Чому проект військового бюджету США не наблизив "Джавеліни" до України

Як "$350 млн для оборони України", так і пасажі про надання Україні летальної зброї на разі є лише погрозою Росії, закладеною у проекті неприйнятого поки що документу

Журналіст відділу «Світ»
Чому проект військового бюджету США не н…

Учора комітети з питань збройних сил обох палат американського Конгресу затвердили проект оборонного бюджету на 2018 фінансовий рік (який, до слова, почнеться 1 жовтня наступного року).

Проект вийшов відверто щедрим - Сенат та Палата представників пропонують витратити на оборону США 700 мільярдів доларів, що майже на 100 мільярдів більше, ніж просив у Конгресу Трамп в бюджетній пропозиції, поданій у травні цього року.

Сенатори пропонують профінансувати практично все, що просив у них Дональд Трамп - зокрема, програму модернізації стратегічного ядерного арсеналу, збільшення кількості військових на 16 000 осіб, великі закупки нової авіаційної техніки. На додаток до запропонованого президентом США, сенатори включили в бюджет витрати на закупівлю кількох нових кораблів для ВМС США.

Іще одним цікавим елементом проекту нового бюджету стало виділення коштів на розробку новітніх ракет середньої дальності, котрі якимось дивним чином "не порушуватимуть" все ще чинний договір про заборону ракет середньої та малої дальності, підписаний Горбачовим та Рейганом у далекому 1987 році. Втім, піся того, як Росія створила модифікації "Іскандерів", які порушують умови цієї угоди, стало зрозуміло, що й США не збираються її дотримуватися.

Втім, усе це глобальні проблеми. Найбільший інтерес в Україні викликала та частина договору, що передбачає виділення $350 млн для України, в тому числі у вигляді летальної зброї.

Чи зобов'язує новий проект військового бюджету виконавчу владу США почати поставки летальної зброї в Україну? Однозначно, ні.

Більше того, в ньому міститься своєрідний "запобіжник" від можливих фінансових вимог з боку Києва. У законопроекті прописане обмеження щодо виділення принаймні половини із запланованих коштів до того моменту, поки глава Пентагону не підтвердить, що Україна вжила "значних заходів" для реалізації інституційної реформи у сфері оборони. Оскільки "значні заходи" - поняття вкрай неозначене, а Джеймс Меттіс - чоловік вельми зайнятий, то чекати на подібне підтвердження можна вкрай довго.

Чи означає все вищесказане, що надіятись на допомогу не варто? Однозначно, ні. Оскільки фінансова допомога, скоріше за все, таки буде виплачена - якщо цьому проекту не зашкодять надто голосні і погано розслідувані корупційні скандали в українських ЗС.

Хоча б тому, що фінансування України добре вписується в нову стратегію стримування Росії, яку, здається, вирішили випробувати у Пентагоні. Цілком тверезо оцінивши, що належна фінансова підтримка оборонних відомств зацікавлени у протистоянні Росії східно-європейських держав може бути ефективнішим фактором стримування Кремля, ніж черговий батальйондругий бравих американських морпіхів чи танкістів. На передислокацію і фінансове утримання яких підуть набагато більші кошти, а бойова ефективність яких - відірваних від командування і своїх баз постачання, не злагоджених як слід із місцевими силами - може бути вкрай сумнівна.

Саму у рамках цієї стратегії Вашингтоні і виділив 4,6 мільярда доларів США східноєвропейським союзникам. У порівнянні з американським 700-мільярдним бюджетом - це ніби й не багато. З іншого боку, на тлі 70-мільярдного російського бюджету, помітна частина якого, як звикле, йде у "розпил" - ця сума не є такою вже й малою.

А от "летальна" частина військової допомоги Україні, скоріше за все, залежатиме від ситуації на фронтах. Це своєрідна "погроза" Путіну, можливий шлях збільшення ціни конфлікту для Росії, використовувати який без прямої агрози наростання російсько агресії у Вашингтоні не будуть. Інакше зробили б це давним-давно.

До слова, американські ЗМІ хоч і помітили факт узгодження проекту військового бюджету на наступний фінансовий рік, відписались по ньому коротенькими нотатками далеко від перших шпальт. А інформаційна хвиля про Вашингтон, який "протистоїть Росії" та "озброює Україну" прокотилась переважно по російських ЗМІ. Із лінком на проект бюджету, який чомусь у всіх російських видань - від "Комерсанту" і до ТАССу - веде на частину конгресового сайту, котра видає користувачеві лиш табличку "Доступ заборонено". Співпадіння? Складно сказати.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme