"Гуманітарки" не буде: Чому Росія вирішила зробити з Донбасу "мертві землі"

Рішення про припинення гуманітарної допомоги Донбасу може означати згоду на поступове заморожування конфлікту – при максимальному знищенні інфраструктури і депопуляції регіону, який, як зрозуміли в Кремлі, невдовзі доведеться повернути під український суверенітет

Журналіст відділу «Світ»
"Гуманітарки" не буде: Чому Росія виріши…

Про те, що з російського бюджету на наступний рік дивним чином зникло фінансування "окремих територій", розмови точились вже кілька тижнів. Втім, розмови ці мало що значили – при засекреченому режимі формування майже чверті видатків головного російського фінансового документу, в "закритих" статях можна було сховати фінансування десятків "Л-ДНР-ів".

Та сьогодні світ побачила інформація, що фінансування Донбасу реально відмінили. За підсумками зустрічі, яка відбулася під головуванням віце-прем'єр-міністра Росії Дмитра Козака, яка відбулася 1 вересня, Міністерству фінансів Росії було видано розпорядження відмовитися від "гуманітарної підтримки окремих територій" в інтересах фінансування проектів у Криму та Калінінграді. Протоколи засідання, правдивість яких підтверджена анонімними російськими посадовцями, є в розпорядженні РБК.

Якщо вірити цим документам, у російському бюджеті бракує 85 мільярдів рублів на першочергові інфраструктурні проекти в Криму та Севастополі. Закрити цю "дірку" планують завдяки припиненню фінансування "окремих територій" (як було названо "Л-ДНР" радником Путіна Сурковим іще на початку конфлікту). І, якщо грошей не вистачить – підвищенням акцизів на бензин. Але якщо останній крок напередодні президентських виборів видається російським посадовцям не дуже доречним, то "гуманітарку" для Донбасу викреслили в нуль – при тому не тільки з наступного бюджету, але й з проектів фінансових документів на 2019 та 2020 роки. До слова, відміна фінансування означає не тільки зникнення "гумконвоїв" - але й припинення ремонтів інфраструктури, яка страждає від бойових дій, та фінансування критично необхідних комунальних служб на окупованих територіях Донбасу. Все, що залишиться у сепаратистських анклавів із засобів для існування - це нелегальний продаж вугілля на Росії, і здача металобрухту, на який дорізатимуть місцеву промисловість. Щоб зрозуміти масштаб залежності сепаратистів від російських грошей, можна згадати що, за даними Bloomberg, Росія щомісячно перераховує тільки "ДНР" 2,5 мільярди рублів на виплати пенсій. Чи, приміром, повідомлення Служби безпеки України про те, що бюджетом "ЛНР" на перший квартал цього року передбачено надходження понад 11 мільярдів рублів. З яких близько 9 мільярдів рублів - допомога російського уряду.

Чи означає це "#перемогу"? Не зовсім. Оскільки припинення "гуманітарного" фінансування абсолютно точно не означає припинення військової підтримки. Зарплати "шахтарів і трактористів", на відміну від "бюджетів ЛНР", абсолютно точно йдуть по закритих статтях російського бюджету, і від рішень російського уряду не залежать рівно ніяк. Вони виплачуватимуться і надалі.

І, судячи з ситуації на лінії зіткнення російсько-сепаратистських військ з ЗСУ, військова складова конфлікту якщо й не наростає, то і тенденцій до ослаблення якось не проявляє. Таким чином, ми бачимо продовження тактики "млявої війни" - за умов помітного погіршення економічної ситуації в залежних від російського бюджету "республіках". Що неминуче призведе до інфраструктурного колапсу і подальшої депопуляції регіону. Цілком ймовірно, що саме таким і є теперішній план Кремля. Не маючи наміру інкорпорувати окуповані території в склад Росії, і не маючи можливості далі підтримувати їх існування фінансово, Кремль переходить до тактики випаленої землі. Яку, рано чи пізно, Україні доведеться фактично реколонізувати.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme