Український скарб Додіка: Як подарунок Лаврову призвів до політичного краху сербського лідера
Чим би не завершилася історія з іконою, вивезеною з окупованого Луганська і переданою в Боснії та Герцеговині російському посадовцю в якості "подарунка", кар'єра лідера Республіки Сербської, який цей "подарунок" зробив, схоже, близька до завершення
- Головна
- Роман Федюк
-
23 грудня 2020 14:00

Балканське турне міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова, і без того вельми насичене міжнародними конфліктами та скандалами, отримало несподіване продовження.
Бо після того, як посольство України в Боснії і Герцеговини направило ноту до тамтешнього МЗС з проханням пояснити, як так сталося, що член тамтешньої Президії Милорад Додік подарував Лаврову 300-літню українську ікону з окупованого Луганська, у балканській країні спалахнула повноцінна політична криза.
Для початку, на повідомлення з відомства Кулеби достатньо жорстко зреагувала очільниця МЗС Боснії і Герцеговини Бісера Туркович. Яка передала запит української сторони в офіс президента, і заявила пресі, що "було б бажано отримати негайну реакцію, тому що йдеться про дуже серйозний запит, близький до звинувачення. Величезна шкода буде завдана Боснії, коли високопоставленого чиновника звинуватять у тому, що він подарував річ, яка була викрадена, і при тому є чиїмось культурним скарбом". Додавши, що до справи слід залучити прокуратуру.
Іще жорсткішими були коментарі інших членів Президії Боснії і Герцеговини. "Додік повинен сказати, звідки він її (ікону — ред.) взяв, хто йому її дав. Все це не може закінчитися без жодних результатів, оскільки це міжнародна крадіжка... Це має закінчитися судом, хтось повинен відповісти за це", - заявив представник хорватів у Президії Желько Комшич.
Далі, керуючись якимось своїми резонами, у російському МЗС вирішили повернути ікону дарувальникам, "для подальшого уточнення її історії по лінії Інтерполу". От вкрадений Крим — повертати не хочуть, а ікону повернули.
А невдовзі ситуація стала і зовсім неприємною для очільника Республіки Сербської. Оскільки, по-своєму сприйнявши жест Москви, до звинувачень з боку хорватів та мусульман долучилася і сербська опозиція, зокрема, Браніслав Бореновіч, лідер Партії демократичного прогресу.
Наразі Мілорад Додік від коментарів утримується — його було госпіталізовано із коронавірусною інфекцією та викликаною вірусом пневмонією. Але коли він, будемо сподіватися, невдовзі вийде зі шпиталю, йому доведеться відповідати на всі ці непрості й неприємні запитання. Від відповідей залежатиме його політичне майбутнє — і, можливо, навіть особиста свобода.
Більш-менш врятувати його в цій непростій ситуації могли б представники сепаратистів, або ж РПЦ. Зробивши заяву про якусь "майже законну" передачу артефакту культури посадовцю Республіки Сербської. Чи зроблять вони таку заяву — питання неоднозначне, оскільки тут все стовідсотково залежить від політичної волі Москви. Але навіть в такому випадку вивезення історичних цінностей з території України без дозволу Києва в очах світової спільноти буде виглядати протиправним діянням. Тому вийти сухим зі всієї цієї історії Додіку явно не вдасться.
У такий спосіб Боснія і Герцеговина поповнила список країн, де політична криза розпочалася з "українського питання". Залишається сподіватися, що в який би спосіб не завершилося розслідування, яке вже розпочала прокуратура Боснії та Герцеговини, правда не залишиться прихованою, а дії одного недалекоглядного посадовця не кинуть тінь на стосунки між Києвом та Сараєво.
Але є в усій цій ситуації і світлий момент. Він полягає в тому, що в історію з краденою іконою, знайдену і випущену в інформаційний обіг жменькою волонтерів-ентузіастів, достатньо активно включилися українські урядові структури. Що і викликало негайний та руйнівний для репутації Милорада Додіка ефект. Хочеться надіятися, що подібна співпраця зі структурами громадянського суспільства і швидка реакція на актуальні виклики, яку проявили цього разу міністерство культури та іноземних справ України, стануть невід'ємними атрибутами подальшої роботи цих відомств.
Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
Всі новини на одному каналі в Google News
- 23:58"Ніби новий з'явився": Тренер "Мехелена" – про українського футболіста Шведа ФОТО
- 23:57У Швейцарії усіх жителів безкоштовно протестують на коронавірус
- 23:45 Українські стрибуни здобули феєричні перемоги в Італії ФОТО
- 23:36Радник Байдена розповів, що той збирається робити із Росією та ЄС
- 23:23Український футбольний клуб оголосив про припинення свого існування ФОТО
- 23:17 Нинішня влада вкрала у попередників слоган про пенсії, які більше не будуть предметом політичних маніпуляцій, – Денисенко
- 23:01 Україна на карантині до 28 лютого: Що відбувається (ХРОНІКА)
- 22:58 Український клуб програв у Кубку Європи, але все одно вийшов із групи ФОТО
- 22:56На Росії затримали брата Навального (ОНОВЛЕНО)
- 22:54Росіяни поскаржилися, що їхній виступ у ПАРЄ по темі затримання Навального перервали
- 22:50Італія розраховує у вересні отримати власну вакцину від COVID-19
- 22:34"Українське дербі" в чемпіонаті Бельгії завершилося внічию ФОТО
- 22:28Венедіктову просять розібратися з місцевими посадовцями щодо ліквідації закладів культури
- 22:10 Ще один конфлікт: Український форвард Зозуля розійшовся зі своїм агентом ФОТО
- 22:06До Києва обмежать в'їзд вантажівок через негоду
- 22:05 Єрмак представив Україну: Підсумки зустрічі радників лідерів "Нормандської четвірки"
- 21:55США призупинили поставки зброї Саудівській Аравії та ОАЕ
- 21:50СБУ викрила ділків, які через Росію поставляли товари на Україну для фінансування "ЛНР" ФОТО
- 21:50Українцям пропонують скаржитись на нечищені дороги через застосунок Waze