Греки віддали Ципраса на поталу Меркель

Якщо грецькі кредитори проявлять достатньо жорсткості, перемога на останніх виборах може стати початком кінця політичної кар'єри Алексіса Ципраса

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Греки віддали Ципраса на поталу Меркель…

"СІРІЗА" знову виграла вибори. Нехай це і звучить як трохи бородатий анекдот, але коаліція екс-прем'єра Алексіса Ципраса набрала 35,47% голосів на дострокових парламентських виборах. Друге місце - у "Нової демократії" (яка насправді хоч і "нова", але консервативна), очолюваної Вангелісом Меймаракісом. "Нові демократи" набрали 28% голосів.

Падіння популярності лідера "СІРІЗА" після того, як він погодився на угоду з міжнародними кредиторами в обмін на новий пакет фінансової допомоги, виявилось не фатальним для політика.

В результаті "СІРІЗА" отримає приблизно 144 місця з 300 у парламенті, а опозиції піде лише 75 місць. Хоча лівим популістам доведеться об'єднуватися з іншими політичними силами для того, щоб сформувати уряд.

Не можна сказати, що кампанія була надто гострою і безкомпромісною. Всі розуміли, що щасливому переможцю доведеться щось робити з астрономічним боргом і не надто жвавою економікою. Явка на виборах склала всього 56%, що свідчить про втому від політичних баталій.

Екс-прем'єр (з більш ніж зримими перспективами знову втратити частку "екс") заявив, що його рішення про проведення дострокових виборів було виправданим, і що тепер він і його партія отримали чотирирічний мандат. Не зважаючи на втрату частини соратників з числа ультралівих, які сприйняли популізм Ципраса всерйоз. За словами політика, він має намір сформувати уряд в коаліції з націоналістичною партією "Незалежні греки".

Греки віддали Ципраса на поталу Меркель - фото 1

Тепер якщо Ципрасу вдасться сформувати коаліційний уряд (а шанси на це вельми високі), в нього є залізний аргумент на підтримку будь-якої суворої і непопулярної економічної політики. Яким є "воля народу Греції", яку той проявив, наділивши Ципраса мандатом вже після того, як політик взяв курс на економію.

Цей мандат, а також очистка "СІРІЗИ" від радикалів - це, схоже, і є найбільші досягнення Ципраса на цих виборах. Крім прем'єрського крісла, звичайно.

Натомість про те, що на політика чекають скрутні часи, можна передбачити без допомоги ворожки. Бо політика нового грецького уряду - незалежно від того, хто в нього увійде - вже значною мірою визначена умовами угоди Греції з її кредиторами в рамках третього пакета екстреної фінансової допомоги. І щастя від цієї політики грецький електорат, схоже, не відчує.

Попереду у Ципраса - чотири роки жорсткої економії на греках. За ступінню жорсткості якої уважно стежитимуть, в першу чергу, у Берліні. І будь-які рухи грецького прем'єра, які Ангела Меркель розцінить як популістський флірт з виборцем, можуть призвести до стискання фінансового зашморга на грецькій шиї.

Під кінець такого чотирирічного "свята ощадливості і бережливості" рейтинг грецьких лівих може злякано сховатись від перипетій великої політики десь в районі статистичної похибки. Чого не може не розуміти Алексіс Ципрас. Його попередня біографія цілком дозволяє припустити, що здаватись без бою він навряд чи буде. А оскільки сварка і розлучення з кредиторами обійдуться Греції цього разу надто дорого, то найбільш ймовірний розвиток подій в разі, якщо грекам не вдасться якось позбутись помітної частини боргу, на що вони явно розраховують - це нова відставка Ципраса, "не згодного з диктатурою європейських кредиторів".

Тому розраховувати на політичну стабільність в Греції у найближчі роки, вочевидь, не варто. З одного боку, це свідчить про те, що наші європейські друзі ще не раз відволікатимуться від українських проблем на грецький перманентно переддефолтний стан. Втім, зважаючи на те, які пропозиції стосовно нашого з Донбасом майбутнього зараз на столах в європейських політиків, воно, може, й на краще.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme