Бурлака з ФСБ: Чи зможе Зеленський скористатися доказом причетності Путіна до збиття "Боїнга"

Офіцер, причетність якого до сумного кінця рейсу MH17 була фактично доведена, міг отримувати накази тільки від керівника ФСБ. Про такі накази президент Росії не знати просто не міг. А вся ця історія дає Україні у переговорах стосовно Донбасу додаткові аргументи

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Бурлака з ФСБ: Чи зможе Зеленський скори…

З дивовижною синхронністю дві групи журналістів-розслідувачів – із міжнародної групи Bellingcat та російської служби ВВС  встановили особу ключового фігуранта справи про знищення малайзійського Boeing над українським Донбасом.

Йдеться про "Володимира Івановича", який керував російськими збройними силами та найманцями на Донбасі як мінімум до кінця липня 2014 року. Серед інших завдань, за які він відповідав, - переміщення через кордон важких озброєнь. В тому числі й "Бука", який збив малайзійський Boeing.

Журналістам вдалося встановити, що "Володимиром Івановичем" в реальності був перший заступник голови прикордонної служби ФСБ генерал-полковник Андрій Бурлака.

При тому докази проти нього зібрані достатньо солідні.

Ідентифікувати Бурлаку вдалося за телефонними номерами, оприлюдненими свого часу Міжнародною слідчою групою, JIT. Один з них визначився в додатку GetContact як "Володимир Іванович"; разом з ним був збережений другий номер, пошук по якій видав контакт під назвою "Володимир Іванович Бурлак".

Втім, це був не єдиний прокол ФСБ-шного генерала. Зі злитого в мережу листування "функціонерів ДНР" стало відомо, що рішення про їхні відпустки в той час приймав "Володимир Іванович". Якого часом називали в листах ще й "Андрієм Івановичем. А часом, зовсім відверто, "заступником директора ФСБ".

А ще журналістам вдалося отримати експертний висновок про те, що голос "Володимира Івановича" з радіоперехоплень на Донбасі, і голос Бурлаки, записаний у телепередачі на каналі "Звєзда" в 2013 році, з високою ступінню ймовірності належать одній людині.

У такий спосіб, Бурлака стане першим високопоставленим російським силовиком, офіційно визнаним фігурантом справи Boeing. Немає особливого сумніву в тому, що зібрані матеріали при першій нагоді потраплять в руки нідерландських слідчих, і будуть у свій час долучені до матеріалів справи стосовно збитого "Боїнга". Бо суд у цій справі хоч і пробуксовує через карантин, але неминуче просувається вперед.

Звичайно, подібна інформація не стане сюрпризом ні для кого ані в Україні, ні в Росії. Ані навіть у Європі, якщо на те пішло.

Як ні в кого не викликає сумніву і той факт, що ФСБ-шний генерал – принаймні, поки в Росії зберігається путінський режим – навряд чи опиниться на лаві підсудних. Якщо на ній не опинилися ні Стрєлков, ні навіть "стрілочники" з числа учасників транспортування, на кшталт Дубінського, Пулатова та Харченка, які проходять в числі звинувачених. 

Але сказати, що "всі ці розслідування – марна справа", було б не тільки капітулянством, але й відвертою неправдою.

Оскільки більш ніж ймовірне потрапляння у список звинувачених у збитті МН17 першого заступника голови прикордонної служби ФСБ означає, що до поставки "Буків" в Україну було причетне як вище військове командування, так і вище політичне керівництво Росії. Ну, або що Володимир Путін не контролює директора ФСБ Олександра Бортнікова. Втім, в такому випадку проти останнього мало б негайно початися розслідування в Росії, чого наразі не помітно.

В історії з Бурлакою – як свого часу в історії з отруєнням Литвиненко – звинувачення в причетності до скоєння злочину європейський суд має можливість і привід висунути безпосередньо російському президентові. Відважаться на це в Нідерландах чи ні – покаже час.

Але вся ця ситуація є ідеальним моментом для України щоби в черговий раз нагадати світові про "непричетність" Росії до конфлікту на Донбасі. Про те, що за "мирними ініціативами", "контактними групами" з "незалежними посадовцями Л-ДНР", за всією цією бутафорією стоїть черговий генерал, полковник чи простий майор з ФСБ. Прізвище якого за три чи п'ять років стане загальновідомим.

У Зеленського є привід нагадати, що війну на Донбасі веде Росія, посилаючись при тому не на думку Києва, а на матеріали західних журналістів, і, у перспективі, на рішення суду Нідерландів. Але чи скористається він цією можливістю, чи продовжить спроби "примирення" за допомогою мутних і приречених на провал методів Єрмака – покаже найближчий час.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme