Імпічмент Трампа в руках Зеленського: Чи наважиться президент України назвати ціну нейтралітету

Зеленський в Нью-Йорку продовжує таємниче мовчати стосовно ключової теми найбільшого політичного конфлікту в США. Така позиція має свої переваги, але дії команди Трампа, насправді, підштовхують Київ у протилежний бік

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Імпічмент Трампа в руках Зеленського: Чи…

Політичний скандал у США, в центрі якого, на цей раз мимоволі, опинилась Україна, почав розвиватися з просто-таки ураганною швидкістю. Від різких заяв про "нестерпний режим" Трампа демократи в Конгресі оголосили про запуск процесу імпічменту президента через спроби змусити Україну розслідувати діяльність сина Джо Байдена, його потенційного суперника на виборах 2020 року.

Трампа звинувачують у зловживанні службовим становищем з метою отримання неправомірної переваги на виборах. При тому сам президент визнав, що просив Володимира Зеленського розслідувати діяльність Джо Байдена і його сина Гантера Байдена, і що приблизно на два місяці затримав виплату приблизно $400 млн військової допомоги України.

Трамп категорично спростовує твердження, що ці дві події були якось повязані, а процедуру імпічменту, за звичкою, називає "полюванням на відьм".

Оголосити імпічмент Трампу Палата представників Конгресу, контрольована демократами, може простою більшістю голосів. Однак далі настане черга Сенату, який контролюють республіканці, і де, більше того, потрібно вже дві третини голосів.

Втім, як би там не було, історія з пошуками компромату в Україні стала, ймовірно, найбільш небезпечним для Трампа скандалом за весь період його президентства.

Українська сторона при цьому зберігає нейтралітет, і Зеленський, який вже добу перебуває в Нью-Йорку, не зробив жодної конкретної заяви стосовно підтвердження чи спростування факту тиску Трампа на українську владу з метою отримання вигідної інформації. Як нічого не скаже він на цю тему, скоріше за все, і під час чи після розмови з Трампом.

В американських ЗМІ навіть з'явилися чутки стосовно того, що у зв'язку з початком процедури імпічменту у Дональда Трампа не буде часу на зустріч із Зеленським. Втім, оскільки будувати стратегію протидії процедурі імпічменту будуть, скоріше за все, представники Республіканської партії в обох палатах Конгресу і частина адміністрації Трампа, факт його відсутності на мозкових штурмах принесе їх учасникам більше користі, ніж шкоди.

З одного боку, як вже неодноразово писали українські аналітики, лінія збереження нейтралітету в американському політичному конфлікті, яку обрала адміністрація Зеленського, є почасти логічною. Оскільки повнота влади в США зараз поділена між республіканцями й демократами практично порівну, а результати президентських виборів наступного року іще й прогнозувати ніхто не береться. Та й сам по собі факт втручання в питання, що стосуються виборів, великого добра не принесе. Ця теза, на жаль, була перевірена в період президентства Петра Порошенка — і великих сподівань на успіх Гілларі Клінтон. Яка, до речі, також активно підтримує імпічмент Трампа.

З іншого боку, дотримуватись нейтралітету і взагалі ніяк не захищати власні інтереси — теж не найкраще рішення. Оскільки лінія оборони, яку обрала команда Трампа у протидії ймовірному імпічменту, полягає в тому, що поки Дональд усміхається Володимиру, його ключові спікери — на кшталт Марка Лоттера, директора зі стратегічних комунікацій у виборчому штабі чинного президента, в ключових американських ЗМІ розповідають про те, що Україна — до краю скорумпована держава, і рішення Трампа пригальмувати надання фінансової допомоги на період "перегляду" її ефективності, про результати якого, до речі, ніхто й нічого не чув, було правильним, і, можна сказати, єдино можливим.

Деструктивність подібного підходу для Києва очевидна. По-перше, така теза дає право Білому дому припиняти фінансову допомогу — навіть призначену Конгресом — фактично коли заманеться. Така демагогія цілком збігається з російською пропагандистською тезою про failed state. І, врешті-решт, подібні дискусії не надто позитивно впливають на настрої серед американських інвесторів, яких тепер відлякують від українського ринку не тільки з Russia Today, але і з американських ЗМІ.

Звичайно, і Трамп, і Зеленський, в принципі, дали дозвіл на публікацію розшифровки їхньої розмови, що, насправді, може або пригасити конфлікт, переконавши демократів у безперспективності подальших тілорухів з імпічментом, або ж навпаки, розігріти ситуацію, якщо чутки про вісім нагадувань стосовно справи Байдена виявляться правдивими. Але в будь-якому разі, від позиції українського президента в цій ситуації дуже багато чого залежить, адже окрім Трампа, були ще й розмови українських посадовців з Джуліані.

Тому Україні – якщо не в особі Зеленського на зустрічі з Трампом, то в особі його довірених осіб, – ймовірно, слід донести до команди чинного президента США той факт, що збереження мовчазного нейтралітету українського президента, який зараз вигідніший республіканцям, ніж демократам, також має свою ціну. Як мінімум, припинення перебоїв з наданням фінансової та військової допомоги і відмова від фактично антиукраїнської риторики представників команди Трампа.

В іншому разі команда чинного президента США використає позицію України для своїх цілей, після чого у рік виборів згадає про свої попередні передвиборні обіцянки, і прийме рішення про припинення як фінансової, так і політичної допомоги. А демократи, яким Зеленський своєю мовчанкою псує чудовий шанс вдарити по Трампу, такому рішенню теж не стануть особливо опиратися.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme