Федеральна служба уявної безпеки: Чому шпигун з оточення Путіна спокійно втік з Росії

Російським спецслужбам традиційно добре вдається "викривати" уявних терористів з уявними терактами. Натомість реальні шпигуни, як свідчить історія з Олегом Смолєнковим, достатньо комфортно почувають себе в Москві і мають реальні шанси втекти з російської столиці, коли в повітрі запахне смаленим

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Федеральна служба уявної безпеки: Чому ш…

Оприлюднена кілька днів тому телеканалом CNN історія про те, як у 2017 році США в ході секретної місії вивозили з Росії якогось високопоставленого інформатора, що працював в найвищих коридорах російської влади, спершу виглядала як сумнівна сенсація, покликана покращити рейтинг телеканалу після літнього затишшя.

Ну, або як елемент традиційного знущання з Дональда Трампа – оскільки за даними журналістів, рішення про виїзд інформатора з Росії було прийнято секретними американськими службами через побоювання, що президент США і члени його адміністрації можуть посприяти провалу шпигуна через любов до розкриття засекреченої інформації у розмовах з іноземними лідерами.

Все це виглядало не особливо переконливо ще й тому, що попри посилання на "добре поінформовані джерела в Білому домі", історію CNN у коментарі ЦРУ назвали "необґрунтованим припущенням".

Втім, як стало відомим сьогодні, підозри стосовно багатої фантазії та винахідливості колег були цілком безпідставні. Оскільки у Кремлі офіційно підтвердили, що співробітник Управління з питань зовнішньої політики адміністрації президента Росії Олег Смолєнков був інформатором спецслужб США.

Після чого прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков зробив все можливе, щоб заспокоїти поважну публіку. Зокрема, він заявив, що Смоленков був звільнений внутрішнім розпорядженням кілька років тому. Злі язики натякають, що трапилось це в 2017 році, коли Смолєнков з сім'єю поїхав на відпочинок в Чорногорію і безслідно там зник. Вочевидь, щоб повернутись до активного і цікавого життя в США – під іншим прізвищем.

Окрім того, Пєсков уточнив, що посада агента спеціальних служб США не належала до категорії вищих посадових осіб.

"Ця посада не передбачає взагалі як таких контактів з президентом", - підкреслив прес-секретар.

Натякаючи, вочевидь, що ворожий шпигун прямого доступу до тіла Володимира Володимировича не мав, і фізично знищити "дорогого вождя" не міг.

Втім, вбивством російських самодержців, зазвичай, займалися питомо російські терористи і народовольці, а не іноземні шпигуни. Тому Смолєнков, скоріше за все, чудово виконував завдання американської розвідки, просто збираючи і передаючи потрібну інформацію, а не шукаючи контактів з президентом.

Історія зі Смолєнковим наштовхує на думку про те, що російські спецслужби за останні роки добре навчились боротися з уявними "терористами" на кшталт Сенцова. Чи "шпигунами" на кшталт засудженого у червні в Криму Костянтина Давиденко. Чи "диверсантами" на кшталт Євгена Панова.

Ці ж спецслужби активно протидіють російським громадським організаціям з закордонним фінансуванням та іншим "агентам".

Вони ж примусили операторів мобільного зв’язку зберігати розмови, а провайдерів – здавати будь-які користувацькі дані на першу вимогу ФСБ, чи кого завгодно іще.

А от зі справжніми шпигунами і зрадниками російської батьківщини все йде далеко не так просто. Не зважаючи на всі повноваження спецслужб, ті мають можливість з’їздити до Чорногорії, а звідтіля чкурнути в США.

Загалом, вся історія зі співробітником адміністрації Путіна, який працював на ЦРУ, і йому нічого не змогли протиставити в країні, яка так відчайдушно бореться зі "шпигунами та агентами", чимось до болю нагадує історію часів пізнього СРСР. Коли всі сили гігантської країни були кинуті в гонку озброєнь, в ракети – на протиракетну оборону. А потім у 1987-му Матіас Руст у віці 18 років перелетів з Гамбурга через Гельсінкі в Москву і приземлився на Красній площі, обійшовши усю систему протиповітряної оборони СРСР.

Політ Руста став вироком для радянського мілітаризму. Так само, як втеча Смолєнкова поряд із чисельними провалами російських шпигунів у США та в Європі стала діагнозом для "всесильної ФСБ", котра підім’яла під себе всю Росію. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme