Для чого Путін робить компліменти ЦРУ

Створений російськими піарниками образ "дружнього ЦРУ" може бути як спробою зімітувати співпрацю з Трампом, так і відповіддю на сподівання російського електорату, нещодавно зафіксовані соціологами

Журналіст відділу «Світ»
Для чого Путін робить компліменти ЦРУ…

В непростих стосунках Москви та Вашингтону в останні дні з'явився просто навдивовижу світлий сюжет.

Мова йде про операцію російських спецслужб, в ході якої героїчні чекісти затримали членів боївки Ісламської держави, які збирались підірвати, не багато ні мало, Казанський собор.

Спочатку вся історія виглядала достатньо традиційно. 15 грудня затримали Євгена Єфімова. Майже негайно в інтернеті було розповсюджене відео від ФСБ з цим 18-річним ісламістом, який, плутаючись і збиваючись, з трудом вимовляв назву вибухівки, яку ніби то зробив сам, після чого мав "розфасувати у пляшки і прикріпити елементи для враження, щоб підірвати Казанський собор". Для чого Єфімов збирався запихати саме у пляшки вибухівку, яка, якщо вірити чекістам, виглядала як густий і щільний порошок, і для чого вражаючі елементи, якщо збиралися "підірвати собор" - Єфімов не розповідав. При чому зізнання він робив, якщо вірити ФСБ-шній агітці, фактично в момент затримання. Відео виглядало ірреально і абсурдно.

Невдовзі, за звинуваченнями в участі у тій самій боївці Ісламської держави, було затримано іще 6 осіб. Вочевидь, зрозумівши, що "бійці" шкільного віку можуть не справити належного впливу на глядачів, цього разу затримували солідних бородатих дядьків, які б органічно виглядали на ринках біля гори середньоазійських кавунів.

При тому навіть російські ЗМІ розміщували матеріали із іронічними заголовками на кшталт "Фігуранту справи про теракти підібрали спільників".

Такі операції періодично трапляються в Росії. ФСБ "відвертає теракти", розповідає про це у центральних ЗМІ, демонструє якісь кафкіанські відеосюжети, після чого про звинувачених ніхто й нічого не чує. Чи справді затримані є терористами, чи справді вони готували ті теракти, в яких їх звинувачують чекісти, і, саме головне, чому фігурантів подібних справ ніколи не виправдовують — про це краще не думати. Так спокійніше.

Але далі класичний сюжет про "героїчну ФСБ та підступних терористів отримав несподіваний розвиток. З'явилась інформація, що наводку на терористів ФСБ дали зі США.

Далі — більше. Російський президент Володимир Путін у неділю ввечері провів телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом і подякував йому за інформацію, яка допомогла запобігти нападу і затримати підозрюваних у його підготовці.

А далі — зовсім неймовірне - він попросив Трампа подякувати директору ЦРУ і оперативним співробітникам, які отримали інформацію про підготовку нападу.

У ЦРУ подяці, схоже, не особливо зраділи, і коментувати ситуацію навідріз відмовились.

То ж для чого російському президентові був увесь цей інформаційний шум з публічною подякою "уособленню зла"? Тим паче, що зазвичай подяки спецслужбам, як чужим і своїм, здійснюються у закритому режимі.

У ЦРУ подяці, схоже, не особливо зраділи, і коментувати ситуацію навідріз відмовились.

То ж для чого російському президентові був увесь цей інформаційний шум з публічною подякою "уособленню зла"? Тим паче, що зазвичай подяки спецслужбам, як чужим і своїм, здійснюються у закритому режимі.

Відповідей, звичайно, може бути кілька. Перша — і достатньо прозора — полягає в тому, що Путін вирішив почати імітацію співпраці зі США. Імітацію, яка буде вигідна йому самому, оскільки хоч якось підтвердить тези про відсутність міжнародної ізоляції Росії. І яка при тому може частково розв'язати руки Дональду Трампу, який зможе аргументувати тезу про спроможність росіян йти на ситуативну співпрацю.

Натомість існує й інша ймовірність. Вона зумовлена соціальною реальністю в Росії. За даними "Левада-центу", отриманими під час опитування 1-5 грудня, близько 75% росіян вважають, що Москві слід "налагоджувати стосунки" з Вашингтоном.

Йдучи на наступний термін у ролі "дідуся-миротворця", Путін розуміє, що цілковито ігнорувати настрої електорату він може. А от зімітувати "потепління" - Путін цілком здатен. Інша річ, що закінчиться воно в акурат в момент прийняття чергової порції антиросійських санкцій які, зважаючи на ескалацію у Сирії, є практично неминучі — хай і декоративні за своєю суттю. Після того запит на "відновлення стосунків з Вашингтоном" зміниться розчаруванням через "відкинуту руку російської дружби", і похолодання, яке давно запанувало в американо-російських стосунках, триватиме без особливих змін.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme