"Європа йде далі": Які дивіденди принесе Україні поразка Польщі та Угорщині в ЄС

Перемога Брюсселя над популістами із Варшави та Будапешта вийшла сподіваною і дещо неповною. Але з точки зору України, фінансова підтримка Польщі — однозначний позитив. Шкода тільки, що дивіденди від цих фінансових ін'єкцій дістануться панівній "Праву і справедливості"

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
"Європа йде далі": Які дивіденди принесе…
Фото: depositphotos.com, коллаж: Depo.ua

Тривала й непроста епопея із прийняттям нового семирічного бюджету ЄС, а також бюджету на подолання наслідків пандемії, учора ввечері щасливо завершилася. Документи, що регулюватимуть витрату майже двох трильйонів євро, були успішно схвалені. А дипломатичний опір Польщі та Угорщини, які збиралися блокувати їх прийняття, було подолано.

При тому механізм, який жорстко пов'язує виплати з європейського бюджету та забезпечення верховенства права в країні-реципієнті, проти якого вкрай жорстко виступала як Варшава, так і Будапешт, вдалося зберегти. Попри відвертий шантаж з боку цих столиць, популістську риторику стосовно того, що "ЄС перетворюється на СРСР", і навіть слабко завуальовані погрози вийти з ЄС.

Такий результат, звичайно, є закономірним. Механізм захисту верховенства права підтримувала не тільки більшість громадян ЄС загалом, але й близько 60% громадян Польщі. А бюджет на подолання наслідків пандемії, який погрожували заблокувати східноєвропейські популісти, передбачає надання польській та угорській економікам десятків мільярдів євро підтримки.

Тому погрожуючи відмовитись від грошей та європейського "диктату", як Орбан, так і політсила Качинського відверто блефували. В разі, якби у Брюсселі залишили Польщу та Угорщину без пропонованої фінансової підтримки, обидві політсили не пробули б на політичному Олімпі своїх країн і декілька місяців.

Втім, до повної капітуляції Будапешта та Варшави іще теж доволі далеко. Бо, прийнявши рішення не блокувати ключові бюджетні документи ЄС, там збираються атакувати принципи взаємозв'язку верховенства права з фінансовою підтримкою у судових інстанціях. Зокрема, готується позов до Європейського суду про відповідність цієї прив'язки установчим документам ЄС. В Польщі та Угорщині реалістично оцінюють шанси виграти такий позов як практично нульові — але не сумніваються, що на рік-півтора судові процедури початок дії нового механізму затримають.

А загалом, прийнявши довготривалий бюджет та програму відновлення економіки, ЄС продемонстрував світові та в першу чергу самому собі, що європейська спільнота все ще залишається цілісною і доволі функціональною — попри всі апокаліптичні пророцтва недоброзичливців. Як сказала Урсула фон дер Ляєн, "Європа йде далі".

Другий позитивний момент — в тому числі і для України — полягає в тому, що потужні фінансові вливання у польську, та, меншою мірою, угорську економіку призведуть до появи нових робочих місць та зростання зарплат не тільки в громадян цих держав, але й в українських заробітчан. А також для пожвавлення на їхніх внутрішніх ринках, де українська продукція не так вже й погано представлена.

Ну, власне і механізм, який забезпечує верховенство права, попри всі атаки польських та угорських популістів, рано чи пізно таки запрацює. Ймовірно, дещо зменшивши тиск виконавчої та законодавчої влади на суди, який у Варшаві останнім часом став практично абсолютним.

Із негативу ж можна вказати на те, що популістські партій, які перебувають зараз при владі у Польщі та Угорщині, отримавши європейське фінансування на подолання наслідків пандемії, неминуче припишуть наступне зростання економіки своїй "далекоглядній та ефективній політиці". У такий спосіб виходить, що Євросоюз за кошти розвинутих економік буде спонсорувати піар політичних сил, які хоч і не є демонстративно євроскептичними — але цінностей сучасного ЄС явно не поділяють.

Іншим прикрим моментом можна вважати той факт, що попри очевидні складнощі та проблеми, в ЄС так і не відмовилися від консенсусного механізму прийняття рішень. Тому "особлива позиція" Польщі та Угорщини, продемонстрована у питанні бюджету, схоже, іще неодноразово створить Брюсселю немалі проблеми.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme