G7, G8 чи G6+1: Для чого Трамп "включив Путіна" напередодні саміту "Великої сімки”

Пропозиція повернути Росію до "Великої сімки" лунає з Білого дому кожного разу, коли Дональд Трамп їде на самміт, очікуючи на прочуханку. Не стане винятком і цьогорічна зустріч у Франції

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
G7, G8 чи G6+1: Для чого Трамп "включив…

Не встигло затихнути обурення від "зради", якою стали переговори Макрона з Путіним, як реальність дала свіжий привід. Президент США Дональд Трамп підтримав повернення Росії у "Велику сімку".

"Я думаю, було б доцільним, якби Росія була там. Це повинна бути "вісімка", оскільки багато речей, які ми обговорюємо, пов'язані з Росією", - заявив Трамп журналістам в Білому домі під час зустрічі з румунським президентом Клаусом Йоханнісом.

В принципі, нічого сенсаційного в подібній заяві не було. Оскільки подібні речі Трамп заявляє далеко не вперше. У червні 2018 року, наприклад, він стверджував, що Росія повинна відвідати самміт у Канаді.

Зрозумілою є і причина, яка штовхає американського президента до подібних заяв. Штука в тому, що останнім часом заходи G7 перетворилися на сеанси групової критики нової економічної та міжнародної політики США. Трампа на цих зустрічах лають за тарифні бар’єри та торговельні війни, за його позицію стосовно біженців і стосовно НАТО – і багато-багато інших речей, які робить американська адміністрація.

Зокрема, у Канаді минулого року до останньої хвилини ніхто не знав, чи буде підписано комюніке за підсумками самміту, оскільки дискусія стосовно американських мит на сталеливарну продукцію з ЄС та Канади перетворилась на банальну недипломатичну сварку – з підвищеними тонами і взаємними образами. Власне, ситуація із комюніке не прояснилася і після самміту – оскільки Трамп спочатку підтримав спільну заяву за результатами дискусій, але потім відмовився від неї через протиріччя із канадським прем’єром Трюдо. Ніби як "відкликав підпис" – хоча подібна процедура правилами організації і не передбачена. Хід переговорів у Канаді призвів до того, що декотрі експерти говорять про те, що G7 припинила своє існування і тепер функціонує у форматі G6+1.

Аналогічною буде, здається, і цьогорічна ситуація. Не далі як учора представник Японії у групі підготовки самміту підтвердив журналістам, що країни - учасниці не можуть погодити положення, які стосуються питань міжнародної торгівлі.

Окрім торговельного, на самміті буде ще й "гуманітарний" блок, на якому будуть обговорювати питання гендерної рівності. Зокрема, і тих її аспектів, які порушуються навіть у США – наприклад, рівність між чоловіками та жінками у публічній діяльності. Знаючи специфічні стосунки Дональда Трампа з особами протилежної статі, все це навряд чи викличе в нього шалений ентузіазм. Тому на зустрічі у Франції, в Біаріці, ситуація аналогічна тій, що була в Канаді – ніхто не знає, якими будуть результати самміту і чи будуть вони взагалі, а от в тому факті, що учасники полаються із Дональдом Трампом, не сумнівається практично ніхто.

За таких умов, сварка на "нейтральну" для Європи тему, ніяк не пов’язана із тарифами і торгівлею, з точки зору Макрона може видатись достатньо добрим способом "випустити пару".

Якщо ж говорити про реальні шанси на повернення Росії до "Великої сімки", вони видаються не надто реалістичними. Проробленої процедури "повернення до клубу" – як і видалення з нього – в природі не існує. Просто тому, що "Велика сімка" задумувалась як неформальна організація.

І якою б не була позиція Трампа, реальний союзник у нього наразі є один – італійський прем’єр Джузеппе Конте, який також заявляв про те, що повернення Росії в організацію було б доброю ідеєю. Втім, навіть цей союзник навряд чи зможе допомогти, оскільки відучора перебуває у відставці, а позиція чинного президента Італії, який тимчасово виконує обов’язки глави держави, з цього питання невідома. В будь-якому випадку, італійському керівництву в розпал політичної кризи не до адвокації інтересів Росії.

Натомість Канада, Велика Британія та Японія традиційно виступають проти повернення Росії до G7, і навіть Німеччина ніколи не пропонувала повернути Володимира Путіна в організацію. Тому якогось "колективного рішення" стосовно повернення Росії у Франції не буде прийнято.

Чисто гіпотетичним є сценарій, за якого Трамп спробує одноосібно запросити Путіна на наступну зустріч G7, яка відбудеться у США. Але якщо зважити на той факт, що 46-й самміт відбудеться за лічені місяці, якщо не тижні до президентських виборів, скоріше за все, президент США не захоче давати своїм супротивникам зайвий привід для розмов про "русофільство". Тим паче, що за подібних умов зустріч може завершитись, так і не розпочавшись.

Втім, яким би не було завершення всієї цієї історії, наразі очевидною є одна тенденція. Глобальні інститути, міжнародні організації і "неформальні клуби" потроху стають недієвими – вслід за ООН, яка не була ефективною ніколи. На цей факт слід зважати всім, і особливо - українському дипломатичному відомству. Незалежно від того, хто керуватиме ним після Клімкіна. Балаган із запрошенням Путіна до "Великої сімки" достатньо чітко це продемонстрував.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme