Демарш закарпатських угорців: Як Орбан вирішив Україною шантажувати ЄС

Правляча угорська партія, схоже, збирається використати "проблеми угорців Закарпаття" не тільки для залучення голосів на національних виборах та тиску на Київ, але і для шантажу Брюсселю

Журналіст відділу «Світ»
Демарш закарпатських угорців: Як Орбан в…

Стосунки між Україною і Угорщиною продовжують рухатися по крутому зигзагу. Після певної нормалізації, яка настала внаслідок того, що Київ з Будапештом "обміняли" агреман для угорського посла на почесне консульство України в Шіофоку - та перейменування посади "уповноваженого по Закарпаттю", здавалось, що градус протистояння знижується. А угорські посадовці дбайливо ховають конфлікт до шафи. Принаймні, до моменту наступних угорських виборів. І навіть заяви прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана про те, що Угорщина домовлятиметься з Україною тільки після березневих президентських виборів, здавались чисто формальним, хоч і зовсім недружнім завершенням конфлікту.

Втім, не так сталося, як гадалося. Бо голова Товариства угорської культури Закарпаття, а також народний депутат України Ласло Брензович у інтерв'ю угорському порталу 888.hu дійшов публічного висновку, що вирішення проблем угорської нацменшини в Україні можливе у тому випадку, якщо "Захід натисне на Київ". Нічого нового в цій заяві ніби й немає - до закликів Будапешту до Брюсселю, Берліну, чи штаб-квартири НАТО "повпливати" на Київ всі вже, по великому рахунку, навіть звикли.

Але заява Брензовича зазвучала в новій тональності. Зокрема, в ній було наголошено, що представники угорської меншини в Україні багаторазово зверталися до інституцій ЄС щодо утисків угорців Закарпаття, проте щоразу наштовхувались на "подвійні стандарти ЄС".

"Ми побачили, що речі, які Брюссель засуджує в Угорщині, зовсім не турбують його в інших країнах, зокрема, в Україні. Відповідно, якщо ЄС щось і робить за нашим запитом, то робить це дуже неохоче і формально", - поскаржився Брензович.

"Врегулювання ситуації можливе лише у тому випадку, якщо Захід, який має дуже великий вплив на Україну, буде готовий серйозно вимагати від української держави поважати європейські демократичні цінності", - заявив нардеп.

Таким чином, Будапешт, схоже, озвучує нову міжнародну стратегію. Яка полягатиме в тому, що у відповідь на санкційну процедуру Європейського Союзу, ініційовану проти Угорщини через вірогідне порушення нею цінностей ЄС та верховенства права, Будапешт буде заявляти, що Брюссель також порушує "цінності" і "верховенство". Оскільки не вимагає від Києва надати етнічним угорцям якихось нових і небачених прав.

Наскільки дієвою буде така політика - сказати складно. Оскільки явно маніпулятивний характер цієї позиції є надто очевидним європейським політикам - за винятком країн - адвокатів російських інтересів, звичайно.

При тому, не тільки Брюссель та Західна Європа, але й чимало "нових членів" ЄС демонстративно дистанціюються від Угорщини. Зокрема, посол Польщі в Україні Ян Пєкло минулої п'ятниці заявив, що двосторонні питання між Угорщиною та Україною не повинні перешкоджати перспективі членства Києва в ЄС і в НАТО. А після того, як колишній прем'єр-міністр Македонії Нікола Груєвські отримав сьогодні притулок в Угорщині, зіпсуються стосунки Будапешту і з балканськими державами - за винятком Сербії, звичайно.

Тому переконати ЄС в "недемократичності" європейських інституцій через "страждання" угорців в Україні Будапешту, скоріше за все, не вдасться. Втім, оскільки більш адекватної ліні захисту від європейських санкцій у Орбана, здається, не придумали - то будуть реалізовувати те, що є.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme