Для чого Трамп влаштував ФБР "ніч довгих ножів"

Президент США скористався нагодою і "перетрусив" ФБР, демонструючи турботу про неякісне розслідування справи Клінтон

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Для чого Трамп влаштував ФБР "ніч довгих…

Новина про звільнення очільника Федерального бюро розслідувань США Джеймса Комі із займаної посади вийшла, м'яко кажучи, несподіваною.

І не тільки для публіки, до речі – сам Комі, за чутками, довідався про втрату роботи із записочки, врученої в момент промови перед співробітниками ФБР в Лос-Анджелесі. Тему розмови довелось змінювати на ходу. Буває.

Особливого шарму ситуації додавав той факт, що записочку доставив Кейс Шіллер, який багато років працював особистим тілоохоронцем Трампа.

Що стало формальною причиною звільнення? Рішення Трампа буцімто було прийняте через лічені години після того, як стало відомо, що Комі, який виступав перед Конгресом США тиждень тому, надав законодавцям недостовірну інформацію у справі про електронне листування Гілларі Клінтон.

Тоді Комі сказав, що помічниця Клінтон Хума Абедін переслала "сотні і тисячі" електронних листів своєму тодішньому чоловікові Ентоні Уїнеру, для того щоб той їх роздрукував, і що чимало з цих електронних послань містили секретну інформацію. Отакий, мовляв, хаос панував у Держдепі.

Але у вівторок ФБР визнало, що Абедін відправила лише два ланцюжки електронної пошти з секретною інформацією. Яка не становила життєвого інтересу для безпеки США. І все це вже було розслідувано й проаналізовано давно. Про це в окремому листі написав Сенату заступник директора ФБР з питань зв'язків з Конгресом Грегорі Брауер.

У відповідь на що Трамп висловив твердження про те, що Джеймс Комі "втратив довіру", і мусить йти геть, посилаючись при тому на схожу думку заступника генпрокурора США Рода Розенстіна, який теж не надто високо оцінив ефективність розслідування ФБР справи про листування Клінтон і порушення нею режиму секретності.

У цьому місці хочеться просльозитись над чистотою помислів і совісті нового американського президента, який замість нагород за підтримку на виборах роздає своїм поплічникам і ситуативним союзникам самі лиш догани і звільнення. В тому числі і за тінь, даремно кинуту на чесне ім'я його конкурентки. Але лити сльози, вочевидь, не варто.

Бо за неофіційною, але далеко правдоподібнішою версією, Трамп вже давно – у всякому разі, більше тижня – роздумував про звільнення Комі. Тому недостовірна інформація, озвучена очільником ФБР перед Конгресом – це однозначно привід, а не причина звільнення.

А щодо справжніх причин, які, як завше, залишились в тіні, спливає одна і найбільш очевидна. Президент США хоче якщо й не припинити, то максимально ускладнити розслідування стосовно зв'язків його виборчого штабу із Росією, яке проводить ФБР. А звинувачення в "поганому розслідуванні справи Клінтон" – не більш, ніж димова завіса для досягнення цієї цілі. При тому звільненням Комі справа, звичайно, не обмежиться – бо після призначення нового керівництва (ідей щодо кандидатури якого в Трампа, здається, на разі немає) це нове керівництво почне свої кадрові перестановки, і важливе для нацбезпеки США розслідування затягнеться, в кращому випадку, на декілька місяців.

Конгрес вже збирається іще разочок поспілкуватись тепер уже не з главою ФБР, а з простим американським безробітним Джеймсом Комі стосовно того, що саме слідчі ФБР встигли віднайти у справі про російські зв'язки Дональда Трампа.

При тому демократи в Конгресі вже встигли порівняти звільнення Комі з "п'ятничною різаниною" 1973 року, коли інший президент США, Річард Ніксон, звільнив незалежного слідчого у справі Вотергейту. За неповний рік після того Ніксону довелося піти у відставку.

При тому сумніви стосовно мотивації Трампа при звільненні очільника ФБР виникають не тільки в конгресменів-демократів, але й у представників республіканського табору.

І тепер уже сам Трамп стає зацікавлений у максимально прозорому, гласному і авторитетному розслідуванні усіх подробиць стосовно його російських зв'язків.

Бо не кону вже стоїть не питання про те, буде чи не буде сеанс копання у брудній білизні. Питання стоїть стосовно його політичного майбутнього на посаді президента США.

При томк нам залишається надіятись на те, що Дональд Трамп зробить мудрий вибір, і на згубну для себе конфронтацію з законодавцями не піде. Бо в іншому разі на весь період масштабного скандалу США на світовій арені можуть стати банально недієздатними. А такий варіант розвитку подій може бути небезпечнішим як для Заходу, так і для України, ніж навіть наявний екс-друг Росії в ролі господаря Білого дому.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme