До чого призведе різанина на військовій базі в Лівії

Світові ЗМІ на тлі подій на Філіппінах та закордонного візиту Дональда Трампа до Ізраїлю фактично стороною обійшли нещодавні події в Лівії

Олександр Ніконоров

На них майже ніхто не звернув уваги. Тим часом, країна опинилася на межі вибуху після масового вбивства представників ВВС "Лівійської національної армії" на авіабазі Брак Аль-Шатті. Число загиблих в результаті нападу на цю військову базу на півдні Лівії склало більше 140 чоловік. Про це повідомив представник генерала Халіфи Хафтара.

Напад було скоєно збройним формуванням, що вийшло з-під контролю Уряду національного порозуміння, очолюваного Фаїзом Серраджем. Повернувши авіабазу під свій контроль, бойовики обеззброїли і розстріляли всіх представників "Лівійської національної армії" (ЛНА) і цивільних осіб. Імовірно, серед нападників могли бути й іноземні бойовики, пов'язані з "Аль-Каїдою".

Представник ЛНА Ахмад аль-Месмарі в п'ятницю заявив, що більшість загиблих - технічний персонал авіабази, включаючи декількох пілотів. Він додав, що серед жертв було багато цивільних осіб, в тому числі кухарі і прибиральники, які працювали на авіабазі або просто перебували в прилеглому селищі. Він також додав, що варварські масові страти відбувалися одна за одною. Всі жертви були вбиті пострілами в голову.

Військово-повітряні сили ЛНА контролювали авіабазу з грудня минулого року. Представник Уряду національної згоди, більшу частину якої становлять представники "бригади Місурата", заявив, що вони "звільнили базу і знищили усіх, хто був там серед військовослужбовців". Прем'єр-міністр країни Фаїз Серрадж сказав, що він не віддавав наказ про напад.

Цей напад зірвав неофіційне перемир'я, досягнуте в Абу-Дабі за посередництва однієї з найвпливовіших фігур Ради співробітництва країн Затоки (ССЗ), Його Високості наслідного принца ОАЕ шейха Мухаммада бен Зайда аль-Нахайяна на початку цього місяця, коли командувач Лівійської національної армією генерал Халіфа Хафтар зустрівся з прем'єр-міністром Фаїзом Сарраджем. При цьому також був присутній президент Єгипту ас-Сісі і високопоставлений представник Російської Федерації.

Минулого тижня Хафтар і Саррадж повинні були провести ще одну зустріч, на цей раз в Каїрі, за посередництва президента ас-Сісі. Очікувалося, що обидва прибудуть до Каїра 11 травня, однак Саррадж на зустріч не з'явився. Стверджують, щобойовики погрожували йому і веліли триматися подалі від подібних переговорів.

Саррадж відправився в Гвінею, щоб зустрітися з головою Африканського союзу, а потім в Ер-Ріяді, щоб взяти участь в урочистій зустрічі президента США Трампа в неділю. Він мав коротку бесіду з Трампом, який, схоже, не був проінформований про звірства, скоєні бойовиками, що вийшли з-під контроля Сарраджа.

Парламент в Тобруку, а також генерал Хафтар, командувач найсильнішим збройним формуванням країни, контролюють дві третини її території, в тому числі Нафтовий Півмісяць, найбільш багатий нафтою регіон. При цьому їхня мета полягає в тому, щоб отримати контроль над іншою частиною країни, особливо на захід і на південь від Тріполі.
Хафтару також необхідно зупинити злочинні мафіозні мережі, що складаються з представників Італії та Лівії. а також контролюючий кримінальний трафік мігрантів з Лівії до Європи.

Проблема полягає в тому, що декларація Дональда Трампа, які він оприлюднив кілька тижнів тому, полягає в тому, що Сполучені Штати "не грають ніякої ролі" в Лівії, та фактично звільнили поле для нарощування впливу Росії в регіоні. Кремль продемонстрував свої амбіції в січні, запросивши Хафтара на борт свого авіаносця в Середземному морі. Наступного тижня Росія, як очікується, збільшить число своїх дипломатів (представників спецслужб) в Лівії, а ближче до кінця травня біля узбережжя Лівії повинні відбутися масштабні військово-морські навчання. Кремль добре розуміє, що Хафтар сьогодні є ключовим гравцем. Цілком очевидно, що Росія веде тут свою гру. Свідченням цього також є залучення Х. Хафтаром найманців з російської приватної військової компанії "РСБ-груп" до розмінування частини території, що контролюється ЛНА.

Таким чином, становище в Лівії практично безвихідне. Генерал Хафтар не погодиться на щось менше, ніж пост командувача всіма лівійськими збройними силами, а це означає, що Сарраджу довелося б розпустити і роззброїти свої збройні формування, що віннездатний зробити, оскільки не має над ними влади.

Акт варварства на військовій базі, на думку деяких спостерігачів, стане поштовхом до ескалації громадянського конфлікту в Лівії. Інтенсивність і складність цих проблем незабаром почне наростати, особливо після бійні на базі в Брак аль-Шатті, і конфлікт перейде до вкрай небезпечної насильницької фази. Кульмінацією стане облога як Місурата, так і Тріполі силами "Лівійської національної армії" Халіфи Хафтара. За даними Іnosmi.info, сплячі терористичні осередки і снайпери готові почати тривалу партизанську війну, якщо Тріполі буде захоплений Хафтаром.

Нова хвиля громадяньского конфлікту в Лівії викличе негативні зміни і для Європи, що може бути пов'язане з неконтролюючим потоком мігрантів.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ