Чому США всерйоз задумались про ядерну війну в Європі

Американський конгрес пропонує повернутись до тактики ракетно-ядерного стримування Путіна не тільки на глобальній арені, але й у Східній Європі

Depo.Світ
17 лютого 2017 20:00
ФОТО: depo.ua

За перипетіями внутрішньополітичних баталій в Україні практично непоміченим пройшло прецікаве рішення, яке було запропоноване на розгляд американського конгресу. Група конгресменів на чолі з Томом Котоном запропонували проект поставок європейським союзникам США американських ракет середньої і меншої дальності.

Формальною причиною для такого законопроекту стало порушення Росією Договору про ракети середньої і меншої дальності від 1987 року. Днями розвідка США оприлюднила інформацію про те, що на Росії досліджуються, випробовуються і навіть стають на бойове чергування подібні ракети. А оскільки одна зі сторін договору фактично припинила його виконання – то й іншу вже нічого не стримує.

"Впливати на режим в Росії умовляннями в необхідності дотримуватися договору марно, а ось зміцнення наших ядерних сил в Європі цілком може допомогти", - пишуть автори законопроекту.

Ідеально потрапляючи при тому в новий американський тренд, заданий очільником Пентагону Джеймсом Меттісом, який полягає в тому, що "говорити з росіянами можна тільки з позиції сили".

При тому пропозиція конгресменів може прийтись до душі і чинному президенту США Дональду Трампу. Він прийшов до влади під гаслом скорочення витрат на оборону Європи. Але по мірі деградації його стосунків з Москвою стає очевидною потреба забезпечувати стримування Путіна, в першу чергу – у Східній Європі. І Трампу – як, врешті, і всьому світу, зрозуміло, що сотня "Абрамсів" і пара-трійка тисяч американських військовослужбовців не здатні забезпечувати стримування Росії на фронті, котрий простягається від Балтики і до Румунії.

Поставка ракет середньої та малої дальності – це відносно недорогий (порівняно зі створенням гігантських експедиційних корпусів) спосіб забезпечити стримування Росії. Яка цілком впевнена в тому, що в разі практично якої завгодно ескалації в Європі Вашингтон не піде на використання стратегічних ядерних сил. А от тактичні сили цілком можуть бути використаними.

Американська тактична ядерна зброя і без того наявна в Європі – у Німеччині, Італії, можливо, в Бельгії та в Нідерландах. Могла вона з'явитись і в Румунії – після того, як США прийняли рішення евакуювати свій ядерний арсенал з Туреччини. Але при тому мова йде про авіабомби, доставка яких до гіпотетичних цілей буде довгою і негарантованою. Натомість крилаті ракети відносно невеликої дальності можуть, гіпотетично, виконувати подібні завдання істотно швидше – і з меншими шансами на перехоплення.

Таким чином невеличкі американські експедиційні корпуси в Польщі, Прибалтиці, Румунії та Болгарії, вочевидь, виконуватимуь роль "червоних прапорців" для Путіна. В разі, якщо росіяни підуть вперед – ці сили їх не стримають. Але напад для них буде достатнім виправданням для використання всіх наявних у США та ЄС засобів протидії. Список яких поповниться тактичними ракетами з ядерними боєголовками. Використання яких ще за часів холодної війни намагались обмежити в першу чергу. Саме через те, що в критичний момент хтось може вирішити, що малесенька ядерна бомбочка – це ще не початок ядерного Апокаліпсису.

Таким чином, американські конгресмени знайшли відносно недорогий і порівняно надійний спосіб жорсткого стримування Росії. І це, вочевидь, хороша новина. А погана полягає в тому, що існує крихітна, але все-таки ненульова ймовірність того, що російський президент таки відважиться "зай ти за прапорці". І зупиняти його будуть або на українській землі, або в якійсь дуже і дуже неприємній близькості від неї.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ