Чому в Путіна не вийшло закосити під Обаму

Оприлюднені деталі "плану відновлення дружби між США та Росією", цього "перезавантаження від Путіна", яке Кремль запропонував Трампу, демонструють, що російський президент і справді вважав, що новий американський колега – його маріонетка

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Чому в Путіна не вийшло закосити під Оба…

Історія про те, як було зірвано "план широкого примирення" між Росією та США, достатньо довго залишалась таємницею – про події березня-травня цього року, "світанку" президентства Дональда Трампа, відомо стало тільки зараз.

Але все таємне рано чи пізно стає явним, і завдяки журналістам BuzzFeed ми знаємо, як мала виглядати американо-російська дружба в разі, якби Дональд Трамп вирішив погодитись на "нове перезавантаження стосунків" з Путіним.

Суть багатосторінкового і детального документу, який Росія через спецпредставника президента Росії з кібербезпеки Андрія Крутских вручила американській адміністрації через три місяці після інавгурації Трампа, насправді, максимально проста.

В перекладі з дипломатичної мови на людську, вона зводиться до наступного: "Давайте зробимо вигляд, що ні анексії Криму, ні "заходу" на Донбас, ні наших викрутасів у Сирії не було – і тоді Росія і США зможуть дружити, як і раніше".

А ця проста й шахрайська суть була густо приправлена подробицями про відновлення співпраці у сфері розвідки, співпраці між військовими, і покращення економічних зв'язків. А також планами зустрічей керівників силових та розвідувальних органів обох країн, на яких "розірвані зв'язки" будуть старанно відновлюватися.

Сьогодні вже цілком зрозуміло, що "план врегулювання" провалився за всіма пунктами. Тільки невелика частина із передбачених документом зустрічей відбулася в реальності – і результат їх був зовсім, зовсім інший, ніж на те надіялися в Кремлі. При тому "вікно можливості" для тих переговорів, які не відбулися, цілком ймовірно, закрите на роки вперед. Дональд Трамп різко обмежений у можливості зняти санкції з Росії. Говорити про це Путіну доведеться з Конгресом, а не з президентом США.

Втім, найважливіше навіть не це. Зважаючи на авторитарні й марнославні манери Путіна, далеко важливішим є тягар взаємних образ і розчарувань. "Трамп - не моя наречена, і я не його жених. Кожна країна має сої інтереси" - так охарактеризував Володимир Путін своє ставлення до американського колеги під час останнього візиту до Китаю. .

Чому трапилося те, що трапилося? Відповідей на це питання може бути багато. Має право на існування головна версія, запропонована опитаними BuzzFeed експертами – Путін, живучи у фактичній диктатурі, не підозрював, що американський президент далеко більш залежний від Конгресу, ніж він сам – від маріонеткової Думи. Відповідно, можливості "все переграти назад" – при тому на невигідних для національних інтересів США умовах – в нього просто не було.

Втім, можлива й інша відповідь. Дональд Трамп все своє свідоме життя був бізнесменом. Він звик укладати угоди. А ситуація, в якій одна сторона отримує все, чого вона хоче (себто відміну санкцій), а інша залишається з туманними обіцянками майбутньої дружби і співпраці в руках, не схожа на укладення угоди. Така ситуація далеко більше схожа на тривіальне шахрайство.

А загалом, вся ця історія можливої "зради планетарного масштабу", повинна би мати на українців терапевтичний ефект. Коли здається, що санкції – малоефективні, економічна допомога з боку Заходу – кричуще недостатня, і взагалі – фортуна повернулася до України задом, варто перестати скиглити і подумати, що могло би трапитись, якби документ про нову й велику дружбу між Росією та США оприлюднював не BuzzFeed, а МЗС Росії. На спільній розширеній робочій зустрічі з представниками Держдепу США.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme