Пєкла не буде: Що за яструба Польща відправляє в Україну

Заміна чинного посла Яна Пєкло на прихильника "жорсткої лінії" стосовно України Бартоша Ціхоцького цілком може призвести до загострення стосунків між країнами. Яка припаде на період президентських виборів в Україні, і може при тому супроводжуватись заміною українського посла в Польщі

Інформація про те, що на заміну чинному польському амбасадору Яну Пєкло прийде Бартош Ціхоцький – заступник голови МЗС Польщі, який опікується питанням стосунків із Україною, отримала всі можливі підтвердження.

За неофіційною інформацією, у Києві вже навіть висловили згоду на підписання надісланого у листопаді агреману на Ціхоцького. Більше того, в українському МЗС вже всерйоз задумалися над кандидатурою наступного українського посла до Варшави - адже чинний посланець, Андрій Дещиця, пропрацював на посаді чотири роки.

А чинний посол Ян Пєкло, який займатиме посаду до 31 січня, вже встиг дати прощальне інтерв'ю українським ЗМІ. У якому дипломат наговорив цілу купу приємних для українців речей. І про те, що Україна та Польща вже стали єдиним економічним організмом, а також те, що Конституційний суд його країни ухвалить таке рішення щодо положення про "злочини українських націоналістів", яке піде на користь усім сторонам. Додав він, що попри злегка істеричні заголовки у ЗМІ, стосунки між Україноюю та Польщею перебувають на небаченому раніше підйомі.

Врешті, пан Пєкло завше любив говорити українцям приємні речі, за що, не виключено, і поплатився посадою. За чутками, саме прихильне і коректне ставлення до України і українців стало причиною відкликання дипломата.

Своєрідним "прощальним перформансом" у Варшаві відзначився і Бартош Ціхоцький, який, до слова, менш ніж десять років тому вихваляв "нормалізацію російсько-польських стосунків і відновлення довіри між країнами". Дипломат зумів масштабно полаятись із польськими ЗМІ.

Причиною став плакат "Асhtung Russia!" польського художника Войцєха Коркуця, де той зобразив обличчя Володимира Путіна у стилістиці символіки Третього Рейху. Заставка плакату була розмішена на польському громадському телебачені TVP, що викликало сподівано гостру реакцію в російському МЗС.

"Посольство вважає цю подію образою Російської Федерації та її керівництва, і звертається за поясненнями у вищенаведеній справі, яка становить кримінальний учинок згідно зі статтею 136 Кримінального кодексу Республіки Польща, тобто публічну образу глави чужої держави", - повідомив Ціхоцький журналістам.

У відповідь на що почув дуже багато слів як про свободу самовираження митців, так і про дивне бажання захистити російського президента.

Втім, медійна сварка ніяк не вплине на дипломатичне призначення. І Україні доведеться звикати до нового посла, який, на відміну від Пєкло, працював не у недержавних організаціях, а в Бюро національної безпеки Польщі. А впродовж останнього року, за чутками, був однією з ключових осіб, що відповідала за формування польської політики стосовно України. Про специфіку цієї політики і розповідати надто довго немає потреби. Попри професійний оптимізм Яна Пєкло, історичне питання помітно зіпсувало українсько-польські стосунки - принаймні на урядовому рівні. Хоч польські товари й нікуди не поділись з полиць українських магазинів, а українські працівники - із польської економіки.

У Польщі наголошують, що той факт, що послом в Україні став віце-міністр Ціхоцький – є безсумнівним підвищення рангу стосунків між державами. Можливо, й так. Що не відміняє нехорошого припущення про те, що в Польщі призначають максимально жорсткого й впливового посла з метою здійснювати максимальний тиск на Україну в період президентських виборів та одразу після них.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Мітки: #Польща