Ганьба в Нідерландах: Як провали російських шпигунів свідчать про відчай Путіна

Серія невдач російських шпигунів, звичайно, демонструє рівень їхньої підготовки. Але ключова причина того, що операції призводять до гучних провалів, здається, полягає в тому, що їх готують нашвидкуруч, посилаючи практично випадкових людей на завдання туди, де "горить". А "горить" практично скрізь

Журналіст відділу «Світ»
Ганьба в Нідерландах: Як провали російсь…

Про те, що в Нідерландах співробітники Головного розвідувального управління генштабу Росії показали себе не кращим чином, можна було здогадатись

Але подробиці, озвучені сьогодні міністром оборони Нідерландів пані Анк Бейлевелд, направду вражають уяву.

В кращих традиціях хакерів-хуліганів співробітники ГРУ на автомобілі під'їхали до штаб-квартири ОЗХО - і направили в бік будівлі антену для перехоплення Wi-Fi сигналів. І, вочевидь, почали спокійно чекати того благословенного моменту, коли хтось із співробітників введе пароль доступу до корпоративної мережі. А потужний комп'ютер, через трансформатор підключений до акумуляторних батарей у багажнику автомобіля, розколе шифр, яким кодували паролі в місцевій мережі.

Чи то бравих розвідників хтось здав, чи то служба безпеки в офісі не дрімала, чи то, може, вся ця операція виглядала настільки карикатурно, що не помітити її було неможливо (і останній варіант є чи не найвірогіднішим) - але розвідників "замели". Найбільш сюрреалістичною деталлю стала, напевно, квитанція на таксі, знайдена в одного з них в кишені. Яка наочно демонструє, що четвірка шпигунів їхала з Несвіжського провулку, де розміщено один з офісів ГРУ, просто до аеропорту Шереметьєво. Цю квитанцію від таксиста дбайливо зберегли. Вочевидь, щоб підшити до звіту й отримати відшкодування в бухгалтерії. Що характерно, Be Taxi, московська компанія, співробітник якої видав квитанцію, її справжність підтвердила. Про те, що двоє із "чесних туристів" прописані за адресою військової академії Міноборони Росії, вже й говорити якось незручно.

З перебігу цієї епічної спецоперації можна позловтішатися. Можна перепостити фотожабу зі Штірліцом, що з пляшкою в руках підкрадається ззаду до беззахисної голови Чепіги-Боширова-Шолохова, поки той дає своє божевільне інтерв'ю Симоньян.

Але можна і задуматись над причинами цілого ряду невдач, які раптом почали ненастанно переслідувати російських шпигунів.

Бо як би не хотілося вірити в абсолютну безпомічність і непрофесійність ГРУ-шників - така віра, вочевидь, буде наївною. Той самий Чепіга не тільки Віктора Федоровича з рук "хунти" порятував. Це, припустимо, було не так складно. Але він же, здається, і чеченського військового командира із "непримиренних", Абдулвахіда Едельгерієва у Стамбулі цілком ефективно порішив. Що, напевно, було вже не так просто.

А причина невдач російських шпигунів, здається, проста й банальна. Їх останні операції виглядають нашвидкуруч зліпленою імпровізацією дилетантів. Той самий Чепіга з напарником йшов труїти Скрипалів, маючи дані тільки одного агента, який перед тим визначив, де знаходяться потрібні двері. Ніякої протидії системі спостереження, ніякого належного маскування, ніяких операцій прикриття ніхто не планував. Не кажучи вже про закордонні паспорти, що відрізнялися в "Петрова" і "Боширова" лиш на одну цифру. Агенти ГРУ йшли по Солсбері як пара ковбоїв вздовж салуну. Тільки що без будьоновок та наганів.

Аналогічною виглядає і ситуація з четвіркою із Нідерландів. Із якої один учасник - той, що без прописки в університеті російського Міноборони, наприклад, є автором статті "Відновлення поліноміально ускладненої лінійної рекурренти максимального періоду над кільцем Галуа за старшою координатною послідовністю". Цю людину відправили "в поле". Ця людина, скоріше за все, зберегла чек на таксі від штаб-квартири ГРУ - і поїхала з ним на завдання.

Складається враження, що якийсь великий начальник, отримавши завдання від Самого, почіхав потилицю, подумав "Хто в нас тут хакер? А, Серебряков! От він хай і їде". Той і поїхав. І нехай подякує, що поїхав із диппаспортом і комп'ютером, а не із Бошировим і духами Nina Ricci

А загалом, провали російських шпигунів пов'язані не тільки - і, може навіть не стільки з їхнім непрофесіоналізмом, як із тим, що на обмежене коло фахівців навісили непропорційну кількість задач непропорційної складності. Чимало з яких не мають стосунку до власне військової розвідки.

Якщо б краще працювало російське МЗС, і не розповідало виключно байки про "настамнебуло" - у Кремля були б матеріали розслідування ОЗХО стосовно Скрипалів без будь-яких шпигунських історій. Коли б Росія визнала теоретичну можливість своєї вини у збитті "Боїнга", і бодай імітувала адекватне розслідування - не довелось би красти у Нідерландах відповідні матеріали. А якби Росія не вбивала Скрипалів суспільно небезпечним способом... І не заводила "Буки" на Донбас... Втім, на жаль, історія не пишеться умовним способом.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme