Гібридна виборча війна: Чи впорається Лукашенко з проросійськими суперниками

Вибравши силовий сценарій протидії протестам, Олександр Лукашенко втрачає підтримку білорусів і стає більш вразливим для ймовірного проросійського перевороту після виборів

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Гібридна виборча війна: Чи впорається Лу…

Про те, що незмінний білоруський президент втратив частину рейтингу через низку провалів в економічній політиці та ігнорування ризиків пандемії коронавірусу, Depo.ua вже писало.

Достовірні соціологічні дані з Білорусі, із відомих причин, отримати проблематично. Але, наприклад, за інформацією Білоруської аналітичної майстерні, яка намагається проводити анонімні опитування у країні, перебуваючи при тому у Варшаві, якщо в грудні минулого року ситуацією були незадоволені близько 38% громадян, то вже в березні цей показник становив 61%. На жаль, свіжіших даних у "соціологів в екзилі" наразі немає, але навряд чи рейтинг Лукашенка почав стрімко відновлювати позиції.

При тому жорсткі дії білоруської влади, спрямовані як проти представників ліберальної опозиції, так і проти "позасистемних" кандидатів, на кшталт відеоблогера Сергія Тихановського та його дружини Світлани, яка зареєструвалася в якості кандидатки, щоби продовжити справу затриманого чоловіка, значною мірою послабили можливості цього крила опозиції.

При тому в якості виборчих конкурентів режиму Лукашенка виступили декілька цілком "системних" діячів. В першу чергу, мова йде про колишнього главу Белгазпромбанка Віктор Бабаріко та колишнього директора Парку високих технологій Валерія Цепкало. Слід відзначити, що обидва політики тісно інтегровані у стосунки з Росією і користуються там помітною медійною підтримкою. Бабаріко був очільником Белгазпромбанка, котрий належить Газпрому. Цепкало – випускник Московського державного інституту міжнародних відносин, який публічно заявляв, що "не бачить різниці" між білорусами, росіянами та українцями. Обидва виступають за пришвидшення та поглиблення інтеграції між Росією та Білоруссю.

При тому цього разу Лукашенко відповів Кремлю у гібридний спосіб. Розповівши про те, що Білорусь – єдиний справжній союзник Росії. І завдавши удару по прокремлівських кандидатах – Бабаріко перебуває в ізоляторі білоруського КДБ, а проти Цепкало розпочато дві кримінальні справи.

Але на відміну від опозиційних та позасистемних кандидатів, двійко проросійських політиків продовжують агітаційну кампанію – щоправда, за допомогою російських ЗМІ. Інтерв'ю та матеріали з ними регулярно з'являються в найширшому спектрі російських видань – від "Комерсанта" до Lenta.ru. І зводяться, здебільшого, до того, наскільки недалекоглядною є політика чинного білоруського президента, і як за допомогою міжнародної кооперації (з ким – здогадайтеся самі) можна було б швидко й радикально покращити життя білоруського народу.

Особливо зворушливо виглядають коментарі Валерія Цепкало, де він скаржиться пропутінським ЗМІ на те, що білорусам набрид Лукашенко і незмінюваність його влади.

Втім, за допомогою самої інформаційної кампанії "лукашенківський виборчий каток" зупинити навряд чи вдасться. Такої цілі, здається, наразі і не ставлять перед собою ні Цепкало, і Бабаріко, ні Кремль, який надає цим двом медіамайданчики.

Інша річ, що намалювавши у серпні необхідну для себе цифру на виборах, Александр Лукашенко майже неминуче зіткнеться з кризою легітимності. Оскільки цьогорічні вибори, незважаючи на зусилля білоруського президента і його силовиків, чи не вперше в історії проходять при активному небажанні більшості громадян Білорусі бачити Лукашенка у президентському кріслі іще раз.

В подібній ситуації голоси прокремлівських екс-кандидатів на посаду президента Білорусі,  підтримані російськими ЗМІ, можуть знайти в серцях роздратованих "бацькою" білорусів жвавий відгук.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme