавши безконтрольне накопичення збагаченого урану. Ізраїльтянам - і, в кінцевому результаті, Путіну, поталанило, і "GPS-спецоперація" обійшлась без жертв.

Але, загалом, вся ця історія демонструє справжню небезпеку сучасної кібервійни. В якій, на перший погляд, можливими є "гібридні" й "безкровні" удари. Цим кібервійна докорінно відрізняється від класичного ядерного стримування, за якого натискання на "велику червону кнопку" закриває будь-яку дорогу назад.

Але навіть "безневинні" елементи електронно-кібернетичного протистояння - особливо у російському виконанні - рано чи пізно призведуть до трагічних наслідків. І тоді ми знову почуємо про "непричетність до збитого літака". Чи до блекауту, внаслідок якого десь загинули люди. Тому геополітичним противникам Росії слід знайти зрозумілий для Володимира Путіна спосіб донести тезу про неприпустимість військових експериментів над населенням чужих країн. Виключно для збереження життів власних громадян.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme