Глуха оборона Путіна: Чому сепаратистам не вдалося зустрітися з Радбезом ООН

Відмова всіх без винятку членів Радбезу ООН, які є учасниками ОБСЄ, від участі у засіданні, де будуть присутні представники сепаратистських "республік", свідчить про те, що Росія опинилася в дипломатичній ізоляції. Втім, саме такий результат Кремль, здається, і планував. Але з цього для України є принаймні два висновки...

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Глуха оборона Путіна: Чому сепаратистам…

Учора сепаратисти Донбасу повідомили, що їх майже визнали. Ну не те, щоби зовсім визнали – але запросили виступити на засіданні Ради Безпеки ООН.

Повідомлення "МЗС ДНР" ретельно передрукували більшість провідних ЗМІ Росії – навіть ті, яким зазвичай діла до сепаратистських республік немає рішуче ніякого. Напевно, так було дуже потрібно.

Найбільш ретельні з них навіть пояснили, що таке "формат Арріа". Насправді це дуже "неформальний" різновид зустрічей дипломатів, які відбувається поза межами залу засідань Радбезу, і без участі співробітників апарату ООН – запрошення розсилають дипломати тієї країни, яка хоче щось розповісти світові. Результати таких зустрічей не документуються в офіційних архівах ООН. Його ввів у обіг дипломат з Венесуели Дієго Арріа, достойний представник своєї країни, який одного разу подав позов проти Уго Чавеса до Гаазького суду. Втім, ці подробиці справи не стосуються.

Вже сьогодні стало зрозуміло, що з російською ініціативою все пішло якось не так. Оскільки міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив, що "засідання бойкотуватимуть не лише Україна, а і США, Сполучене Королівство, Франція, ФРН, Естонія і Бельгія. Тобто всі, крім РФ, країни-учасниці ОБСЄ, які входять сьогодні в Радбез. В принципі, це вже багато що каже про рівень зацікавлення світу російськими ініціативами.

Звичайно, у Кремля є певні шанси зацікавити своєю зустріччю решту теперішніх членів Радбезу. Серед яких один постійний – Китай, та декілька непостійних, зокрема, Нігер, В'єтнам, Сент-Вінсент і Гренадини, а також Домініканська республіка. Хоча не факт, що і всі вищеперелічені погодяться. Напевно, все залежатиме від того, що буде запропоновано Росією на обмін за цю невеличку дипломатичну люб'язність.

В такий спосіб більшість членів Радбезу ООН подали Кремлю досить чіткий сигнал про те, що ООН не стане "агітмайданчиком" для сепаратистів та їхнього московського керівництва. І що все, що можна було сказати стосовно конфлікту на Донбасі, дотепер вже неодноразово сказано. Подальші розмови в якому завгодно форматі будуть можливі тільки після того, як одна зі сторін конфлікту прийме рішення якось радикально змінити свою стратегію.

Але в цій ситуації дивує інше. Ініціюючи "неформальну" зустріч, у відомстві Лаврова, скоріше за все, здогадувалися про ймовірну реакцію європейських держав. А якщо і не здогадувалися – то могли легко її прояснити за допомогою конфіденційних дипломатичних листів. І, зрозумівши який вийде казус, зустріч просто не оголошувати. Але вчинили інакше, фактично примусивши європейські держави голосно і жорстко продемонструвати свою позицію на радість Кулебі та Україні. Чому?

Скільки-небудь логічна відповідь на це питання, здається, є тільки одна. Зрозумівши, що в дипломатичних баталіях, які супроводжують конфлікт на Донбасі, ФРН та Францію використати проти України на даному етапі не вдасться геть зовсім, в Москві взяли курс на свідому дискредитацію нормандського переговорного формату.

Продемонструвавши – в першу чергу, власним громадянам, але також і нечисленним союзникам "заангажованість" європейських держав, які не хочуть чути голос "народу Донбасу" і зустрічатися з кремлівськими маріонетками.

З одного боку, подібний хід не може не тішити – оскільки він свідчить, що у непростій геополітичній грі довкола майбутнього Донбасу і України в Росії наразі немає сильних ходів, і Кремль йде в глуху оборону. З іншого боку, подібні рухи Москви недвозначно дають зрозуміти – надії стосовно скорого миру на Донбасі немає і найближчим часом не буде.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme