Грінкарта за "зраду батьківщини": Як Японія "підкупила" Держдеп і чи зможе Україна вчинити так само

Позиція США стосовно Курильських островів вкотре демонструє, що позиція світу щодо анексованих територій залежить, в першу чергу, від країни, в якої ці території забрали

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Грінкарта за "зраду батьківщини": Як Япо…

Історія з Держдепартаментом CША, де японцями вважають всіх, хто народився на Південних Курилах, новиною в строгому значенні цього слова не є. Цей пункт в умовах участі в конкурсі на отримання грін-карти прописаний з 2018 року.

"Особи, народжені на островах Хабомаї, Шикотан, Кунашир і Ітуруп, оплачують податки в Японії. Особи, що народилися на Південному Сахаліні, оподатковуються в Росії", - зазначено в документі.

А скандал довкола "російських японців" розгорівся тільки тепер, тому що журналісти Hokkaido Shimbun помітили цю вимогу і винесли її в інформаційний простір.

Російське МЗС, що спокійно "проспало" два роки використання цієї норми, тепер обурено заявило, що це іще один доказ того, "що США - ревізіоністська держава", і що "за рішенням 1945 року Курильські острови відійшли СРСР...". Закликавши при тому Вашингтон "знайти свої кордони і "червоні лінії". Відкинувши оціночні судження про "ревізіонізм" країни, яка свого часу внесла в розгром Японії набагато більше зусиль, ніж СРСР, можна зауважити, що як мінімум одне твердження російського МЗС є відверто неправдивим. Оскільки Курильські острови "відійшли" до СРСР тільки за рішенням Москви. Якого ніколи не визнавали не тільки в Японії, але й у США.

Втім, вся ця історія – не про пошуки історичної правди. Яка в Росії, Японії та США своя. Вона, радше, про те, що в сучасному світі не можна просто взяти – і захопити шматок території. Після чого, без згоди держави, в якої його захоплено, рівно як і решти світу, продовжувати ним користуватися.

Поки Японія не визнає Південні Курили російськими – а в Токіо цього не зроблять ніколи – кожному мешканцю островів доведеться потрошку "зраджувати батьківщину", відправляючи документи на грін-карту. А "зраджувати", вочевидь, є потужні стимули – оскільки, забравши в Японії острови, Росія не може із ними зробити банально нічого. Із 30 тисяч населення, наявного на Курилах в радянські часи (при тому йдеться і про північні, і про південні острови разом) за тридцять років залишилося близько 20 тисяч, і депопуляція наростає. Немає зв'язку, проблеми з інтернетом, немає асфальтових доріг, до "Великої землі" – один раз на тиждень ходить паром, і періодично літають літаки – але вкрай недешеві. Ну, себто все як і скрізь у Росії поза межами Москви й Санкт-Петербурга.

І ця історія є чудовим уроком для нашої країни. Де немало громадян люблять роздумувати за чаркою – чи й на тверезо – про те, що Крим втрачений безповоротно, і всі оці от "кримські платформи" а інші дипломатичні рухи – "то пусте". Бо в Росії у Криму "війська і сила", а всіляка дипломатія – то "пустопорожні розмови".

Саме в дискусії на цю тему можна порівняти два приклади.

Перший – це загарбана Росією Східна Пруссія, Кенігсберг. Після Потсдамських угод в Німеччині раз і назавжди вирішили, що цей шматок землі належатиме Радянському Союзу. Ну, чи хто там потім прийде на зміну. І зараз навіть серед німецьких ультраправих, не кажучи вже про партії, які перебувають десь недалеко від Бундестагу, не дискутується можливість повернення того шматка землі, де тепер "Калінінград" – і колосальна військова база, яка загрожує всій Східній та Північно-східній Європі. Нікому в США і в голову не прийде вважати мешканців Калінінградської області Росії "німцями".

Натомість Японія, попри всі поразки, так і не визнала Південні Курили російськими. Ситуація, здавалось би, трохи наблизилась до вирішення в період розвалу СРСР – принаймні, тоді в Москві дискутувалися варіанти повернення Японії двох із чотирьох островів. Але в період "розвинутого путінізму" Москва повернулася до жорсткої лінії.

Та в Токіо продовжують вперто чекати на повернення свого. І рано чи пізно настане той момент, коли в момент політичної чи економічної нестабільності в Росії залишки населення цих невеликих островів погодяться на приєднання до Японії – а Москві в той момент буде не до таких "дрібниць".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme