До чого призведе бажання Трампа "зекономити на Україні"

Скорочення фінансування України з боку USAID – не "зрада" і не "перемога", а нормальний етап в "дорослішанні" країни. А звільнитись від "засилля гранітоїдів та "американського обкому", до слова, хотіли багато українських політиків

Журналіст відділу «Світ»
До чого призведе бажання Трампа "зеконом…

Дональд Трамп виконав одну зі своїх передвиборних обіцянок. Себто не виконав іще, звичайно – але зробив спробу виконати. Мова йде про закладене в проектах на 2108 рік різке скорочення витрат американського бюджету на допомогу країнам, що розвиваються.

При тому йдеться не тільки про скорочення витрат – але й про зміну парадигми їх надання. Згідно з бюджетним документом Держдепартаменту, який зуміли отримати журналісти Foreign Policy, більшу частину навіть тих грошей, що залишаться, буде "перелито" з програми допомоги на розвиток у програму, яка тісно пов'язана з цілями національної безпеки.

Стосовно України, то обсяги допомоги на 2018 рік в попередньому плані бюджету були передбачені як $570 млн. Натомість, новий проект передбачає скорочення фінансування до $177 млн. Програми, анонсовані цього року – на кшталт "Трансформації фінансового сектору" із загальним бюджетом $28 млн, чи запущеної в кінці минулого року програми з підтримки децентралізації в Україні з бюджетом в $50 млн – скоріше за все, не постраждають.

Стосовно відгуку українських соцмереж на цю "масштабну зраду", логічним буде зазначити кілька моментів стосовно цього рішення американського президента та уряду.

Момент перший. Скорочення витрат на USAID – це не удар по Україні. Окрім нас, від скорочення можуть постраждати іще 76 різних країн. Хоча, безумовно, ми були одним із ключових отримувачів допомоги.

Момент другий полягає в тому, що скорочення в запланованих обсягах однозначно не буде – оскільки весь проект бюджету буде затверджуватися в Конгресі, де навіть республіканці не збираються його підтримувати його в сьогоднішньому вигляді. Тому пропоновані скорочення – це радше пропозиція адміністрації Трампа, з якої почнеться політичний торг, покликаний знайти компроміс мі бажанням президентської команди зекономити і бажанням представників законодавчої влади зберегти американський впливу у світі. При тому можна не сумніватись, що в ході цього торгу в України буде чимало адвокатів.

Момент третій полягає в тому, що ефективність допомоги по лінії USAID і без всіляких скорочень давно і небезпідставно піддавали сумніву не тільки в США – але і в Україні. Американській стороні закидали високі витрати на адміністрування проектів, негнучкість і любов до пустопорожніх звітів розміром з тритомний роман. Натомісь українській стороні закидали банальний брак бажання проводити реформи, на підтримку яких йшли гроші американських платників податків. Показовим прикладом є історія з чутками про розрив співпраці USAID з Національним агентством з питань запобігання корупції, який мало трапився в кінці березня. Член НАЗК Руслан Рябошапка припустив, що USAID припинив співпрацю з НАЗК через скандальні правки до декларування. Через два дні обидві сторони спростували повний розрив співпраці – але всім стало зрозуміло, що стосунки між українськими урядовими структурами і USAID далекі від ідеальних. І не можна виключати ймовірності того, що серйозні реформи в механізмі надання міжнародної допомоги, які зараз зріють у США, зроблять чи то USAID, чи то якусь гіпотетичну поки що організацію-наступницю ефективнішою.

А окрім всього, в останніх півтори року лаяти "гранітоїдів-реформаторів" стало чимось на зразок доброго тону серед помітної частини української політичної еліти. Щож, можливо, ця критика й мала під собою певні засади. І якщо Конгрес таки схвалить більшу частину запропонованих Трампом скорочень, ми всі матимемо практичну можливість перевірити це твердження.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme