Гібридна атака Москви на Кишинів: Чи впорається Санду з парламентським переворотом

Використовючи проросійський ресурс в парламенті, Кремль перекроює законодавчий простір Молдови на свій розсуд зі швидкістю і граціозністю бульдозера. І протидіяти цьому процесу, залишаючись у межах законодавства, Майї Санду буде вкрай непросто

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Гібридна атака Москви на Кишинів: Чи впо…

Сумніви щодо того, що Росія так легко погодиться із новим прозахідним курсом Молдови, який було проголошено після перемоги Майї Санду на президентських виборах, виявилися небезпідставними.

Впродовж останнього тижня проросійські сили в парламенті Молдови почали масштабну законотворчу атаку на обрану президентку країни. У цієї атаки є три головних компоненти.

Перший, загалом, цілком сподіваний – це нормативні документи, спрямовані на обмеження повноважень Санду.

Зокрема, йдеться про законопроект, що виводить передає контроль над Службою інформації та безпеки Молдови парламенту країни, виводячи її з-під контролю президента. Про законопроекту багато каже, зокрема, той факт, що від моменту його внесення до парламенту до прийняття в двох читаннях проросійськими соціалістами та партією "Шор" пройшла рівнісінько доба.

Другим елементом блокування прозахідного курсу Санду є законодавче закріплення норм, покликаних утримати інформаційний простір Молдови в "рускомірській" реальності. Для цього парламент Молдови ударним темпом схвалює проект закону про закріплення за російською статусу "мови міжнаціонального спілкування". В разі прийняття всі без винятку держслужбовці Молдови будуть вимушені на вимогу будь-якого громадянина послуговуватися в комунікаціях з ним виключно російською мовою. Паралельно із тим готуються поправки до національного законодавства, які покликані скасувати введену в 2017 році заборону на ретрансляцію більшості програм російськх телеканалів у Молдові. Що, природно, поверне інформаційний простір країни до попереднього стану, в якому медіа-ресурс проросійських політиків був практично невичерпним.

А третім напрямком атаки на прездентку Санду, вочевидь, є прийняття держбюджету Молдови, в якому передбачені істотні корупційні можливості для олігархів, близьких до проросійських соціалістів. Задум тут простий – прийнявши подібний бюджет, партія Додона гарантує собі лояльність з боку прикормлених бізнесменів, які гарантувати їй істотний фінансовий ресурс на наступних виборах. А поступова деградація економіки Молдови, яка відбуватиметься внаслідок високого корупційного навантаження, стане плямою на іміджі прозахідної президентки країни.

У такий спосіб Росія та проросійські сили в Молдові фактично блокують будь-яку можливість як проєвропейського курсу країни, так і економічних реформ. При тому, формально, не порушуючи законодавства. Ну як — майже не порушуючи. Оскільки з точки зору регламенту парламенту Молдови, як і будь-якого іншого, прийняття законів впродовж лічених годин неминуче може бути оскаржене.

А загалом складається враження, що Молдовою займаються у Москві достатньо фахові й небезпечні для Кишинева люди. Які замість традиційної тепер для Кремля скаженої пропаганди ведуть з Санду грамотну й безжалісну політичну гру.

Що може протиставити цій атаці обрана президентка Молдови? Її можливості насправді доволі обмежені. В першу чергу через те, що просто взяти і розпустити парламент країни вона не може. Оскільки в конституції Молдови передбачено чіткий і вичерпний перелік приводів, які дають президентові право на розпуск законодавчого органу. Зокрема, такі можливості зводяться до нездатності парламенту сформувати уряд чи приймати закони впродовж трьох місяців. В реальності у Молдові є проросійський уряд Додона і законодавча діяльність, швидкість якої просто зашкалює.

Тому в арсеналі Санду є Конституційний суд, в якому можна оскаржити антиконституційні — чи прийняті з порушенням процедури — норми. А також народ Молдови, який може висловити своє ставлення до діяльності соціалістів та "шорівців" у парламенті. І обидва цих ресурси Санду, вочевидь, використає — цієї неділі заплановані масштабні вуличні акції,  подача скарги на прийняті додонівською фракцією закони — також справа лічених днів. Певну підтримку Санду може надати її колишній суперник по президентських перегонах, Рено Усатий, який з моменту відкриття проти нього кримінальної справи в Росії став навдивовижу свідомим націоналістом. А також залишки медіа-імперії Влада Плахотнюка, колишнього "господаря" Молдови, "любов" якого з Росією також безповоротно минула.

Втім, в будь-якому випадку, на новообрану президентку Молдови чекає довга і непроста боротьба. Результати якої наразі є цілком непередбачуваними.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme