Дипломатія і удари: Як відповість Путін на гібридну атаку Байдена

Президент США впродовж останнього тижня продемонстрував, що хоче комунікувати з Росією, але здатен відповідати на недружні дії з належним розмахом. І Кремлю, який наразі втратив ініціативу, доведеться вирішувати, чи слід уже починати переговори – чи спробувати іще трохи підвищити ставки

Тарас Паньо

Анонсовані Джозефом Байденом антиросійські санкції не забарилися. Президент США підписав новий набір обмежень, що стосуватимуться 16 організацій та 16 фізичних осіб. 10 російських дипломатів, які були помічені в надміру тісній співпраці з російськими спецслужбами, будуть вимушені покинути США.

Частина санкцій стосується і російської агресії проти України. Зокрема, "у партнерстві з Європейським Союзом, Великою Британією, Австралією та Канадою було накладено санкції на вісім фізичних та юридичних осіб, пов’язаних з постійною окупацією та репресіями Росії в Криму. Трансатлантичне співтовариство єдинодушно підтримує Україну проти односторонніх російських провокацій уздовж лінії зіткнення на сході України, в окупованому Криму та вздовж кордонів України", - зазначено в документі прес-служби Білого дому. Під обмеження попали, здебільшого, посадовці окупаційної "адміністрації". А також – "пригожинські" компанії та бізнесмени.

Але найцікавіша частина сьогоднішніх санкцій почне діяти з літа. Оскільки з 14 червня американським компаніям буде заборонено купувати російські довготривалі боргові зобов'язання, випущені російським Центробанком, Фондом національного добробуту Росії або Міністерством фінансів.

При тому в документі особливо зазначено, що санкції проти суверенного боргу можуть бути, в разі потреби, розширені.

Реакція російської сторони, зважаючи на той факт, що час введення і суть санкцій були частково відомі іще відучора, не забарилася. Російське МЗС повідомило, що збирається викликати посла США Джона Саллівана для "важкої розмови".

Вочевидь, частиною реакції на санкції США можна вважати і заяву Дмитра Пєскова про те, що найближчим часом зустрічі Путіна з Байденом не буде. І що сама можливість проведення такої зустрічі "перебуває на стадії аналізу". Як і участь Росії у віртуальному кліматичному саміті, на який Байден запросив Путіна разом із 40 іншими світовими лідерами. 

Росія іще до введення санкцій пообіцяла США "симетричну відповідь" на санкції, але з нею може виникнути проблема. Вислати з Москви 10 американських дипломатів вельми просто. Заборонити Boeing чи Lockheed Martin використовувати російські технології – іще простіше. А от забороняти російським компаніям купувати облігації США – якось не дуже логічно. По-перше, це дуже хороші фінансові інструменти, які впродовж останніх кількох місяців росіяни навпаки почали скуповувати. А по-друге, 5 мільярдів доларів – а саме таким є обсяг держборгу США в руках російських бізнесменів, для держави, яка боргує світові 28 трильйонів доларів – це навіть не комар для слона. Це менше трьох сотих відсотка.

Тому реальна відповідь Росії на дії Байдена однозначно не буде "симетричною". Оскільки реалізовуватись вона буде або в дипломатичній площині – у вигляді прискорення підготовки до саміту, на якому Путін та Байден окреслять не "перезавантаження стосунків", і навіть не лімітовану взаємними інтересами співпрацю за умов жорсткої конкуренції. В найкращому випадку, вони обговорять червоні лінії, які Вашингтон та Москва не будуть переходити в процесі подальшої конфронтації.

А єдиною альтернативою такого саміту може стати посилення конфронтації і подальша взаємна гра на нервах. І Україна в цій грі цілком може бути використана Кремлем як одна із козирних карт.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ