Два бонуси для України: Чому Данія зриває "Північний потік-2"

Рішення датських регуляторних органів, які майже на рік заблокували будівництво газогону "Північний потік - 2", стало приємним сюрпризом у загалом невеселій долі української ГТС. Тепер - питання за здатністю української сторони повномасштабно скористатися цим подарунком

Тарас Паньо

За оприлюдненою сьогодні інформацією, датський регулятор 26 березня "у наполегливій формі" зажадав щоб Nord Stream 2, проектна компанія російського газогону "Північний потік - 2", розглянула новий варіант прокладки труби по зміненому маршруту - у виключній економічній зоні Данії південніше острова Борнхольм.

Перед тим росіяни хотіли прокладати газогін паралельно першому "Північному потоку" - в територіальних водах Данії на південь від Борнхольма. Отримавши відмову, Росія подала заявку на прокладку газогону на північний захід від Борнхольма, поза межами датських територіальних вод. Заявку дуже уважно і довго розглядали - після чого, власне, і порадили шукати третій маршрут. До прохання довелося дослухатися - тому дозвільний цикл буде розпочати по-новій. На проведення екологічної оцінки маршруту під 6 місяців, після чого регулятор ще може розглядати заявку невизначений час.

"Сьогодні, більш ніж за два роки після подання першої заявки на отримання дозволу на будівництво у водах Данії, компанія Nord Stream 2 AG подає заявку по третьому варіанту маршруту газопроводу", - йдеться у повідомленні проектної компанії. Де чітко розуміють, що справа затягується ще як мінімум на рік. А "вишенькою на тортику" в цій ситуації є той факт, що територія на південь від Борнхольма - поза межами територіальних вод Данії - є не те щоби зовсім датською. Оскільки територія на південь від острова Борнхольм раніше була спірною між Данією і Польщею і тому не була доступна для розробки будь-яких проектів. Домовленість стосовно можливостей використання цієї ділянки між двома країнами тепер ніби як досягнута - але все ще не ратифікована Польщею.

Як бачимо, прийнятий в Данії у 2017 році спеціальний закон, який дозволяє уряду забороняти прокладку газопроводів в територіальних водах країни з політичних причин, діє - хоч, можливо, і в не надто демонстративний спосіб.

Що дасть рішення датського регуляторного органу Україні?

Як мінімум, два важливих бонуси. Перший полягає в тому, що до кінця поточного року "Північний потік - 2" не те що не постане у металі - він навіть спроектований повністю не буде. Що дає намнабагато зручнішу позицію у переговорах по транзиту російського газу, які повинні завершитись до кінця цього ж таки року.

Бо Газпром міг би дуже жорстко тиснути на українців, поляків та й решту європейців, твердо розуміючи, що як би не склалася доля переговорів, навіть у випадку повного їх зриву, за два, три чи чотири місяці Росія матиме змогу перекрити потребу Європи в блакитному паливі за рахунок власних газогонів.

І зовсім інша річ - вести переговори з Україною на очах у Європи, де знають, що в разі провалу цих переговорів та ж Німеччина може залишитись на "голодному пайку" не на кілька місяців, а на рік-другий. Подібна зміна умов примусить російську сторону до більшої поступливості.

А інша перевага, яку отримує Україна внаслідок комбінації датських бюрократів, полягає у тому, що поправка до газової директиви ЄС, яка передбачає, що вимоги до внутрішніх європейських газогонів будуть розповюджені і на транспортні газогони із третіх країн (включно з морськими), скоріше за все, таки вплинуть і на долю "Північного потоку - 2". Дотепер у цьому були сумніви - оскільки після прийняття поправки директиви держави - члени ЄС мали 9 місяців для того, щоб гармонізувати з нею своє законодавство. А "Північний потік - 2" міг вступити в стрій до того моменту, і нова юридична норма, відповідно, не мала б над ним чинності. Тепер же шанси завершити будівництво газогону до вступу в дію поправки фактично рівні нулю. Відповідно,  компанія-оператор "Північного потоку-2" повинна бути незалежною від "Газпрому", а 50% пропускної потужності газогону повинні резервуватися для альтернативних постачальників. Винятки будуть можливі, але тільки зі схвалення Єврокомісії.

Чи зуміють українські переговорники скористатись бонусом, який щедрою рукою дала нам датська сторона, і сконвертувати його в довготривалий, прозорий і вигідний контракт з Росією, яка опинилась у вкрай незручній ситуації покажуть найближчі місяці. А нам залишається порадіти за Данію, яка продемонструвала, що навіть невелика країна з рішучим і дієвим урядом може зробити дуже багато для стримування "газової агресії".

І не тільки зупинивши "Північний потік-2", а й допомігши іншим країнам зіскочити з російської "газової голки". Сьогодні ж Європейська комісія офіційно погодила грант в розмірі 214,9 млн євро на роботи по проекту будівництва нового Балтійського газопроводу, метою якого є з'єднання газотранспортних систем Польщі і Данії з Норвегією. Можливо, колись настане той день, коли газ з північної Європи добереться і далі на південний схід.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ