Фінансування тероризму: Для чого Тіллерсон "затаврував" Путіна

Бажання закріпити військову рівновагу в Афганістані, і втрата ілюзій стосовно можливостей міжнародної співпраці з Росією призвели до того, що США більше не закриватимуть очі на поставки російської зброї відвертим терористам, які не просто воюють з кабульським урядом, але й методично знищують мирне населення

Журналіст відділу «Світ»
Фінансування тероризму: Для чого Тіллерс…

Про те, що Росія допомагає афганському руху Талібан, західні розвідники обережно натякали впродовж останнього року. Чотири місяці тому цю інформацію наважився публічно, але дуже обережно підтвердити командувач американським контингентом в Афганістані генерал Джон Ніколсон. Відповідаючи на запитання журналістів, чи надає Росія допомогу талібам зброєю, Ніколсон відповів: "Так, я не спростовую цього".

І от учора держсекретар США пішов набагато далі. "Росія постачає зброю талібам. Очевидно, що це – порушення міжнародних норм та порушення норм Ради Безпеки ООН", – заявив держсекретар США. І це, насправді, іще м'яко сказано. Бо зважаючи на те, що рух Талібан визнаний і самою Росією як терористичний, то поставки зброї і грошей, які тривають, за даними західних розвідувальних служб, як мінімум останніх 18 місяців, цілком підпадають під означення "сприяння терористичній діяльності". Яке, до слова, присутнє і в російському кримінальному кодексі.

При тому саме впродовж останнього року-півтори спостерігається істотна активізація терористів з Талібану. У квітні цього року завдяки атаці на військову базу урядових сил Афганістану талібам вдалось вбити 200 осіб. За минулий місяць також було вчинено декілька терактів, найбільший з яких, вибух у Кабулі, забрав життя 36 мирних мешканців афганської столиці. Цілком ймовірно, що істотна частина цих злочинів була здійснена за допомогою російських грошей і з використанням російської зброї.

Для чого Путін підтримує Талібан? Причин, насправді, декілька.

Першою – відносно раціональною – є бажання Кремля зберегти контроль цієї організації над кількома афганськими провінціями. Звідки талібів періодично намагаються вибити не тільки урядові війська, а й бойовики Ісламської держави. Саме натякаючи на цей факт, спеціальний представник президента Росії з питань Афганістану Замір Кабулов свого часу заявив: "Інтереси талібів об'єктивно збігаються з нашими в боротьбі з ІДІЛ". Перемога Ісламської держави в Афганістані може призвести до радикалізації місцевих ісламістів у Ферганській долині, і початку активного громадянського конфлікту вже у пострадянських державах Середньої Азії.

Натомість друга, і, ймовірно, більш важлива причина російської підтримки Талібану – це тривіальне бажання Путіна зіпсувати життя західним силам в Афганістані. Довести світові і самому собі, що США не здобудуть перемоги там, де зазнав поразки Радянський Союз. Бажання дивне і само руйнівне – бо в разі, якщо США з союзниками підуть з Афганістану, то там рано чи пізно владу захоплять ті чи інші ісламісти. Воювати з якими доведеться вже Росії – в силу географічної близькості. І навіть таліби, які, схоже, заключили з Росією негласний пакт про ненапад на період війни зі США, дуже швидко вийдуть зі списку друзів та союзників. Але, схоже, бажання "провчити піндосів" превалює в чинного російського президента над національними інтересами Росії.

Як би там не було, США своє слово сказали. І в цьому слові криється низка очевидних натяків. Перший з яких полягає в тому, що американська розвідка та афганська поліція в курсі про поставки російської зброї. А знаючи про подібні каравани, західні союзники цілком можуть спробувати зайнятись і їх знищенням – не зважаючи на можливу присутність там росіян. Москва вкотре заявить, що "ихтамнет". Другою можливою відповіддю стане розширення антиросійських санкцій – як то було зроблено за фінансово-торгівельну підтримку Північної Кореї.

Дональду Трампу дуже-дуже потрібна якщо не перемога, то бодай стабілізація ситуації в Афганістані. Хоч би для того, щоб почати виконувати свої передвиборні обіцянки і виводити війська з цієї країни. А не відсилати нові, як він то змушений робити зараз. А без руйнування російської системи підтримки Талібану цієї цілі йому не здобути. Тому зіткнення США та Росії через Афганістан на разі видається практично неминучим.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme