ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

"Диктофонний скандал" у Польщі: Чи втримається при владі правляча партія

Корупційна пропозиція, зроблена держчиновником власникові пари "проблемних" банків, загрожує всій правлячій партії Польщі. Представники якої у відповідь взялись за керівника Укравтодору

Depo.Світ
23 листопада 2018 20:00
ФОТО: depo.ua

Польський політикум останнім часом живе вкрай енергійним життям. Тільки-но завершились бурхливі місцеві вибори та прикра історія із суперечливим законом про Верховний суд (у який Сейм Польщі під загрозою санкцій ухвалив-таки поправки, на яких настоювала Єврокомісія) - як з'явився новий привід для масштабної політичної суперечки. Цього разу - з явним кримінально-детективним присмаком.

Сама історія почалась доволі давно, і виглядала наступним чином. Іще весною польське Міністерство фінансів прийняло регуляції, у відповідності до яких обов'язкові резерви банків було істотно підвищено. Що поставило ряд банківських установ у незручну ситуацію - оскільки потрібно було їх або рекапіталізовувати, або якимось чином реструктуризувати. Простіше кажучи, або десь позичати гроші - або комусь з грішми продавати банки.

За кілька днів після прийняття нормативного акту глава Комісії з фінансового нагляду Польщі Марек Хшановський запросив власника двох банків - Getin Noble Bank і Idea Bank Лешека Чарнецького на дуже інтимну розмову. В ході якої пояснив, що його безпроблемні до цього моменту банки після прийняття регуляції раптом стали проблемними. Але вирішити цю ситуацію до загального задоволення можна швидко і просто. Прийнявши на роботу друга Хшановського, адвоката Гжегожа Ковальчика, на зарплату в 10 млн євро щорічно. І тоді Мінфін Польщі не тільки закриє очі на порушення нової регуляції - але й вижене з займакної посади автора цієї пропозиції. Пан Хшановський під час такої відвертої розмови, за чутками, дуже надіявся на свою ультрасучасну систему блокування роботи диктофонів.

Але чи то система виявилась не такою вже й дієвою, чи то диктофон Чарнецького був іще сучаснішим - але банкір розмову зумів записати. І, до пори до часу, затаїтись.

Зрозумівши, що Чарнецький не поспішає розставатись із 10 мільйонами, польський Мінфін подає на розгляд до Сейму законопроект, що дозволяє викуповувати "проблемні" банки. Закон за лічені дні, в авральному режимі приймають - за активної участі всієї фракції правлячої партії "Право і справедливість".

В цьому місці Чарнецький і розпочинає свою "дискотеку", передавши записи у ЗМІ. Хшановський швиденько йде у відставку - але це нічого не міняє, скандал тільки розгорається.

Бо якби банкір оприлюднив свою розмову одразу після корупційної пропозиції з боку голови Комісії з фінансового нагляду, останнього погнали б з посади, і сказали, що "ПіС" бореться з корупцією. Натомість зараз ситуація виглядає так, що усенька парламентська фракція правлячої партії працювала у Хшановського "на підтанцьовках".

Зараз польські урядовці активно переконують усіх охочих, що з фінансовою системою країни все добре, і для будь-яких висновків треба дочекатись результатів слідства. Паралельно польські силовики активно розслідують - чи, принаймні, стверджують, що розслідують корупційні справи проти посадовців попереднього уряду, надіючись відвернути увагу громадян від прикрої історії. От навіть теперішньому шефу Укравтодору - Славоміру Новаку раптово згадали якісь "гріхи" періоду його роботи в команді Дональда Туска.

Натомість опозиційна партія "Громадянська платформа" анонсувала вотум недовіри уряду Матеуша Моравецького через корупційний скандал. І стверджує, що слідство у справі проходить непрозоро і з порушеннями. А польські журналісти з'ясували, що дивні й несподівані візити до комісії з фінансового нагляду наносили й інші польські банкіри. У яких, можливо, не було таких якісних диктофонів, як у Чарнецького.

Чи вдасться опозиції скинути правлячий уряд - питання неоднозначне. Голосування про вотум недовіри в Сейму, де в "ПіСу" є явна більшість, навряд чи принесе опозиціонерам бажаний результат. Але на результати виборів до польської законодавчої влади, які відбудуться вже наступного року, історія з банкіром, диктофоном і скорумпованим чиновником, якому волею чи неволею допомагала ціла фракція "ПіСу", безумовно, вплине.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ