Колективний "заколот" проти України: Чому свідчення Сондленда стане вбивчим для кар'єри Трампа

Свідчення посла США в ЄС Гордона Сондленда у справі щодо імпічменту Дональда Трампа змінили хід усієї справи

Колективний "заколот" проти України: Чом…

Власне, Сондленд вивів слухання геть у іншу площину. Якщо раніше Дональда Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані звинувачували у таємних і несистематичних спробах "мотивувати" Україну розслідувати справу Burisma, наразі поведінка нинішнього очільника Білого Дому скидається на офіційну лінію зовнішньої політики. Адже ціла команда високопосадовців була в курсі цілей Трампа. Більше того, від Зеленського президент США вимагав не боротьби з корупцією, як на тому раніше акцентували республіканці, а радше, створення інформаційного приводу, який міг би боляче вдарити по репутації політичного опонента лідера Білого дому.   

 Не дивно, що голова Комітету розвідки Адам Шіфф вже назвав свідчення Сондленда "ключовим моментом" справи.  Втім, сам Трамп цілком традиційно зарахував свідчення посла до своїх перемог. 

"Полювання на відьом під гаслом імпічменту позаду! Посол Сондленд запитує американського президента (мене): "Чого ви хочете від України? До мене продовжують доходити різні ідеї та теорії. Що ви хочете? Це була дуже різка розмова. Він був не в доброму гуморі. Він, президент, просто сказав", – навів американський лідер цитату свідка у Twitter. 

Втім, на дане висловлювання експерти не звернули особливої уваги. Натомість у  ЗМІ наводять принаймні чотири ключові тези, які вплинуть на політичну долю Трампа. 

По-перше, Трамп рекомендував Сондленду, Курту Волкеру та Ріку Перрі співпрацювати з Джуліані у питаннях, які стосуються України, пише CNN.  При цьому самі чиновники до такої вказівки ставилися негативно. 

В серії розмов Сондленда і Трампа фігурували дві справи, що стосуються України – власне, Burisma і нібито втручання України у президентські вибори 2016-го. Таким чином у розслідуванні з'явився ще один акцент: за словами посла, Трамп не лише намагався опосередковано домагатися свого, а й давав безпосередні вказівки у діалогах з чиновниками.  

Сондленд визнав, що Трамп прямо не вказував на залежність надання військової допомоги Україні від розслідування щодо Burisma, хоча у нього і склалося враження, що "ці речі пов'язані". 

По-друге, згідно зі свідченнями посла, чимало чиновників знали, що Трамп де-факто висунув Зеленському умову "Послуга за послугу", і з боку США як ставка пропонувалося запрошення українського лідера у Білий дім.  При цьому надання військової допомоги не фігурувало. Втім, від Зеленського вимагалося не саме розслідування справи Burisma, а анонсування його старту. 

"Це не було секретом, всі були в курсі", – зазначив свідок. 

Серед "всіх" – віцепрезидент Майк Пенс, держсекретар Майк Помпео і директор Адміністративно-бюджетного управління Мік Малвейні. Власне, Сондленд говорив Пенсу про те, що відтермінування надання військової допомоги можуть пов'язати з питанням розслідування ще до того, як той зустрівся з Володимиром Зеленським у Варшаві. 

Представники Пенса і Перрі при цьому заявили, що не робили нічого неправильного. Що ж до Помпео, у його команді свідчення назвали "брехнею", хоча люди з оточення високопосадовця вже заговорили про те, що його позиції наразі вельми непевні, передає Euronews

При цьому Сондленд відмовився визнавати, що стратегія Трампа була направлена безпосередньо проти Гантера Байдена – мовляв, він домагався розслідування справи, але не натякав на її бажаний результат і не називав сина потенційного нового опонента на майбутніх президентських виборах. Хоча, припустимо, що цей момент республіканцям навряд чи вдасться використати собі на користь, адже прізвище Байдена безпосередньо фігурувало у телефонній розмові президентів. 

Себто, свідчення посла США в ЄС фактично подарувало демократом цілий оберемок козирів. Адже, якщо вірити Сондленду, намагання Трампа, які раніше скидалися на індивідуальні маневри, видаються таким собі колективним "корумпованим" заколотом. І це не тільки шпилька у наразі вже гумовий "трон" американського президента, а й серйозна підніжка республіканцям загалом. Навіть якщо вони оберуть нового фаворита на наступні вибори. 

Крім того, репутацію "борця з корупцією в Україні" теж доведеться старанно рятувати, і далеко не факт, що кампанія завершиться успіхом. Бо наразі Дональд Трамп постав як діяч, що впевнено обирає гучний піар замість правосуддя (анонс замість, власне, розслідування). 

Єдиний позитивний момент для прихильників нинішнього американського президента – власне, те, що "обмінною картою" виявилося запрошення Зеленського у гості, а не, власне, військова допомога, відсутність якої могла б мати вельми серйозні геополітичні наслідки. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme