Дональд і "братва": Чи потягнуть Фруман з Парнасом на дно Трампа і Джуліані

Сумнівні лобісти, які крутяться довкола політиків – явище для Вашингтону звичайне. Лобісти, які порушують правила фінансування виборчих фондів і вимагають "послуг" у сфері міжнародної політики – явище кримінальне. А от "лобісти" які роблять це за кошти з невідомим походженням – це тінь на політичне оточення і самого Трампа

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Дональд і "братва": Чи потягнуть Фруман…
Ігор Фруман (ліворуч) та Лев Парнас (праворуч)

Вчорашнє затримання бізнесменів Ігора Фрумана і Льва Парнаса, які впродовж останнього тижня стали постійними персонажами матеріалів американських ЗМІ, пов’язаних із "українагейтом", стало, напевно, новим етапом. При тому як у скандалі, пов’язаному із можливою спробою бізнесових кіл, близьких до Джуліані, фактично захопити контроль над "Нафтогазом", так і у політичній бурі, котра вирує довкола ймовірного імпічменту Дональда Трампа.

Фрумана і Парнаса звинувачують в тому, що вони незаконно пожертвували різним структурам, пов'язаним з Республіканською партією і виборчим штабом Дональда Трампа, як мінімум 325 тис. доларів.

Крім того, за словами прокурора Південної прокуратури Нью-Йорка Джеффрі Бермана, який займається їхньою справою, бізнесмени намагалися чинити політичний вплив на чинного президента США та його оточення не тільки для просування власних фінансових інтересів, а й у інтересах "неназваного українського чиновника", який домагався відставки посла США в Україні. У справі проходять ще два бізнесмени - Андрій Кукушкін і Девід Корея. Останнього правоохоронні органи США наразі намагаються знайти.

Фруман і Парнас – це прецікавий тип бізнесменів, вельми популярний на пострадянських просторах у буремні 90-ті. Вони займалися контейнерними перевезеннями, брокерством, торгували дорогими яхтами і знімали кіно. Ну і трішечки підпрацьовували політичними "фіксерами", перераховуючи гроші цікавим для них політикам і навзамін намагаючись отримати від тих політиків якісь послуги. Їхні компанії закривали через підозри у стосунках з організованою злочинністю і просто через банкрутство.

Вперше вони стали "широковідомими" в Україні, напевно, після того, як "образили" Коломойського. Це трапилось після того, як Джуліані порадив Зеленському "позбутися кримінальних олігархів зі свого оточення", а добре поінформований Ігор Валерійович заявив, що це "робота двох аферистів", яких він відмовився "зводити" із Зеленським. І пообіцяв витягнути "субчиків" на "світло боже". Невідомо, чи є американська Феміда "божим світлом" і чи причетний до вчорашньої події Коломийський, але неприємності на Фрумана і Парнаса чекають таки чималі.

Втім, доля двох "бізнесменів", більше схожих на пострадянських "рішал" з далеких 90-х, насправді є не надто цікавою. Свої тюремні строки вони, скоріше за все отримають. Або не отримають і такий варіант буде набагато захопливішим, оскільки в історії з Фруманом і Парнасом є одна прецікава нестиковка. Полягає вона в тому, що бізнесмени, які щедро розкидались десятками і сотнями доларів на користь Дональда Трампа особисто і представників Республіканської партії загалом (а, за попередніми даними, крім Трампа і Джуліані вони фінансували ще як мінімум трьох політиків), і обідали в дорогих ресторанах з Джуліані і сином Трампа, насправді, не схожі на багатих лобістів з цілої низки причин.

Однією із ключових, напевно, є те, що в них майже немає власних грошей. На початку 2018 року Парнаса виселили із орендованого будинку – через заборгованість по орендній платі. Ні, плата була, звичайно, висока – 5 тисяч доларів на місяць, але для людини, здатної віддати третину мільйона за місяць "на політику" не така вже й захмарна. Колишні ділові партнери Парнаса також безуспішно намагаються домогтися у нього повернення боргів.

Тому якщо в ході розслідування стане очевидним, що Фруман і Парнас – звичайні собі аферисти, які намагалися за допомогою Джуліані та Трампа досягти якихось своїх невеличких цілей (хоча отримання непрямого контролю над Нафтогазом – це не така вже й "невеличка" ціль) – то вся історія стане неприємним, але невеликим епізодом в політичній кар'єрі Дональда Трампа. Навіть якщо при тому у його особистого адвоката Джуліані, фінансовими справами якого також зацікавилась поліція, буде знайдено якісь додаткові фінансові стосунки з фігурантами розслідування. 

Натомість якщо стане зрозуміло, що через мутних "бізнесменів" у США надходили гроші невідомо звідки – а якщо подивитись уважніше, то, можливо, й відомо звідки (про зв’язки "солодкої парочки" з російськими олігархами теж потроху спливає інформація), то історія набуде нового звучання. І полягатиме воно в тому, що Трамп і республіканці перемогли на виборах і розбудовували партійну структуру чи то на гроші російської держави, чи то на гроші російських олігархів. Обидва варіанти особливого захвату в американських виборців, скоріше за все, не викличуть.

Подібний поворот історії дасть підстави для звинувачень Трампа з боку демократів (які, крім всього іншого, тепер зможуть "відігратись" за Йованович, яку адміністрація Трампа, виходить, усунула "виконуючи корупційне замовлення з України" – принаймні, так буде змальована ситуація представниками демократичної більшості у Палаті представників). Але при тому історія не додасть добрих почуттів до Трампа і в Республіканській партії, частина політиків з якої, на кшталт конгресмена Кевіна Маккарті, також скористалася "пожертвами" Фрумана і Парнаса. Цим політикам зараз доводиться ретельно "відмиватися", перераховуючи при тому злощасні пожертви на рахунки благодійних організацій.

Чи підірве все це підтримку Дональда Трампа в Конгресі і уможливить його імпічмент – сказати напевно неможливо. Але слід на рейтингу чинного президента США, рівно як і на його шансах здобути перемогу на праймеріз у своїй партії, вся історія, судячи з усього, залишить чималий.

На жаль, не доводиться сумніватися і в ще одному факті. Розслідування впливу подій і людей, пов’язаних з Україною, на політичне життя в США, не зникнуть з передніх шпальт американських газет ще як мінімум впродовж кількох місяців. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme