Чому Україна не могла підтримати Ізраїль в ООН

Рада безпеки ООН ухвалила резолюцію, яка визнає незаконними ізраїльські поселення на "спірних" територіях, включаючи Східний Єрусалим

Андрій Коваленко

За дану резолюцію, проект якої був внесений Сенегалом і Новою Зеландією, проголосувало 14 з 15 країн, що входять до Ради Безпеки ООН, включаючи і Україну. Утрималися лише США, які могли скористатися правом вето, але не зробили цього.

У прийнятому документі Ізраїль закликають припинити будівництво поселень на окупованій території Палестини - західному березі річки Йордан. Такі поселення називаються "кричущим порушенням міжнародного права", і що вони не мають юридичної сили. 

Члени Радбезу ООН заявляють, що визнають лише ті кордони Ізраїлю і Палестини, які існували на момент 4 червня 1967 року. Виняток може бути зроблено лише в разі домовленості сторін на цей рахунок. Всі держави світу закликають проводити розмежування між територією Ізраїлю і територіями, окупованими з 1967 року.

Звичайно, Ізраїль вже жорстко відреагував на дане рішення. Представник прем'єра єврейської держави Офір Гендельман назвав резолюцію Ради Безпеки ООН "ганебною та антиізраїльською" і підкреслив, що Ізраїль не збирається її виконувати. Сам прем'єр-міністр Біньямін Нетаньяху відкликав послів із Сенегалу і Нової Зеландії, сказавши, що всі країни, які підтримали резолюцію, пожалкують.

Варто відзначити, що для Ізраїля величезну цінність має Східний Єрусалим, який в 1948 році був захоплений Трансйорданією в ході Арабо-ізраїльської війни і не увійшов в підконтрольний Ізраїлю Західний Єрусалим, а потім, у 1967 році, ця частина була захоплена Ізраїлем в ході Шестиденної війни. Після 1967 року на території Східного Єрусалиму було побудовано безліч єврейських районів, а також промислові зони і військові бази. Обидві окупації не були визнані більшістю країн світу.

В 1980 році Ізраїль прийняв Закон про Єрусалим, визнавши його "єдиною і неподільною столицею". Міжнародне співтовариство не визнає суверенітету над ним ні Ізраїлю, ні Палестини. Східний Єрусалим є частиною ізраїльської столиці, а не самостійним муніципальним утворенням. Статус Східного Єрусалиму є важливою темою в арабо-ізраїльському конфлікті, в основному через священний статус міста, розташованих у ньому святинь, зокрема Храмової гори.

В Україні після рішення підтримати резолюцію розгорнулася широка дискусія стосовно того, що ми, мовляв, голосували в унісон з Росією. Особливо дивно це виглядає після того, як Ізраїль нещодавно підтримав важливу резолюцію по Криму, в якій Росію визнали державою-окупантом. Хоча з Кримом ситуація зовсім не така - півострів ьув анексований Росією і це визнали у світі.

Дехто навіть вважає, що Україна проголосувала за "антиізраїльску" резолюцію через $350 млн допомоги від США.

Скаржаться на наш МЗС представники єврейської громади. Проте, якщо подивитися на дану ситуацію хоча б з певною долею логіки - зрада розсіється. 

Україна не могла підтримати Ізраїль, оскільки в міжнародних документах дані території називають "окупованими" чи "спірними". Підтримка Ізраїлю в даній ситуації могла б зіграти злий жарт у майбутньому. Оскільки, ми маємо конфлікт на території України, у нас є окупований Донбас і анексований Крим. За великим рахунком, підтримавши Ізраїль, пішовши всупереч міжнародному праву, яке не визнає ізраїльського суверенітету над "спірними" територіями, ми б дали змогу в майбутньому так само дозволити Росії діяльність на окупованих і анексованих територіях нашої держави. Точніше, не діяльність як таку, а визнання її законною. Це був би прецедент. Варто також додати, що десь за такою ж логікою ми досі, разом із Росією якщо хочете, не визнаємо Косово. І це теж правильно з точки зору дипломатії в нинішніх умовах. 

Зрозуміло, що певні негативні наслідки у стосунках з Ізраїлем тепер можуть бути. Наприклад, незадовго до цього була досягнута домовленість з єврейською державою щодо працевлаштування 20 тисяч українських будівельників. Також Ізраїль фінансує ряд програм в Україні, від гуманітарних, до IT. Залишається лише здогадуватися, наскільки остання ситуація вплине на дипломатичні стосунки між нашими країнами.

Цікавою також залишилася позиція США - резолюція була прийнята вперше завдяки тому, що американці не застосували право вето. США - один з головних союзників Ізраїлю. Країна, яка вливає великі кошти в оборонку єврейської держави. 

Після прийняття резолюції Дональд Трамп пообіцяв зміни в "усьому, що стосується ООН", після своєї інавгурації на пост президента США, яка відбудеться 20 січня. Про це він повідомив у Твіттері.

Зрозуміло, що резолюція навряд чи зупинить Ізраїль, що може послужити черговою передумовою до збройного протистояння і терактів. І це також стане підтвердженням того, що ООН по суті відіграє роль "вічно занепокоєної організації", не більше.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ