День надій, ніч тривоги, ранок розчарування: Як білорусам в Україні не дали проголосувати на виборах

Журналіст "Ділової столиці" Денис Лавнікевич був одним серед тих громадян Білорусі, які намагалися проголосувати в Києві, але не змогли цього зробити. Водночас в Білорусі якимось чином змогла проголосувати матір його тещі, померла ще два роки тому

Денис Стаджі
Журналіст "Ділової столиці"
День надій, ніч тривоги, ранок розчарува…
Фото: svaboda.org

Щоб віддати свій голос на виборах, Денис, разом із дружиною та дитиною прийшли в білоруське посольство в Києві, на вул. Коцюбинського. На годиннику було 11.40, родина збиралася швидко проголосувати і піти далі у справах. 

"Але довелося встати в чергу, хвіст якої незабаром розтягнувся на десятки метрів, - розповідає Денис. - Не знаю, чи очікували в білоруському посольстві на такий наплив охочих проголосувати, але там явно не збиралися дозволити це зробити людям, які прийшли з однією метою – проголосувати проти Лукашенка. У посольство запускали одну особу на 15-20 хвилин. Багато хто прийшов з дітьми, і юрба сама пропускала їх вперед, тож перші кілька годин черга практично не рухалася".

Кілька разів, - розповідає Лавнікевич, люди висловлювали обурення поведінкою посольських чиновників. У якийсь момент послу урвався терпець, ві вийшлов і заявив через огорожу: "А чого ви всі сьогодні сюди приперлися!"

За словами тих, хто таки зміг проголосувати, працювала тільки одна кабінка для голосування, а щоб отримати бюлетень, потрібно обійти п'ять кабінетів.

"Подібне відбувалося в білоруських посольствах по всьому світу, та й у самій Білорусі: ділянки закривалися рівно о 20.00, хоча перед ними стояли натовпи людей, які ще не проголосували. У Києві після закриття виборчої дільниці люди стояли з піднятими вгору білоруськими паспортами – показуючи, що вони прийшли проголосувати, але їм не дали такої можливості. За даними людей, які пводили екзит-поли біля виходу з посольства Білорусі в Києві, за весь день у голосуванні встигли взяти участь 225 осіб. Результат: Тихановська — 72.67%, Лукашенко — 9.65%. Такий результат був передбачуваним, тому вперше за останні два десятки років завданням білоруської влади було не забезпечити участь людей у голосуванні (раніше люди на дільниці просто не йшли), а точно навпаки: не дати проголосувати тим, хто прийшов. Адже вони могли зіпсувати картинку, вже намальовану владою під час дострокового голосування (воно йшло з 4 серпня), - пише Денис. - Справді могли. Наприклад, моя теща, прийшовши в неділю голосувати на свою ділянку в Мінську, виявила у списках виборців свою матір, яка померла два роки тому. Причому виявилося, що та вже встигла проголосувати. Довелося влаштувати на ділянці невеликий скандал, покійницю із списків викреслили зі складанням відповідного протоколу. Але бюлетень-то вже вкинуто".

За матеріалами "Ділової столиці", повну версію читайте в статті Дениса Лавнікевича "Вибори у Білорусі: день надій, ніч тривоги, ранок розчарування".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme